1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Gölgeler ve Suretler', Montreal World Film Festivali’ne seçildi
Gölgeler ve Suretler,  Montreal World Film Festivali’ne seçildi

'Gölgeler ve Suretler', Montreal World Film Festivali’ne seçildi

"Gölgeler ve Suretler"in, Montreal World Film Festivali sonrasında uluslararası festival yolculuğuna dünyanın başka ülkelerinde festivallerle devam edeceği belirtildi

A+A-

 

 

 “Gölgeler ve Suretler”, Montreal World Film Festivali’ne seçildi.

 

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Derviş Zaim'in altıncı filmi olan Gölgeler ve Suretler, 20 - 23 Ağustos tarihleri arasında festivalin "World Greats" (Dünyanın Büyükleri) bölümünde gösterilecek.

 

Kıbrıs'ın 60’lı yıllarında yaşanan olayları anlatan ve bu yönü ile bir ilk olma özelliğine sahip olan film, sınır galasıyla gerek Kıbrıs’ta gerek ise Türkiye’de dikkatleri üzerine topladı.

 

Film, Mart ayında Ankara Film Festivali’nden yedi ödülle dönmüştü.

 

“Gölgeler ve Suretler”in, Montreal World Film Festivali sonrasında uluslararası festival yolculuğuna dünyanın başka ülkelerinde festivallerle devam edeceği belirtildi.

 

Film, 1963’te Kıbrıs’ta başlayan olaylar sırasında bir Karagöz kuklacısı olan babasından ayrı düşen genç kızın geçirdiği dönüşüm ve olgunlaşma sürecini anlatıyor.

 

Yıkılıp yanan köylerden, daha güvenli olan şehre kaçış macerası esnasında yaşanan dostluklar ve savaş ortamı, Kıbrıs’ın hikayesine ışık tutuyor. Hikayenin fonunu ise Kıbrıs’ın Karpaz bölgesi ve Büyükkonuk köyünün doğası, köyleri, tepeleri ve deniz oluşturuyor.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 574 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler