1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GREV ASKIDA
GREV ASKIDA

GREV ASKIDA

BES'in Lefkoşa Belediyesi'nde bu sabah başlattığı süresiz grev 13 Ocak'a kadar askıya alındı. Grevin askıya alınması kararı, Belediye Meclisi'nin bu akşamüzeri yaptığı toplantıda alınan kararların hayata geçirilip geçirilmeyeceğinin görülmesi için alındı.

A+A-

BES'in Lefkoşa Belediyesi'nde bu sabah başlattığı süresiz grev 13 Ocak'a kadar askıya alındı.

Grevin askıya alınması kararı, Belediye Meclisi'nin bu akşamüzeri yaptığı toplantıda alınan kararların hayata geçirilip geçirilmeyeceğinin görülmesi için alındı.

LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, 187 geçici personelin 13 Ocak’a kadar kadrolanacağı sözü verdi.


 

BUGÜN NELER YAŞANDI?

 

Belediye Emekçileri Sendikası (BES)’te örgütlü bazı çalışanlar Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)’de süresiz grev başlattı.

BES Başkanı Savaş Bozat grevin, “kadrosuz çalıştırılan kişilerin toplu iş sözleşmeleri ve 13. Maaş uygulamasından faydalanamaması ve daha önce 15 Kasım’da yapılan protokole aykırı olarak, geçen 1 buçuk aylık sürede kadrolama işlemlerinin başlatılmaması” nedeniyle yapıldığını söyledi.

Bozat BRT ve TAK’a yaptığı açıklamada artık belediye başkanına güvenlerinin kalmadığını ve greve başladıklarını açıklayarak, “kapıyı açık tutup masaya otururlarsa biz çözüme hazırız” ifadelerini kullandı.

BULUTOĞLULARI

LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları ise yaptığı basın toplantısında Belediye bünyesinde kadrolu çalışan personelin (Bayram, 1 Mayıs, kıyafet vs.) 13. Maaş da dahil olmak üzere tüm ödeneklerinin tamamıyla ödendiğini ifade ederek, bir personelin bu haklardan faydalanabilmesinin ancak kadrolanması şartıyla mümkün olabileceğini söyledi.

“KADROLANINCA ALIRLAR”

Greve giden kişilerin geçici statüdeki 187 geçiciden oluştuğunu ifade eden Bulutoğluları, sendikanın işaret ettiği 31 Aralık 2011 tarihine kadar bu kişilerin kadroya girmeleri halinde dahi 13. Maaş hakkından faydalanamayacakları, bu haktan faydalanmak için belli bir süre kadrolu olarak çalışmak gerektiğini anlattı.

İki işte birden çalışanlar, vukuatı bulunanlar vs. gibi sorunlu kişilerin işten durdurulması gerektiğini fakat bunun Belediye Personel Yasası olmaması dolayısıyla yapılamadığını da söyleyen Bulutoğluları, 2 ay önce bu kişileri ayırmaya başladıklarını fakat yılbaşı öncesi kimsenin işine son vermek istemediklerini ifade etti.

Belediyenin ancak yasaların elverdiği kadar kişiyi işte tutabileceğinin altını çizen Bulutoğluları, yeni seçilen BES sendikası yönetimini, “heyecan içerisinde, alakası olmayan şekilde acemice davranmakla” suçladı.

“VOYVODALIK”

BES’in bugün kapılara adam koyup vezneleri dahi durdurarak yaptığı grev şeklini “ voyvodalık” olarak niteleyen Bulutoğluları, bu tip bir eylem şeklini tasvip etmediklerini ve taviz vermelerinin söz konusu olmadığını da bildirdi.

Belediye Personel Yasasının daha önce olmadığını ve kendisinin bu yasayı geçirerek memur statüsünde çalışanları kadroladığını söyleyen Bulutoğluları, geçici olarak işe alınan işçilerin de işlerini doğru yapmaları, düzgün çalışmaları, işlerine sıkı sıkıya bağlı olmaları gibi kriterlere bakılarak ayrılacağını ve ona göre “zorunlu işten durdurmalara” gidileceğini söyledi.

Bulutoğluları bu çalışmanın halen daha sürdüğünü ve tespitlerin devam ettiğini ve işçilerden iyi olanlarının seçilip yasal mevzuatın elverdiği ölçüde kadroya geçirileceğini ifade etti.

Bulutoğluları bugünkü grevi “siyasi beklenti çerçevesinde ve kendisini yıpratmaya yönelik” olarak niteledi.

Bu arada saat 11.00 sıralarında Bulutoğluları BES yetkililerini toplantıya çağırdı ve toplantı sonrası basına bilgi verileceğini söyledi.

 

 

KADROLAMA YAPILACAK

LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, Belediye’de grev başlatan BES yetkililerine, “sağduyulu davranarak grevi sonlandırmaları” çağrısı yaptı.

Bulutoğluları, BES yetkilileriyle toplantısının ardından açıklama yaptı ve kadrolanacak personelle ilgili araştırmaların ve çalışmaların sürdüğünü, öte yandan sendikanın da araştırmalarını sürdürdüğünü, bu çalışmaların tamamlanmasının ardından ortak bir noktada buluşarak, uygun görülen personelin Belediye Meclisinin de onayıyla kadrolara yerleştirileceğini söyledi.

Bulutoğluları halkın daha fazla zarar görmemesi ve hizmet almaya devam edebilmesi için çalışanların görevlerinin başına dönmesi gerektiğini ifade ederek, BES’i grevi sonlandırmaya çağırdı.

Bulutoğluları bir personelin işini severek yapıp yapmadığı, çalışma saatlerine uyup uymadığı, beklenen gelişmeyi gösterip göstermediği gibi kriterlerin kadrolanmasında belirleyici olduğunu dile getirerek, bu araştırma ve çalışmaların sonucunun açıklanması için kesin tarih belirtmenin zor olduğunu ifade etti ve “İnsanların kaderleri hakkında acele karar vermek istemiyoruz” şeklinde konuştu.

 

BELEDİYE MECLİSİ TOPLANIYOR

Bu arada Kanal Sim’e telefon ile bağlanan LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, Belediye Meclisi’ni saat 17:00’de toplantıya çağırdığını açıkladı. Bulutoğluları, 200 kişinin kadrolanması ile ilgili çalışmaları hızlandıracaklarını söyledi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 990 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler