1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GORDON TEMASLARINI DEĞERLENDİRDİ
GORDON TEMASLARINI DEĞERLENDİRDİ

GORDON TEMASLARINI DEĞERLENDİRDİ

ABD Dışişleri Bakanlığı, Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon, Kıbrıs’ta bir çözüm için yapay bir zaman limiti koyamayacaklarını ve halkları çözüme zorlayamayacaklarını söyledi. Gordon, öğleden sonra bir basın toplantı

A+A-

 

 

ABD Dışişleri Bakanlığı, Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon, Kıbrıs’ta bir çözüm için yapay bir zaman limiti koyamayacaklarını ve halkları çözüme zorlayamayacaklarını söyledi.

Gordon, öğleden sonra bir basın toplantısı düzenleyerek Adadaki temasları hakkında bildi verdi.

Gordon’un basın toplantısı Lefkoşa ara bölgedeki Fulbright Merkezi’nde gerçekleşirken Gordon’a Amerikan Elçiliği Maslahatgüzarı Andrew Schofer eşlik etti.

Gordon, basın toplantısında yaptığı konuşmada, temaslarında Avrupa Birliği ve Kıbrıs konusu üzerinde durduğunu ifade ederek, Baf’tan başlayan temasları çerçevesinde çeşitli AB yetkilileriyle görüştüğünü ve Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’ı AB dönem başkanlığından dolayı kutladığını da belirtti.

ABD’li Bakan Yardımcısı Gordon, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve DİSİ lideri Nikos Anastasiadis’le de görüşme fırsatı bulduğunu kaydetti.

Rum Dışişleri Bakanı’yla mektup teatisinde bulunduklarını ifade eden Gordon, bunun “Kıbrıs kültürel mirasının korunmasıyla ilgili olduğunu” belirtti.

“GÖRÜŞMELERE DEVAM İÇİN DESTEK”

Son birkaç yıldır Kıbrıs sorununda bir durağanlığa girildiğini ve ilerleme kaydedilemediğini ifade eden Gordon, tarafları görüşmelere devam etme konusunda desteklemeye devam edeceklerini ve iki kesimli, iki toplumlu, federal bir çözümün her iki tarafa da faydalı olacağının altını çizdi.

Amerika’nın çözüm için bir zaman limiti empoze etmesinin söz konusu olup olmadığı konusundaki soruya karşılık Gordon, en kısa zamanda bir çözüm istediklerini fakat bir “yapay” zaman limitinin konamayacağını kaydetti, Philip Gordon, “Limit aslında içinde bulunduğumuz zamandır ve çözümsüz her geçen gün bölgedeki istikrar için bir tehdittir” dedi.

DOĞAL GAZ DA GÜNDEMDEYDİ

Rum kesimindeki temasları sırasında doğal gaz konusunun gündeme gelip gelmediği konusundaki soruya, “Evet geldi” şeklinde cevap veren Gordon, Ada çevresindeki potansiyel enerji kaynaklarının taraflar için “kazan-kazan” anlamına geleceğini söyleyerek, Türkiye ve İsrail de dahil tüm tarafların bu kaynaklardan yararlanmak için gerekli siyasi anlaşmaları yerine getirmeleri gerektiğini ve bu kaynakların ilgili tarafların yararlanabileceği bir fırsat olacağını kaydetti.

Başka bir soruya karşılık Gordon, enerji kaynakları konusunda ileriye doğru gidilmesinin en iyi yolunun bu enerji kaynaklarından maksimum faydayı sağlayacak bütünlüklü bir anlaşma olduğunu söyleyerek, bunun çözümün diğer alanlarına da olumlu olarak yansıyacağını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 646 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler