1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÖLGELER VE SURETLER’E İSTANBUL’DA 2 ÖDÜL
GÖLGELER VE SURETLER’E İSTANBUL’DA 2 ÖDÜL

GÖLGELER VE SURETLER’E İSTANBUL’DA 2 ÖDÜL

Kıbrıslı Türk yönetmen Derviş Zaim’in “Gölgeler ve Suretler” filmine İstanbul’da düzenlenen 1. Yeşilçam Film Akademisi’nce iki ödül birden verildi

A+A-

 

 

 

Kıbrıslı Türk yönetmen Derviş Zaim’in “Gölgeler ve Suretler” filmine İstanbul’da düzenlenen 1. Yeşilçam Film Akademisi’nce iki ödül birden verildi. Filmin kostümlerini yapan Kıbrıslı Türk sanatçı Hüseyin Özinal’a “en iyi kostüm” ödülü verilirken; sanat yönetmeni Elif Taşçıoğlu da en iyi sanat yönetmeni ödülünü kazandı.Hüseyin Özinal’ın TAK’a verdiği bilgiye göre ödüller, geçtiğimiz pazartesi akşamı İstanbul Cemal Reşit Rey Salonu’nda düzenlenen törende, sektör temsilcilerinin online verdiği oylarla belirlendi. Özinal, Kıbrıs’ta 1960 yıllarını konu alan film için, uzunca süre belge ve dönem taraması yaptıklarını; o dönemde köylerdeki kılık kıyafetleri, köylü- kentli kıyafetlerini araştırdıklarını ve filmin konusuna ve duygusuna uygun renkler seçerek kostümleri tasarladıklarını söyledi.Dış mekan çekimlerinde doğayı da dikkate alarak uyumlu renkler seçtiklerini ifade eden Hüseyin Özinal, “Yoksulluğun ve olanaksızlığın koşulları da düşünüldü. Filmde özellikle benim doğduğum köy, burada yaşanmışlıklar ve kişisel hikayem de başarıma katkıda bulundu. Böyle bir filmde çalışmak yaşamımda ve kariyerimde önemli bir basamak oldu. Ödül de sanıyorum bunun göstergesidir” diye konuştu.

1.YEŞİLÇAM FİLM AKADEMİSİ ÖDÜLLERİ

1. Yeşilçam Film Akademisi başarı ödülü Başar Sabuncu'ya; gişe kıran ödülü de "Eyvah Eyvah 2" filmine verildi. Gecede seçilen 2011'in en iyileri şöyle açıklandı: “En iyi film: Bir Zamanlar Anadolu'da/ En iyi yönetmen: Nuri Bilge Ceylan/ En iyi Senaryo: Nuri Bilge Ceylan-Ebru Ceylan-Ercan Kesal/Bir zamanlar Anadolu'da/ En iyi erkek Oyuncu: Taner Birsel/Bir zamanlar Anadolu'da/ En iyi kadın oyuncu: Rüçhan Çalışkur/Türkan/ En iyi yardımcı erkek oyuncu:Fırat Tanış/Bir zamanlar Anadolu'da/ En iyi yardımcı kadın oyuncu:İdil Fırat/Nar/ En iyi kurgu:Bora Gökşingöl-Nuri Bilge Ceylan-Bir zamanlar Anadolu'da/ En iyi görüntü yönetmeni:Gökhan Tiryaki/Bir zamanlar Anadolu'da /En iyi müzik:Ozan Çolakoğlu/Aşk tesadüfleri sever/ En iyi sanat yönetimi:Elif Taşçıoğlu/Gölgeler ve Suretler/ En iyi makyaj: Mine Külcü-Deniz Görkem Duran/Bir zamanlar Anadolu'da/ En iyi saç:Derya Ergün/Celal Tan ve ailesinin acıklı hikayesi/ En iyi kostüm: Hüseyin Özinal/Gölgeler ve Suretler/ En iyi ses:Okan Selçuk-Mehmet Kılıçel/Bir Zamanlar Anadolu'da /En iyi ses tasarımı:Thomas Robert/Bir zamanlar Anadolu'da/ En iyi digital efekt:1001 Volt/Aşk tesadüfleri sever/ En iyi Belgesel: Sarı Keçililer/Yüksel Aksu/ En iyi kısa film:Magnus Nottingam/Ayce Kartal.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 746 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler