1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GREV KALKTI
GREV KALKTI

GREV KALKTI

Belediye Emekçileri Sendikası’nın yaklaşık 15 gündür Lefkoşa Belediyesi’nde devam eden grevi, Bakanlar Kurulu’nun hizmet açığının hafta sonları çalışılarak kapatılması ve grev kesintisi yapılmaması yönündeki kararının ardından, im

A+A-

 

 

 

 

Belediye Emekçileri Sendikası’nın yaklaşık 15 gündür Lefkoşa Belediyesi’nde devam eden grevi, Bakanlar Kurulu’nun hizmet açığının hafta sonları çalışılarak kapatılması ve grev kesintisi yapılmaması yönündeki kararının ardından, imzalanan protokolle sona erdi.

İçişleri Bakanlığında toplanan tarafların uzlaşısıyla hazırlanan protokolü, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları ve BES Başkanı Savaş Bozat imzaladı.

İmza öncesinde konuşan Çavuşoğlu, LTB’yle çalışanlar arasında oluşan sıkıntıları sonlandırmak için bir süredir çalışma yaptıklarını belirterek, bugün gelinen uzlaşı noktasında özverilerde bulunan taraflara teşekkür etti.

Çavuşoğlu, protokol uyarınca, LTB çalışanlarının grev döneminde aksayan çalışmaları gidermek için aynı süreyi tamamlayana kadar cumartesileri de dahil çalışacağını ve ödemelerin, ayı devirmemek kaydıyla tahsilatlar yeterli miktara ulaşınca maaşların ödeneceğini vurguladı.

Çavuşoğlu, belediye araçlarının bakımı bu gece yapıldıktan sonra yarın hizmetlerin başlayacağını belirterek, “halka çağrı yapıyorum ödemelerini bir an önce yapsınlar, çalışma barışının düzene girmesine katkı sağlasınlar” dedi.

Çavuşoğlu, yaklaşık 15 gündür devam eden grev sayesinde, kendilerinin belediyelerin içinde bulunduğu sıkıntılar hakkında bilgi sahibi olduğunu ve öngörülebilir sorunların tespiti ve çözüm üretilmesi noktasında motivasyon sağladığını kaydetti.

Bu grevin kendilerine belediyelerin daha yakından sıkı şekilde incelenmesi gerektiğini ortaya koyduğunu ifade eden Çavuşoğlu, bundan böyle sıkıntıları grev noktasına gelmeden gidermek için tüm tarafların gayret edeceğini söyledi.

ÜNVERDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Şerife Ünverdi ise, tarafların uzlaşarak anlaşmaya varmasından gurur duyduğunu belirterek, “hep birlikte çalışarak pürüzleri aştık herkes fedakarlık yaparak uzlaşıya varıldı” dedi.

Herkesin ödemeler konusunda hassas davranmasını dileyen Ünverdi, belediyelerin sorunlarını çözmek için bundan sonra da çalışmaların devam edeceğini söyledi.

BOZAT

BES Başkanı Savaş Bozat, her belediyede yaşanan sıkıntılar olduğunu ve kendilerinin sorunların çözülmesi noktasında diğer belediyelere de örnek teşkil edeceğini belirterek, kendilerine destek olan herkese teşekkür etti.

BULUTOĞLULARI

LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları ise, grevin bitmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, aksayan hizmetlerin telafisi için yarından itibaren herkesin çalışacağını kaydetti.

Belediyelerde yaşanan sorunlar konusunda sürekli uyarılarda bulunduklarını ve bir an önce reform yapılması gerektiğini kaydeden Bulutoğluları, yaşanan grev sayesinde yetkililerin yaşanan sorunları yakından görme şansı bulduğunu belirtti.

 


UZLAŞIYA BAKANLAR KURULU'NDAN ONAY

Bakanlar Kurulu, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde iki haftadır devam eden süresiz grevin kaldırılması için tarafların bugün vardığı uzlaşıyı önerge şeklinde onayladı.

Kararın resmi gazetede de yayınlanmasıyla BES’in grevi kaldırması bekleniyor.

Bakanlar Kurulu toplantısı saat 16.00 sıralarında tamamlandı. Toplantıda alınan kararları açıklayan Kurul Sözcüsü İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu çalışanlardan grev kesintisi yapılmamasına karşılık grev süresi kadar gün boyunca cumartesileri mesai yapılması ayrıca belediye kasasına yeterli miktarda kaynak girdikten sonra maaşların ödenmesi konularında belediye ve sendikanın vardığı uzlaşının bakanlar kurulunca karar olarak onaylandığını açıkladı.

Çavuşoğlu, kararı resmi gazetede yayınlanmak üzere gönderdiklerini ve bu açıklamalarının ardından grevin kalkacağını söyledi. Çavuşoğlu toplantıda ayrıca üçüncü uyrukluların mal edinmesinin süratlendirilmesini ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığında kadınların muvazzaf subay olabilmesinin önünü açacak tüzükleri de onayladıklarını ifade etti.

 

 

 

 


LTB'DE UZLAŞI

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu tarafından İçişleri

Bakanlığı'nda toplantıya çağrılan taraflar uzlaşı sağladı. Toplantıya LTB

Başkanı Cemal Bulutoğluları, BES Başkanı Savaş Bozat, Belediye Meclis üyeleri ile Sendika temsilcileri katıldı. Toplantı yaklaşık iki saat sürdü. LTB ve BES arasında uzlaşılmayan konu olan hizmet şemasının hazırlığı konusunda da karara varıldı. Buna göre hizmet şeması 19 Mart'a kadar hazırlanmış olacak.

Öte yandan çalışanların grevde olduğu günler göz önünde tutuldu. Lefkoşa'da aksayan bir çok hizmeti yerine getirmek için çalışanlar Cumartesi günleri de mesai yapacak.

 

Uzlaşıya varan taraflar basın açıklaması yaptı.

 

Tarafları bir araya getirerek toplantıya ev sahipliği yapan İçişleri ve Yerel

Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, taleplerde bulunan sendika yetkilileri ve LTB Yönetimini uzlaşı için buluşturduklarını ifade ederek şunları kaydetti: "15 gün boyunca sendika ve belediye, yaptıkları görüşmede belli bir noktaya gelmişti. En son gelinen aşamada çalışandan kesintiler ve hizmet şeması noktasında anlaşmazlık yaşanmıştı. Bugün çalışandan kesinti konusu gündemimizdeydi. Sayın Başbakanımız ile yaptığımız görüşmeler içerisinde çalışanların kesintileri konusunda Bakanlar Kurulu'na önerge götüreceğim. Bu önergeye göre çalışanların grev yaptığı gün sayısı kadar güne gün olmak şartıyla Cumartesi günleri de Lefkoşa halkına hizmet etmek için çalışarak grev toplamındaki açığı kapatmayı hedeflemekteyiz. Ancak 15 günlük grev içerisinde LTB'nin her hangi bir birimi çalışmamıştır. Bundan dolayıdır ki kasasında da maddi olarak sıkıntılar vardır.

Sendika tarafının, çalışanların grev kesintisinin yapılmaması yönündeki talebine LTB Meclis üyeleri Cumartesi de çalışarak bu açığı kapatma yönünde uzlaşıcı niyet ortaya koymuşlardır. Bizim tarafımızdan da bu niyet olumlu, hukuka uygun bulunmuş ve desteklenmiştir. LTB'nin kasalarında yeterli ödeme kabiliyetinin oluşması için geçecek olan bu süre için çalışan taraf da, çalışma performansı sonucunda kasada paranın toplanacağı gün maaşın ödenmesi yönünde bir kararı kabul etmiştir. Böylelikle uzun zamandan beri LTB'de süren grevin ortadan

kalkması yönünde en büyük adım atılmıştır."

 

Kararın Bakanlar Kurulu'ndan geçmesi ve ardından da protokol imzalanması

bekleniyor. Prosedürlerin yerine getirilmesiyle grev gün içerisinde resmen

kalmış olacak. 


BES İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDA TOPLANTIDA

BES Başkanı Savaş Bozat, İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile toplantı gerçekleştiriyor.

LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın da katıldığı toplantıdan az önce ‘sinirli’ bir şekilde ayrıldığı öğrenildi. (Saat: 12:20)


İki haftadan beridir grevde olan Lefkoşa Belediyesi çalışanları ile polis arasında bu sabah arbede yaşandı.

Çalışanların Belediye Sarayı’nın önünde yaktığı ateş itfaiye tarafından söndürüldü.

Çalışanlar “birlik, mücadele, dayanışma” ve “Cemal istifa” sloganları atarak belediye binasına girmek istedi, çalışanlara engel olmak isteyen polis ile aralarında olay yaşandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1928 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler