1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÖZLÜK
GÖZLÜK

GÖZLÜK

Kahvede oturuyorlardı. Her zamanki gibi yuvarlak camlı gözlüklerini takmış gazete okuyordu. Elinden gazete düştü. Eliyle sol memesinin altını ovuşturdu. Gözünden gözlüğünü çıkardı. Rengi sapsarı olmuştu. Terliyordu. Masaya eğildi ve başı masanın üzerine d

A+A-

Kıbrıs: Anlatılmamış Öyküler...

 

BİR ÖYKÜ

 

GÖZLÜK 

 

Dr. Derviş ÖZER

 

              Kahvede oturuyorlardı. Her zamanki gibi yuvarlak camlı gözlüklerini takmış gazete okuyordu. Elinden gazete düştü. Eliyle sol memesinin altını ovuşturdu. Gözünden gözlüğünü çıkardı. Rengi sapsarı olmuştu. Terliyordu. Masaya eğildi ve başı masanın üzerine düştü. Kahvede oturanlar koşup kaldırdılar yere uzattılar.

              Köşede oturuyordu. Yerinden kalktı, yavaşça yanına gitti. Eğildi elinden gözlüğü aldı ve yürüdü. Giderken de mırıldandı.

-        Gözlük senin değildi zaten

Dağlara doğru, beyaz toprağı olan kıraç dağlara doğru yürüdü.

 

***

             İkinci savaş devam ederken köye döndük. Birleşmiş milletler, iki katlı bir evi karargah yapmıştı. Mavi bir bayrak dalgalanıyordu. Duvarına da gök mavisi bir renkle “UN” yazmışlardı.

           “UN” yazısı çok önemliydi biz çocuklar için. Masmavi bir bayrak üzerine dünya resmi altında iki zeytin dalı, barışın simgesi ve mavi bereleriyle Birleşmiş Milletler askerleri. Dokunulmaz, ayırt edici, barıştırıcı, sevecen ve güven veren… Kısaca o mavi bayrak ve mavi bere çok şey ifade ederdi bize.

            Hepsini severdik ama en çok da motosikletli ve cipli olanlarını severdik. Motosikletin sesini duyduk mu hemen koşar yolun kenarına dizilirdik, yalın ayak boy sırasına göre. Asker selamı çakardık. Onlarda yanımızda dururlardı. Bağırırdık hello coni hello coni. Sıraya girerdik arka arkaya. Tekrardan hello coni deyip şekerlerimizi alırdık. Bir parmak kalınlığında, camgöbeği mavisi renginde naneli şekerler. Bazen iki kişiye bir şeker düşerdi o zamanda taş ile kırar, paylaşırdık.

           Onlar mavi bayrak, mavi bere ve mavi şekerleri ile bizim kahramanlarımızdı. En azından benim kahramanlarımdı. Taa ki o iki katlı evin önünde o mavi bayrağın altında o akşamüzeri yaşananlara kadar.

           Köyde esir kalan ve kurtulan kadınlar işte bu mavi bayraklı Birleşmiş Milletler binasının önünde bas bas bağırıyordu:

“İçeride düşman askeri var. Oraya saklandılar!” diye.

Öfkeli kalabalık evin önüne toplandı. Bağrışmalar arttı. İçerden Birleşmiş Milletler askerleri çıktı İngilizce bilen biriyle bir şeyler konuştular. Kalabalık daha da arttı ve sonunda…

           Elleri başlarının üzerinde iki asker çıktı iki katlı evden. Biri gözlüklü, hafif kel, başı dimdik duruyordu. Kendisini itekleyenlerin gözünün içine korkmadan bakıyor ve korkmadan dimdik yürüyordu. Başı öne eğikti arkadan çıkanın. Korkuyordu. Çıkacak mermiyi bakışlarıyla durdurmak istercesine korkulu gözlerle namluların ucuna bakıyordu. Başı dik olan başına aldığı darbeden dolayı yuvarlak camlı gözlüğü yere düştü. Aynı zamanda yüzünden kan akmaya başladı. Eğilip almak istedi. İzin vermediler. Dikeldi, dimdik oldu. Elini tekrardan başının üzerine koydu ve iteklendiği yöne doğru yürüdü. Gözlüklerinin izi vardı yüzünde. Eğri kulaklıkları şakaklarına oturmuş iz yapmıştı. Alnından akan kanı omuzu ile sildi ve yürümeye devam etti. Arkalarından mavi bereli askerler çıktı onlar da ellerini kollarını sallaya sallaya yürüdüler ve mavi bayraklı ciplerin binip arkalarına bakmadan kaçtılar.

          Mavi bereli coniler bizim kahramanlarımızdı. En azından benim kahramanlarımdı. Çocuklara şeker dağıtan kahramanlar. Kim bilir kaç kişi o mavi bayrağın altında elleri başında gözlükleri yerde, şakağından kan akarak sonsuzluğa yürüdü. Kim bilir kendilerine güvenip, sığınan kaç kişiyi silahlı adamlara teslim edip koşarak kaçtılar.

         Yere düşen yuvarlak camlı gözlük, kaçan “UN” askerlerinin ayakları altında ezilmekten kurtuldu.  Silah taşıyan biri tarafından yerden alındı ve yıllarca kullanıldı. Şimdi mavi camgöbeği şekerler seven bir adamın elinde hak ettiği yere, beyaz toprağı olan kıraç dağlara götürülüyor. Yarım asır sonra sahibine iade edilecek.     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1113 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler