1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GIROD VEDA ETTİ
GIROD VEDA ETTİ

GIROD VEDA ETTİ

Görevinden ayrılan Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin 3. üyesi Christophe Girod basın toplantısı düzenleyerek veda etti ve komitenin çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Ara Bölge’de yer alan Dayanışma Evi’nde saat 10:00’da düzenlenen b

A+A-

 

 

Görevinden ayrılan Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin 3. üyesi Christophe Girod basın toplantısı düzenleyerek veda etti ve komitenin çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.

Ara Bölge’de yer alan Dayanışma Evi’nde saat 10:00’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Girod, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nde 6 yıl görev yaptığını ve artık başka görevlerin sorumluluğunu almasının zamanının geldiğini, “başarı ve Kıbrıslı aileler için bir şeyler yapmış olma” hissi ile görevinden ayrıldığını söyledi.

Kıbrıs Türk ve Rum hükümetleriyle, komite üyelerine, kayıp kazı ve kimlik belirleme çalışmalarının her safhasında çalışan ekibe teşekkür eden Girod, onlar olmasaydı bu çalışmaların başarılamayacağını ifade etti.

Kayır Şahıslar Komitesi tarafından yıllar boyunca yürütülen çalışmayı iki toplumlu ve “Kıbrıslılara” ait ve “Kıbrıslılar” tarafından yürütülen projeler olarak koruyabildiklerini savunan Girod, komitenin çalışmalarının felsefesinin baştan beri bu olduğunu kaydetti.

“PROJE KIBRIS’TA DEVAM EDİYOR”

Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin yürüttüğü projenin Kıbrıs’ta devam ettiğini söyleyen; kazı yerlerinin tespitinin, kazı çalışmalarının, kalıntıların analizinin, ailelerin DNA datalarıyla ilgili çalışmaların, kimlik belirleme çalışmalarının hep Kıbrıs’ta yürütüldüğünü ve sadece diş-kemik gibi ufak DNA örneklerinin genetik test için Bosna’daki laboratuara gönderileceğini anlatan Girod, “Kayıpların kalıntıları Kıbrıs’ta kalıyor” diye konuştu.

Geçmiş yıllar boyunca projenin yeniden şekillendirilmeye çalışıldığını da anlatan Girod, bunun sebebinin uluslararası kriterlere uygun, kayıp şahıslarla ilgili çalışmalar konusunda tüm dünyada takip edilen yöntemlerin uygulanmasının istenmesi olduğunu belirtti.

Hata riskini minimize etmek için çalışmaların çok dikkatli bir şekilde yürütüldüğünü kaydeden Girod, hızlı olmak ama hata yapmamak istediklerini dile getirdi.

Müdahil tarafların çok olduğu ve “yaşayan bir proje” olarak nitelediği çalışmaların zaman zaman zora girdiğini de anlatan Girod, projenin doğru yolda olduğunu, istedikleri her şeyin mevcut olduğunu ve proje safhalarındaki çalışmaların ilerlediğini söyledi.

Çalışmalar yoğunlaştığı için bilim adamlarının sayısının da artırılacağını, bu nedenle AB’nin mali katkı sağlayacağını ifade eden Girod, çalışmaların iyi bir şekilde sürdüğünü, Kuzey’deki askeri alanlara ulaşıp oralarda kazı yapabilmenin ise hala masada duran bir konu olduğunu ileri sürdü.

Kuzey ve Güney Kıbrıs’taki toplumlardan ise her zaman doğrudan mali yardım şeklinde olmasa da personel konusunda sürekli destek gördüklerini dile getiren Girod, daha yapılacak çok şey olduğunu, çalışmaların en iyi şekilde ilerleyeceğine yönelik inancının tam olduğunu vurguladı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 681 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler