1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'GÖSTERMELİK GÖRÜŞMELER KABUL EDİLEMEZ'
GÖSTERMELİK GÖRÜŞMELER KABUL EDİLEMEZ

'GÖSTERMELİK GÖRÜŞMELER KABUL EDİLEMEZ'

Avrupa Parlamentosunda temaslarda bulunan UBP Milletvekili Hasan Taçoy ve CTP-BG Milletvekili Teberrüken Uluçay, AP Kıbrıslı Türklerle Yüksek Temas Grubu’nun mevcut şekli ile yoluna devam etmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı

A+A-

 

Avrupa Parlamentosunda temaslarda bulunan UBP Milletvekili Hasan Taçoy ve CTP-BG Milletvekili Teberrüken Uluçay, AP Kıbrıslı Türklerle Yüksek Temas Grubu’nun mevcut şekli ile yoluna devam etmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.
Taçoy ve Uluçay Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirdikleri temaslarla ilgili Brüksel’den ayrılmadan önce yaptıkları ortak açıklamada, “AP Temas Grubunun Kıbrıs’a gelip Rum tarafında konaklaması,Rum yönetimiyle görüşüp Kıbrıslı Türklerle göstermelik görüşmelerde bulunmasının kabul edilemez olduğunu” ifade etti.
Açıklamada, Temas Grubu’nun sadece AB elçisini ve Rum yetkilileri görmek için adaya geldiği ve Kıbrıslı Türklerle ilişkilerini asgari seviyede tuttuğu, bunun AP Başkanlar Konferansı tarafından yapılan görev tanımına da uymadığı kaydedildi.
Açıklamada, KKTC Meclisi üyeleri bu bağlamda Temas Grubu’nun kompozisyonunun değişmesi veya görevine son verilmesi gerektiği belirtildi.
Söz konusu talebin AP Başkanı Martin Schulz’un başkanlığında toplanan AP Başkanlar Konferansı kararıyla aynı olduğu ifade edilen açıklamada, Brüksel’deki temaslarda Temas Grubu ile ilgili acil çözüm bulunmasının talep edildiği kaydedildi.
Açıklamaya göre, temaslarda ayrıca, Avrupa Parlamentosu’nda Kıbrıslı Türklere ait olan ancak Rum milletvekilleri tarafından işgal edilmiş iki koltuğun da geri verilmesi ve Kıbrıslı Türklere yönelik verilen sözlerin yerine getirilmesi için somut adımlar atılması talep edildi.
Brüksel’de AP Kıbrıslı Türklerle Yüksek Temas Grubu üyeleri ile gerçekleştirilen görüşmeye de değinilen açıklamaya göre, görüşmede grup üyelerine grubun mevcut yapısıyla Kıbrıslı Türklere hitap etmediği aktarıldı ve Türkçe’nin, Kıbrıslı Türklerin hakları çerçevesinde AB’de resmi dil olması gerektiği vurgulandı.
Kıbrıslı Türklerin AB’ye karşı olan ilgilerinin azaldığı, bunun sebebinin yine AB’nin Kıbrıslı Türklere vermiş olduğu sözleri yerine getirmemesinden kaynaklandığı belirtilen açıklamada, Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün 1 Temmuz’dan önce gündeme getirip uygulanmasının Rum tarafını anlaşmaya zorlayacak bir tutum olacağı vurgulandı.Bu haber toplam 689 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler