1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Girne’ye “yeraltı çöp konteyneri” sistemi…
Girne’ye “yeraltı çöp konteyneri” sistemi…

Girne’ye “yeraltı çöp konteyneri” sistemi…

Çöpler yerin altında muhafaza edilecek

A+A-

 

Girne’de “yeraltı çöp konteyneri” sistemine başlandı. Girne Belediyesi Meclis kararı ile temizlik şubesi tarafından uygulanmaya başlanan “yeraltı çöp konteyneri” sistemi ile, çöplerin daha hijyen ve uygun koşullarda muhafaza edilmesinin yanında kent estetiğinin de bu anlamda daha uygun hale gelmesinin amaçlandığı kaydedildi. Girne Belediyesi’nin ayrıca, karton kutuların ayrıştırılmasını kolaylaştırmak için kente kafesler yerleştirmeye başladığı da belirtildi.

Çöpler yerin altında muhafaza edilecek
Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Girne Belediyesi’nin uygulamaya koyduğu sistem ile yerin altına alınan çöp konteynerleri kentin birçok bölgesinde yaygınlaşarak çoğalacak.
Bu çalışmanın yapıldığı yerde ve diğer bölgelerde daha önce her biri 770 litrelik çöp konteyneri bulunmaktaydı. Belediye Meclisi’nin aldığı ve belediyenin uygulamaya koyduğu kararla Girne’nin merkezi yerlerinden başlamak kaydıyla, “yeraltı çöp konteyneri” sistemine başlanıyor.

Hidrolik sistem asansör gibi çalışıyor
“Yeraltı çöp konteyneri” sistemini tanıtan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü; ayak pedalı ile açılan konteynerin “baca” denilen kapak kısmından çöpleri içeriye attı ve daha sonra gelen çöp arabasına monte edilen hava basınçlı hortum vasıtasıyla yer altı çöp konteyneri hava verilmek suretiyle hidrolik sistem denilen düzenek vasıtasıyla yukarıya çıkarıldı. Yeraltında bulunan iki adet çöp konteyneri, mekanik olarak çöp arabasına boşaltıldıktan sonra tekrar aşağıya indirilerek yuvalarına gizlendi.

Görüntü ve koku kirliliği olmayacak
Girne Belediye Başkan Nidai Güngördü yaptığı açıklamada; sözkonusu sistem sayesinde çöplerin boşaltıldığını ve sıcak yaz günlerinde görüntü ve koku kirliliğinden uzak bir şekilde çöplerin hem muhafaza edileceğini, hem de birkaç dakika süren işlem sonrasında çöplerin alınacağını vurguladı.
Güngördü; Girne halkını bu sistemi, doğru kullanmaya ve sahip çıkmaya çağırdı ve “Girne kentinde her alanda çağdaş uygulamalara devam etmeye kararlıyız” dedi.
Nidai Güngördü ayrıca karton kutuların ayrıştırılmasını kolaylaştırmak için yerleştirilen kafeslerle ilgili “Karton ve benzer atıkları depolamak için yerleştirilen kafesler sayesinde geri dönüşüme katkıda bulunulacaktır” diye konuştu.
(tak)

Bu haber toplam 1757 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler