1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'GREENTREE ŞANSA BIRAKILMAMALI'
GREENTREE ŞANSA BIRAKILMAMALI

'GREENTREE ŞANSA BIRAKILMAMALI'

Downer, çözülmemiş konuların tümünü New York zirvesine bırakmak yerine mümkün olan yakınlaşmayı elde etmek için çaba sarf ettiklerini söyledi

A+A-

 

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, çözülmemiş konuların tümünü New York zirvesine bırakmak yerine mümkün olan yakınlaşmayı elde etmek için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Downer, liderlerin bugünkü görüşmesinin ardından, görüşmenin yer aldığı BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisinin resmi ikametgahı önünde basına yaptığı açıklamada, bugünkü görüşmenin 22-24 Ocak’ta New York Greentree’de yer alacak üçlü görüşmeye hazırlık niteliğinde gerçekleştiğini belirtti.

Downer, liderlerin özel temsilcilerinin yarın (executive) yürütme, Çarşamba veya Perşembe günü ise mülkiyet ve toprak konularını görüşmek üzere bir araya geleceğini kaydetti.

Liderlerin Greentree zirvesi öncesi başka toplantısının henüz planlanmaması ile ilgili olarak Downer, bunun son dönemdeki toplantı tarihleri belirlendiği zaman Greentree tarihinin net olmamasından kaynakladığını ancak liderlerin istemesi durumunda yeni bir görüşmeye ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Liderlerin 19 Ocak tarihine kadar görüşmeyecek olmasının çekirdek konulardaki yakınlaşmanın sağlanamadığı ve New York zirvesine bırakıldığı intibasını yarattığı görüşünün belirtilmesi üzerine Downer, “Üzerinizde o intibayı bırakmak istemem. O doğru olabilir, bazı insanlar bu sonucu çıkarabilir. Çekirdek konulardaki farklılıkların yakınlaşmaya çevrilmesi için elden gelen tüm çaba gösterildi, bu ve gelecek hafta da gösterilecek. Şahsım olarak, Greentree’de şansa bırakmak yerine farklılıkların Greentree öncesi çözülmesini görmek isterdim… her şeyi Amerika’da geçirilecek iki güne bırakmak yerine mümkün olan yakınlaşmayı sağlamak için elden gelen tüm gayretler gösteriliyor” dedi.

Downer, liderlerin çekirdek konular üzerinde Greentree görüşmesinden somut yakınlaşma ile çıkmak isteğinde olduğunu da söyledi

 

Bu haber toplam 616 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler