1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GÖKÇEBEL: Tam gün PROJESİ göremedik
GÖKÇEBEL: Tam gün PROJESİ göremedik

GÖKÇEBEL: Tam gün PROJESİ göremedik

KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel, tam gün eğitimle ilgili açıklamalar yaptı

A+A-

 

“KTOEÖS EĞİTİMİ, ÖĞRETMENİ POLİTİKA VE ŞOV MALZEMESİ YAPTIRMAYACAKTIR”

 KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel, eğitimin, sürekli değişim ve gelişiminin toplumların kendi sorunlarını çözme ve gelecekte mutlu vatandaşlar yetiştirme için gerekli, ciddi bir yatırım olduğunu; hata kabul etmediğini ve siyasi bir yatırım aracı olmadığını ifade ederek, “tam gün eğitim” konusundaki açıklamalarda “somut bir proje” göremediklerini kaydetti.

Gökçebel, toplumsal gelişime katkı koyacak eşit, bilimsel, parasız, çağdaş kaliteli eğitime ihtiyaç olduğunu belirterek, “başarma niyeti olmayan büyük hedefler bir işe yaramaz, başarabileceğiniz küçük adımlar, büyük değişimleri sağlar. KTOEÖS toplum yararına ciddi projelere, çalışmalara, destek verecektir. Ancak kimden gelirse gelsin eğitimi, öğretmeni politika veya şov malzemesi yaptırmayacaktır” dedi.

Gökçebel, yazılı açıklamasında, “Sn. Eğitim Bakanımız 2012’de tam gün eğitime geçeceğini saat başı tekrar etmeye başlamıştır. Ancak ne yapacağının projesini ortaya koymamaktadır. Sadece 10 trilyon buldum tam güne geçeceğim söylemi dışında kamuoyuna taslak bir proje açıklayamamıştır” iddiasında bulundu. Gökçebel, “sendikaya yapılan  ziyarette, eğitim adına gelişim olacaksa destek verebileceklerini ve somut projeyi görmek istediklerini belirttikleri halde sadece TV kanallarında politik söylemler duymaya devam etiklerini” savundu.

“UMARIZ ESAS AMACIN ÖNÜNDE POLİTİK KAZANÇ YOKTUR”

Gökçebel, “Umarız esas amacın önünde politik kazanç elde etmek ve gündem değiştirmek yoktur” ifadesini kullandığı açıklamasında,  şunları ileri sürdü:

“Toplumumuzun, öğretmenimizin siyasete olan inancı bitmek üzeredir. Bu inancın tazelenmesi için ne söylendiğine değil ne yapıldığına bakıldığı bir gerçektir.

Pilot olarak açılan Şht. Ertuğrul İlkokulunun finansmanı aileler tarafından karşılandığı halde kapatılmak zorunda kalmıştır. Yaklaşık 2-4 trilyon gibi bir bütçeyle ve iyi bir hazırlıkla, tam destek gören bir proje yüze, göze bulaştırılmıştır.

Sn. Eğitim Bakanı 2012’de tam güne geçeceğim diyorsa biran önce kendi partisi, hükümeti ile şu sorulara acil cevap bulmalıdır. Birçok sorunun kaynağı olan sürdürülebilir çözümler üretilmesini engelleyen nüfus nasıl kontrol altına alınacaktır? Eğitim bütçesi ne kadar artırılacak, değişiklik için ilk finansman (ki 10 trilyon iki okula bile yetmez) nereden bulunacaktır? Eğitimde süreyi artırmak isterken hangi müfredat veya eğitim sistemi uygulanacak, neler değiştirilecektir? Amaç ne olacaktır? Bir yaşam alanı ve evimiz haline gelecek olan okullarımız dökülmektedir. Devlet okul alt yapıları nasıl geliştirilip, öğrenci ve öğretmen için hangi standarda ulaştırılacaktır? (Tuvalet, yemek, dinlenme alanları, dil laboratuarları, sosyal- sportif tesisler vs.) Her okulun kendisinin özerk bir yapılanması ve bütçesi olacak mı? Değişimi yapacak olan öğretmenlerimizin kadrolanması, geliştirilmesi ve çalınan özlük hakları, ne olacaktır? Kıbrıs eğitim sistemi Türkiye sisteminden nasıl kurtarılıp özgünleştirilecektir?”

“DEĞİŞİM VE GELİŞİME AÇIĞIZ AMA YETERİNCE TECRÜBE YAŞADIK…”

Gökçebel, eğitimde planlı ve programlı adımlar atılması gerektiği görüşünü ifade ettiği açıklamada, “KTOEÖS olarak, toplumsal sorumluluğumuz en üst noktadadır. Değişim ve gelişime açığız. İyi ve daha güzel için kimden gelirse gelsin değişimlere destek olacağız. Ancak toplumumuz, öğretmenimiz yeterince tecrübe yaşadı. Söylenene, politikacıya veya politikaya değil icraata bakmaktadır” dedi.

Gökçebel, “Uyarıyoruz; yarım gün diye belirttiğimiz eğitim sistemimiz bu kadar ellenmeden, metalaştırılmadan önce; doktorunu, bilim adamını, ara elemanını yetiştirmiştir. Siyasilerin iyileştirmek için yaptığı her yenilik bizden bir şeyler alıp gitmiştir” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 874 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler