1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GOLF KORİNİUM’DA BÜYÜYOR
GOLF KORİNİUM’DA BÜYÜYOR

GOLF KORİNİUM’DA BÜYÜYOR

İskoçya’da doğdu ve majestelerinin sporu oldu

A+A-

İskoçya’da doğdu ve majestelerinin sporu oldu 

 

 

Necmi Belge

Dünyada, belki de futboldan daha yaygın bir spor olan golf bugün, Kuzey Kıbrıs’ta  Girne’de Beşparmak’ların eteklerinde yer alan KORİNİUM’da adeta yeniden büyüyor.

Bu bağlamda, Korinium Golf&Country Club’dan bahsetmeden önce dünyada çok önemli bir yer tutan golf sporunun tarihçesine kısaca bir bakalım.

Bu konuda yapılan araştırmalarda kaynaklar, kırlarda çobanların oynadığı ve sonradan asillerin ve majestelerinin sporu olan golf’un 15.yüzyılda İskoçya’da ortaya çıktığı belirtiliyor.

Daha eski metinlerde de golf sporunun MÖ 1. yüzyılda Roma’da, 1368-1644 yılları arasında Çin’de Ming Hanedanlığı döneminde oynandığı ileri sürülüyor.

Evet, golfun doğuş yeri neresi olursa olsun, o günden bugüne dünyada belki de futboldan daha yaygın bir spor olduğu gün gibi ortada. Özellikle, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, tüm Avrupa’da, Yeni Zelanda’da, Avusturalya’da açık golf turnuvaları ülkeler arasında  büyük bir trafik akışına neden oluyor.

Kuzey Kıbrıs’ın girişimci iş adamlarından Dr.Günay Çerkez’in inşa ettiği ve  2007 Nisan ayında açılışını yaptığı Korinium Golf &Country Club kuruluşunun üzerinden beş yıl gibi kısa bir süre geçmesine rağmen, koyduğu hedeflere ulaşma bakımından büyük bir mesafe aldığı gözlemleniyor.

Kuzey Kıbrıs’ta Digiturk, Turkcell ve SuperOnline gibi önemli yatırımların direktörü olan Dr.Günay Çerkez, Korinium Golf&Country Club ile hem sportif, hem de farklı bir vizyon ile turizme de katkı koymaya devam ediyor.

Aynı zamanda, bir otelin de yer aldığı Korinium Golf&Country Club tesisleri  her türlü konfora sahipken özellikle, gün batımındaki muhteşem manzarası ile adeta cennetten bir yer görünümde.

Geçtiğimiz hafta, 1.Digiturk Açık Golf Turnuvası nedeniyle 2007 yılından sonra ziyaret ettiğimiz Korinium Golf &Country Club’da o günden bu güne çok mesafe alındığını saptadık.

Büyük bir kısmı Kuzey Kıbrıs’taki İngiliz Kolonisi mensuplarının yer aldığı ve 80 kişinin katıldığı turnuva sonunda beş katagoride yarışmalar olurken, günün şampiyonu da Norman Hewitt oldu.

Direktörlüğünü Dr.Günay Çerkez’in yaptığı Korinium Golf&Country Club’ın sorumlusu Günay Çerkez’in değerli eşi Hacer Çerkez olurken ve tesis  müdürlüğünü damadı Umut Gürtunç üstlenirken, Dr.Günay Çerkez’in kızı Meryem Çerkez Gürtunç da Satış ve Pazarlama sorumlusu olarak görev yapıyor.

MERYEM ÇERKEZ: “ TESİSİN AMACI GOLF SPORUNU TANITMAK VE GOLF TURİZMİNİ GELİŞTİRMEK”

 1.Digiturk Açık Golf turnuvası devam ederken,  konuştuğumuz  Korinium Golf&Country Club Satış ve Pazarlama Sorumlusu Meryem Çerkez  Korinium Golf&Country Club’ın misyonu hakkında bizi aydınlatıyor.

Meryem Çerkez, Korinium Golf&Country Club’ın amacının, golf sporunu Kuzey Kıbrıs’ta tanıtmak ve turizm alanında ise, dünyada büyük ilgi gören golf turzimine katkı koymak olarak açıkladı.

2007 yılında, bu amaçla kurulan tesisin aradan beş yıl gibi kısa bir süre geçmesine rağmen, Kuzey Kıbrıs halkının büyük ilgisini çektiğin ve gün geçtikçe halkın ve özelikle, Kıbrıs’taki İngiliz kolonisinin vaz geçemediği bir spor olduğunu anımsattı.

Zaman zaman, başta okullar olmak üzere çeşitli kuruluşları Korinium’da konuk ettiklerini belirten Meryem Çerkez, halkın ilgisinden de memnun olduklarını ifade etti.

GOLF HALKA YAYILIYOR

Dünyada yanlış bir kanı olan Golf sporunun pahalı bir spor olduğu görüşünün artık geçerli olmadığını ve her sınıftan halkın da bu sporu rahatlıkla yapabileceğini dile getiren Meryem Çerkez, Kuzey Kıbrıs halkının ilgisini bu açıdan değerlendirmek gerektiğini vurguladı.

Bu arada, diğer önemli bir amaçları olan Golf turizminin Kuzey Kıbrıs’a yönlendirilmesi konusunda da büyük mesafe aldıklarını vurgulayan Meryem Çerkez, Korinium’da golf oynamak için, dünyanın her yerinden golfçülerin Kuzey Kıbrıs’a geldiklerinin altını çizdi.

Meryem Çerkez son olarak,  Adres dergisine ve YENİDÜZEN  gazetesine kendilerine gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ettiklerini söylerken, Kuzey Kıbrıs halkının da tesislere davet ettiğini sözlerine ekledi.  

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1009 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler