1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. Girneliler ‘beyaz bölge emirname’sini tartıştı
Girneliler ‘beyaz bölge emirname’sini tartıştı

Girneliler ‘beyaz bölge emirname’sini tartıştı

Çok sayıda Girneli ‘Beyaz Bölge Emirname’sinin değiştirilmesini kendince doğru bulmayarak nedenlerini anlatırken, İmar Planı’nın hazırlanarak hayata geçirilmesine ve İmar Yasası’na vurgu yaptı

A+A-

 

‘İmar Planı hayata geçirilmeli’
 

Didem MENTEŞ

‘Girne Beyaz Bölge Emirname’sinin değiştirilmesi Girnelileri ikiye böldü, ülkenin İmar Planı’nın hazırlanarak hayata geçirilmesi noktasında ise birleştirdi.

Girne’de 2011 yılında ’10 kata kadar apartman yapmaya’ onay veren Girne Beyaz Bölge Emirname’siyle ilgili dün halka açık danışma toplantısı yapıldı. Emirname Değişiklik Önerileri’nin anlatıldığı toplantıda Girneli yurttaşlar farklı fikirler ortaya koydu. Girne Belediyesi Kültür Merkez Salonu’nda saat 10:00’da başlayan toplantıya, Şehir Planlama Dairesi Müdür Ertan Öztek, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Girne Belediyesi As Başkanı Önder Kalfa, Girne Belediyesi Müdür Vekili Ali Teknikel, Girne Belediyesi Şehir Plancısı Can Kara ve Şehir Planlama Dairesi’nde görevli Şehir Plancısı Ali Aremek katılarak sunum gerçekleştirerek yurttaşı bilgilendirdi.

-------------------------------------------------

Öneriler

Şehir Planlama Dairesi yetkilileri, Girne Beyaz Bölge Emirname Değişiklik Önerileri’ne iki başlık altında Girnelilere aktardı.  ‘Teknik ve sosyal altyapının taşıma kapasitesi ile ilişkili düzenlemeleri’ ve ‘kentsel siluet/binaların güneşlenmesi, havalanması, mahremiyeti ve ölçeğiyle ilişkili düzenlemeler’ ortaya kondu.

Teknik ve sosyal altyapının taşıma kapasitesi ile ilişkili düzenlemeler altında; ‘Yapı arsa oranları’ ve ‘Net nüfus yoğunlukları ve buna bağlı net konut yoğunlukları’ olarak kaydedildi. Buna bağlı olarak; kişi başına düşen brüt bina alanı, ortalama hane halkı büyüklüğü, hektara/standart parsele düşen kişi sayısı, hektara/standart parsele düşen konut sayısı olarak belirtildi.

Kentsel düzenlemeler olarak ise ‘Kat adetleri’, ‘Bina çekme mesafeleri; bina çekme mesafeleri ile iki bina arası mesafe’ ve ‘Bina cephe uzunluğu’ olarak aktarıldı.

-----------------------------------------

Öztek: “Tedbir alınmalı”

Girne Beyaz Bölge Emirnamesi’nin 1993 yılında yürürlüğe girdiğini hatırlatan Şehir Planlama Dairesi Müdürü Ertan Öztek, 2010 yılında yapılan bir değişiklikle emsallerin yükselttiğini belirtti. Girne Beyaz Bölge Emirnamesi’nin kentte birçok sorun yarattığına dikkat çeken Öztek, uzun vadede kentin hem ekonomik hem de çevresel anlamda cazibesini yitirecek noktaya getireceğine vurgu yaptı. Ertan Öztek, buna bağlı olarak artık bir tedbir alınması gerektiğine vurgu yaptı.


---------------------------------------------------

Yurttaş: “Fiziki plan önemli”

Sunumun ardından halka söz hakkı verildi, müteahhitler, mimarlar, mühendisler, şehir plancılar ve Girne sevdalılarından oluşan çok sayıda vatandaş çeşitli fikirler ortaya koydu. Girne’nin fiziki plana ihtiyaç duyulduğunu anlatan Girneliler, yapının giderek bozulmasından ve görüntü çirkinliği yaratıldığı konusunda ortak fikir üretti. 

Kimi Girneli ‘Beyaz Bölge Emirname’sinin değiştirilmesini kendince doğru bulmayarak nedenlerini anlatırken, İmar Planı hazırlanarak hayata geçirilmesi gerektiğini aktardı.  Bazı Girne sakinleri çok katlı binalardan dolayı rahatsızlığını dile getirirken, bu binaların belli bir pilot bölgeye taşınmasını önerdi. Çok sayıda yurttaş ‘Girne Beyaz Bölge Emirname’sinin değiştirilmemesine değinerek, bir İmar Planı hazırlanması ve İmar Yasası’na vurgu yaptı.

Kimi zaman tansiyonun yükseldiği toplantıda, iş insanı Mehmet Çangar ve Bulut Akacan arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

----------------------------------------------------

Güngördü: “Girne’yi İmar Planı kurtarır”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Girne Beyaz Bölge Emirname’sinin bugüne kadar bakanların iki dudağı arasında olduğunu ancak şuan bakanın halka bunu şansı verdiğini hatırlattı. Güngördü, emirname değişikliğinin artık iki dudak arasında olmaması gerektiğini, doğru olanın İmar Planı olduğunu söyledi. Mutlaka ve acil bir şekilde İmar Planı’na geçilmesi gerektiğinin altını çizen Güngördü, ev sahibi, yatırımcı ve kamu binası yapılması için istikrarın olması gerektiğini bu nedenle imar planın önemli olduğunu söyledi. Güngördü, “evinizin yanına bir gecede kaportacı ya da disko açılmaması için İmar Planı şarttır. Çok az katlı bina değil de tartışma konusunda doğru hedef plana gitmektir” diyerek, Girneyi sadece ve sadece İmar Planı’nın kurtarabileceğini aktardı.

 

--------------------------------------------------------------------------------

Girneliler ne dedi? Girneliler ne dedi?

Raif Tüver( İnşaat Müteahhidi):
“Girne içinde yaşayan insanlar dışarı kaçıyor. Öğrenci ve işçi odaklı bir Girne yaratılıyor. Tedbir alınmazsa evimizden olacağız deniliyor ama buna artık kimse inanmaz. Belki Girne’de milyon sterlinlik daireler yapamayacağız ama Girne kurutulur. Şehir Planlama Dairesi yayılmayı önümüze koyar. Nüfus artışına göre Planlama Dairesi plan yapılsın der. Yayılma olduğunda yarın Karpaz ile birleşeceğiz. Herkes emirname değişsin der ama İmar Yasası yapılmazsa böyle olur. Adamın en büyük ihtiyacı topraktır, yükselelim ama yayılmayalım. Ne kadar çok daire sayısı artırılırsa yayılmayı önler. Kat sınırlanmasına değil İmar Planı yapılması lazım. Doğru düzgün bir imar planı geçerse gemiyi kurtarır”

Mehmet Çangar (İş insanı):
“ 2013’te yapılan yanlış emirnameyle maalesef Girne’ye yüksek katlı binalar dikilmeye başladı. 2013 yılında bu emirnameye ses çıkarılmadı, baskı yapılması ama 36 kat bina yapımı gündeme geldiğinde insanlar düşündü, yollara döküldü ve izin verilmedi. 2013’de binalar yükselmeye başlayınca deniz ve dağ manzarası kapanınca insanlar ağlamaya başladı. 98 adet yüksek katlı binalar var, bunları birleştirsek bir Çin Seddi olur. Girne’ye bu yakışır mı? Müteahhitlere sesleniyorum; 50 daire yapmayın 10 katlı binaya 5 daire yapınız. Girne’yi mahvetmeyelim”

Kemal Pars:
“Girne’de arz talep amacının üstünde. Her yıl nüfusu artan üniversite, yeni açılan üniversiteler var ve Kıbrıs’a talep artıyor. Estetik ve karakteristik emirname olması gerekiyor. Binalar baştan savma yapıldığı için görüntü kirliliği oluştu, boş arazilerin doldurulması, eski binaların boyanarak yenilenmesi gibi tüm bunlar İmar Yasası’na göre yapılmalıdır. Bir ada ülkesinin emirnamelerle yönetilmesi ayıptır”

Mustafa Derat (Mimar):
“Kentlerin hepsi yükselmek zorunda ama bir emirnameyle karşı karşıyayız. Mimarlar olarak bu emirname karşımıza çıktı Bellapais’deki gibi olsun istemiyoruz. Neden mimarlar ve mühendisler emirnamelere dâhil edilmiş değil. Biz sosyal adalet istiyoruz. Biz herkese eşit yükseklikte hareket edilmesini istiyoruz. Bizim tek istediğimiz herkesimi kapsayacak bir İmar Planı’dır”

Murat Erdoğan:
“Yürürlükte olan bir yasa var. Farz edin Japon bir yatırımcı KKTC’de yatırım yapmak istiyor. Yasal mevzuat ne gösterirse yatırımı yapacağım diyor. Ancak bundan 6 ay önce her şey tamam ama bir bakıyor emirname çıktı. Ben nasıl yatırım yapacağım diye sormayacak mı? Adalet nerdedir demeyecek mi? Bu nedenle istikrar şarttır”

Nazif Dilaver (Mimar):
“Beyaz Emirname değişikliği çok önemlidir. Emirname değişikliğinden önce 55/89’a olan İmar Yasası’nda değişiklikler olması lazım. Bir ekip kurulduysa sahada halk, şehir plancılar, mimarlar ve mühendisler de olması gerekir. Neden Mağusa değil de Girne? Metre karesi bu kadar değerli olan bir yerde bunu neden yapıyoruz? Evimde denizi dağı gördüğüm yerler ve beyaz bölge emirnamesi dışında olan yerlere bakalım. Beyaz Emirname yerine İmar Yasası’nda değişikliğe gidelim”

Ömer Dalgakıran:
“Beyaz bölge emirnamesi olan yerler boğuldu. Okullar bu bölgenin dışına çıkabilir. Bu mevcut yollar 1-2 yıl daha değişmeyecek. Bu araçlar bugünkü yollarda 15 dakikalığına gideceği yere gider ama nüfus giderek arttığı zaman yarım saatte gidilecek. Girne Beyaz Bölge Emirnamesi 1993’deki emirname gibi kalacak. Girne’nin dışında üniversiteler var, onların olduğu bölgeye 10-15 kat yapılsın Karakum’da da olur. Girne Belediyesi bölgesinde boğulmuş durumda, hep beraber boğulduk. Burada olay para değil insanca yaşamaktır”

Murat Şenkul:
“Bir İmar Yasası şarttır. Girne’de boş arsa sayısı yok. Ben bu yapılanların durmasına tarafım ama samimiyete de tarafım. 2011’den bugüne kadar çok katlı binalar geçti. 20-22 tane çok katlı bina var. Yabancı sermayeye karşı değilim ama Kıbrıs o kadar büyük bir yer değil.

Ali Kanlı:
“Ülkesel fiziki planı bilinmesi ardından İmar Planı hazırlanması gerekir”

Bu haber toplam 3388 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler