1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GİRNE’DE FESTİVAL COŞKUSU
GİRNE’DE FESTİVAL COŞKUSU

GİRNE’DE FESTİVAL COŞKUSU

Girne Belediyesi, GAÜ ve turizm alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin işbirliğinde düzenlenen Turizm ve Kültür Festivali dün başladı.

A+A- 

Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın organizasyonunda, Girne Belediyesi, Girne Amerikan Üniversitesi ve turizm alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin işbirliğinde düzenlenen Turizm ve Kültür Festivali dün başladı.
Dün sabah GAÜ Spectrum Kongre Merkezi’nde Bakanlık Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, KITOB Başkanı Mehmet Dolmacı ve KITSAB Başkan Yardımcısı Özbek Dedekorkut’un konuşmacı olduğu; “KKTC Turizminde Güncel Konular” başlıklı panelle başlayan festival etkinlikleri kapsamında, daha sonra, otel şeflerinin yarıştığı Gastronomi Yarışması ve Slogan Yarışması gerçekleştirildi.
Öğleden sonraysa Turizm ve Kültür Festivali ile ilgili Vuni Palace Otel’de basın toplantısı gerçekleştirildi.
Toplantıya, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, Bakanlık Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, GAÜ Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Olgun Çiçek, KITOB Başkanı Mehmet Dolmacı, KITSAB Başkanı Orhan Tolun, KITREB Başkanı İbrahim Altıner, RESBİR Genel Sekreteri Süleyman Gürcafer ve Eski Girne Limanı ve Çevresini Koruma Derneği Başkanı İsmail Sabbar katıldı.
Bugün saat 10:00’da Girne Belediyesi önünden Atatürk anıtına yapılacak kortej yürüyüşüyle devam edecek festivalde açılış konuşmaları yapılacak, stantlar gezilecek ardından da gün boyunca konser, çeşitli dans ve gösteriler sunulacak.
Saat 19:00’da Girne Kalesi’nde ise “Kıbrıs Türk Kültür Gecesi” adı altında Başbakan İrsen Küçük’ün de katılması beklenen bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek. Yarışmalarda dereceye girenlere ödül verilmesiyle başlayacak gecede, Çatalköy Belediyesi Çocuk Folklor ekibi, Kültür Dairesi halk dansları, ‘Afrodit Adası ve Biz’ dans gösterisi yer alacak. Festival Grup Frekans’ın vereceği konserle sona erecek.


AYGIN TURİST MEMNUNİYETİNE VURGU YAPTI

Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’nı ülke turizmi ile Girne’nin gelişimine yaptığı güzel katkılardan dolayı kutlayarak, turizmde başarı kazanmanın anahtarının; bakanlık, yerel yönetim ve sektörün işbirliği içinde turist memnuniyetini sağlamaktan geçtiğini söyledi.
GAÜ Rektör Yardımcısı ve Festival Organizasyon Komitesi Başkanı Doç. Dr. Olgun Çiçek de yaptığı konuşmada, üniversiteye sektör ve bakanlıkla işbirliği yapma yanında halkla kaynaşma imkanı tanıyan festivalin, toplumda turizm bilincinin gelişmesine de katkı sağlayacağını belirterek, festivalin geleneksel hale gelmesi için her türlü katkıyı yapacaklarını söyledi.

“İVME KATACAK”

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel toplantıda yaptığı konuşmada Girne Belediyesi, GAÜ ve sektör temsilcileri işbirliğinde gerçekleştirdikleri festivali, ülke insanının turizm konusunda bilinç ve duyarlılığını arttırma yanında turizmde yaşanan ivmeye katkı sağlama amacıyla düzenlediklerini söyledi.
Turizm alanında yapılan çalışmalar sonucunda 2011 yılında ülke turizminin en yüksek değerlere ulaştığını ifade eden Bakan Üstel, bakanlığın, geceleme, doluluk oranları ve turist sayısını arttırmak için turizm alanında faaliyet yürüten sektör temsilcileriyle işbirliği içinde olduğunu kaydetti.
Bu yıl geceleme konusunda yüzde 31 artış hedeflendiğini ifade eden Bakan Ünal Üstel, ana hedefin ülke turizmini 12 aya yaymak ve charter seferleri de yıl boyunca devam ettirmek olduğunu belirtti.
Turizm ve Kültür Festivali kapsamında tarihi Girne Limanı’nda birçok etkinliklerin gerçekleştirileceğini belirten Bakan Üstel, etkinliğe katkı koyan herkese teşekkür ederek, tüm halkı festivale davet etti.

“TURİZME BAŞARI GETİRECEK”

KITOB Başkanı Mehmet Dolmacı da, turizmde gelişmenin toplumda turizm bilinci yaratmaktan geçtiğini ifade ederek, Kıbrıs Türk Kültürü, mutfağı, gelenek ve göreneklerini ortaya koyan böylesi etkinliklerin 12 aya yayılmasının turizme başarı getireceğine inanç belirtti.
KITSAB Başkanı Orhan Tolun da yaptığı konuşmada turizmde başarı sağlanmasında; bakanlık, yerel yönetimler, sektör temsilcileri ve toplumun işbirliğinin büyük önem taşıdığını belirterek, mevcut işbirliğiyle tam anlamıyla bir festivale dönüşen etkinliğin geleneksel hale getirilmesini istedi.

“DAHA KAPSAMLI…”

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği Başkanı İbrahim Altıner ise festivalde Kıbrıs Türk Kültürü’nü en iyi şekilde tanıtacaklarını belirterek, Turizm ve Kültür Festivali’nin gelecek yıllarda uluslararası fuarlarda dünyaya duyurularak, daha kapsamlı şekilde hayat bulmasını diledi.

“KATKI SAĞLAYACAK”

Kıbrıs Türk Restorancılar Birliği Başkanı Süleyman Gürcafer de, yerel ürün ve Kıbrıs mutfağının ülkeye gelen turistlere tanıtılması, sektör temsilcileri ve vatandaşların motive edilmesi gerektiğinin altını çizerek, festivalin bu amaca önemli bir katkı sağlayacağına inandığını söyledi.
Eski Girne Limanı ve Çevresini Koruma Derneği Başkanı İsmail Sabbar da yaptığı konuşmada, Turizm ve Kültür Festivali’nin yıllar sonra yeniden eski yeri olan tarihi Girne Limanı’nda düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti belirterek, ülke turizminin vitrin ve sembolü olan limanda bu tür etkinliklerin devamını diledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 674 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler