1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GİRNE'DE ‘BİNA’ BİLMECESİ
GİRNEDE ‘BİNA’ BİLMECESİ

GİRNE'DE ‘BİNA’ BİLMECESİ

Girne Antik Liman’da, tarihi Ağa Paşa Camii’ne 20 metre, limana ise 50 metre mesafede bulunan bir arsaya 3 katlı otel inşaat izni verileceği, inşaat projesinin Şehir Planlama Dairesi’nde onay beklediği ileri sürüldü. Anıtlar Yüksek Kurul

A+A-

 

 

 

Girne Antik Liman’da, tarihi Ağa Paşa Camii’ne 20 metre, limana ise 50 metre mesafede bulunan bir arsaya 3 katlı otel inşaat izni verileceği, inşaat projesinin Şehir Planlama Dairesi’nde onay beklediği ileri sürüldü. Anıtlar Yüksek Kurulu’nun projeye onay verdiği iddia edilirken, Star Kıbrıs’ın konuyla ilgili yetkililere sorduğu sorular cevapsız kaldı. Star Kıbrıs muhabirinin tarihi eserlere yakın yere yapılacağı öne sürülen projeyle ilgili, Şehir Planlama Dairesi’ndeki sorumlulara “inşaatın kaç kat olacağına” ilişkin sorusuna “Size bilgi veremeyiz” cevabı verildi. Ayrıca konuyla ilgili Turizm Bakanı Ünal Üstel’in de bilgi sahibi olduğu iddia edildi. İnşaat projesi Anıtlar Yüksek Kurulunda görüşülürken Şehir Plancıları Odası üyesinin ret oyu verdiği ve fakat projenin kabul edilerek Şehir Planlama Dairesi’ne gönderildi.
Öte yandan Şehir Plancıları Odası bu bölgeye 3 katlı otelin yapılamayacağı ve bunun yasalara aykırı olduğuna ilişkin bir yazıyı Şehir Planlama Dairesi’ne gönderdiği belirtildi.

 

AYGIN: YASAL DEĞİLDİR

Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, henüz bir dosyanın kendilerine ulaşmadığını belirterek, “Ancak böyle bir dosyanın Yüksek Anıtlar Kurulu’na sunulduğu ve onaylandığı konuşuluyor” dedi.

Aygın, “Bize resmi bir bilgi verilmedi” diyerek, “Girne Limanı ile Girne Kalesi arasındaki söz konusu bölge, koruma alanıdır ve bahse konu yere 5 katlı ya da 3 katlı bina izni verilmesi yasal değildir” vurgusunda bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 803 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler