1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Gizemli Sayılar Kitabı
Gizemli Sayılar Kitabı

Gizemli Sayılar Kitabı

Bu hafta çok yoğun bir haftaydı. Kitap sayfasına dahi nasıl bir zaman bulup hazırladım, neredeyse hatırlamıyorum. Yoğunluktan tek okuduğum mazaret değil ama sınav kağıtları oldu. Okumalarınız bol olsun...Mutlu haftalar... ---------------------------

A+A-

 

 

 Bu hafta çok yoğun bir haftaydı. Kitap sayfasına dahi nasıl bir zaman bulup hazırladım, neredeyse hatırlamıyorum. Yoğunluktan tek okuduğum mazaret değil ama sınav kağıtları oldu. Okumalarınız bol olsun...Mutlu haftalar...

 


 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

Kıbrıs Komplosu

Brendan O’ Malley, Ian Craig, Khora Yayınları

 

“Kıbrıs sorunu uzun yıllardan beridir gerek ada halklarının yaşamlarını
gerekse de bölge ülkelerini meşgul ediyor. Birleşmiş Milletler'den
Avrupa Birliği'ne, NATO'dan artık geçmişe ait bir anı haline gelen
Varşova Paktı'na hatta Bağlantısızlar Hareketi'ne kadar bir çok
uluslararası güç odağının çeşitli zamanlarda, çeşitli biçimlerde
müdahil olduğu bu sorun, en çok Kıbrıs'ta konuşulmasına rağmen gene en
az Kıbrıs halkları tarafından bilinmektedir.
Kıbrıs halkları, sorunun ayrıntılarına ilişkin o kadar çok detay ile
uğraşmaktadır ve her biri kendi çıkarını maksimize etmeye uğraşan o
kadar çok öznenin basıncı altındadır ki; hem resmin bütününü göremez
hem de sorunun kendi açısından ne ifade ettiğini çözümleyemez duruma
getirilmiştir.”

 

 

 

Meraklısına Evren

Hubert Reeves, Yapı Kredi Yayınları

 

Evren hakkında bilgilenmek isteyen her yaştan meraklılara!
Dünyaca ünlü astrofizikçi Hubert Reeves, Meraklısına Evren adlı bu kitapta evreni bütün yönleriyle anlatıyor.
Reeves'in torunu, evren hakkında biriktirdiği sorularını dedesine soruyor ve astrofizikçi de bu sorulara açık, anlaşılır yanıtlar veriyor.

 

 

Pencere

Serhat Çelikel, Yapı Kredi Yayınları

 

“Kitapta birbirinden farklı yerlere ve zamanlara yirmi dört pencere açılıyor. Gözlem, betimleme ve düş gücü, zamanın akışına yüklediği derin anlamlar, parlak buluşları, insanı ve hayatı kavrayıştaki özgünlüğü, yaşanmışlıklara bakış açısındaki dinginlik, benzetmelerindeki keder ve ironi, kişilerinin tuhaf özelliklerini sergileme yeteneği, duyguları dile getirişindeki şiirsellik ve elbette söz dağarının genişliği...”

 

 

Sahilde Buluşalım

Kandemir Konduk, Remzi Kitabevi

 

Olağanüstü gözlemci bir bakışla ve okuru düşündürüpgülümsetecek, bir solukta okunacak yaz romanı...Sahilde Buluşalım, Fellini'nin Amarcord filmini çağrıştıran esprilianlatım diliyle yazılmış bir kitap...Sahille ilk kez buluşan bir kırsal kesim ailesi ve kocasını sevmeyen bir kadının sekiz yaşındaki oğluyla birlikte yaşadığı değişim... Kimine göre güneş, deniz, içki, müzik, dans, cinsellik sarmalında geçen sahil yaşamı... İlişkilere, aşka, evliliğe,inançlara, yaşama ilişkin çelişkiler...

 


 

 

KİTAP DÜNYASI

 

Latin edebiyatının klasikleri arasında yer alan ''Aura'' ''Terra Nostra'' (Bizim Toprak) ''The Good Conscience'' (Vicdan Rahatlığı) romanlarıyla tanınan Meksikalı yazar Carlos Fuentes 83 yaşında hayatını kaybetti.

Murathan Mungan'ın seçtikleriyle, Ayfer Tunç, Barış Bıçakçı, Hakan Günday, Karin Karakaşlı, Murat Uyurkulak'ın da bulunduğu 23 yazarın Dersim hikayeleri 'Bir Dersim Hikayesi'nde toplandı.

Çizgi Roman Okurları Platformu tarafından düzenlenen Çizgi Roman Ödülleri Yarışması sonuçlandı. 2011'in "En İyi Türk Yazar" ve "En İyi Türk Çizeri" Galip Tekin seçildi.

41. Orhan Kemal Roman Armağanı'na Yiğit Bener'in 'Heyulanın Dönüşü' romanı layık görüldü.


 

HAFTANIN KİTABI

 

Gizemli Sayılar Kitabı

 İbrahim Erşahin,Carpe Diem

 

  Sayılar ile ilgili bu kitapta ilgi çekicibilgiler, sayılar ile ilgili teoremler anlatılıyor.rakamlar ve harflerin metafiziği... Her satır, sütun ve öçaprazda yazan sayıların toplamlarının eşit olduğu karelerhakkında bilgiler veriliyor. Sayıların babası Pisagor ve onun öğretileri, pisagorcular, teoremleri hesaplamaları, geçmişten bugüne bilgiler veriliyor. Gizlilik ve bilgigüvenliği için oluşturulan matematik yöntemleri yani kriptografi ve kullanımı... Sıfır’ın efsanesi, gizemi, işlevleri ve tarhiçesine yer veriliyor. Bir rakamı ve açıklamaları, Bin altı yüz on sekiz yani altın oran ve bu konudaki bilgiler okura veriliyor.

  İki sayısının açıklaması, hıristiyanlığın kutsal saydığı üç ve açıklamaları... Dünyanın en ilginçve gizemli saylarından biri 3,14 sayısı yani Pi sayısı ... İşlevi, kullanımı ve bulunuşu hakkında bilgiler veriliyor. Dört, Beş ve altının gizemleri, tarihçeleri anlatılıyor. Yedi, sekiz,dokuz ve on ile anlatmaya devamediyor. Sayılar ile ilgiliefsaneler, tarihçeleri...Çeşitli sayıları hakkında bilgiler verirken matematik, matematik tarihi ve teoremleri ile sayıları anlamayı gizemlerini çözmeyi  anlatan meraklıları için hazırlanmışilgi çekici bir kitap.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 852 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler