1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GİRNE DE ZORDA
GİRNE DE ZORDA

GİRNE DE ZORDA

UBP Kurultayının yaklaşması ile birlikte ülkenin yönetimindeki siyasiler kurultay peşine düşerken, ekonominin vurduğu Girne sanayi üreticileri, içinde bulundukları zorlukları YENİDÜZEN ile paylaştı. “YOK OLUYORUZ” Başbakan İrsen Küçük ve bütün

A+A-

 

 

UBP Kurultayının yaklaşması ile birlikte ülkenin yönetimindeki siyasiler kurultay peşine düşerken, ekonominin vurduğu Girne sanayi üreticileri, içinde bulundukları zorlukları YENİDÜZEN ile paylaştı.

“YOK OLUYORUZ”

Başbakan İrsen Küçük ve bütün Bakanlar, ülke ekonomisinin iyi durumda olduğundan bahsederken, ülke ekonomisinin atar damarını oluşturan sanayi üreticileri tam tersini belirtiyor. YENİDÜZEN, bu kez Girne sanayi bölgesindeki sanayi üreticilerinin, piyasa ile ilgili görüşlerini alırken ortaya çıkan sonuç, birçok işletmenin kapanmanın eşiğine geldiği yönünde oldu.

Ülkenin ileri gelen yöneticileri, sürekli olarak ekonominin iyiye gittiğinden ve geliştiğinden bahsederken, üretimin kalbi sanayi ve sanayi üreticileri iflasın eşiğine geldiklerinden yakınıyor. YENİDÜZEN’e görüş veren sanayi üreticileri, içinde bulunulan dönemin, ülkenin geçirdiği en kötü yıllar olduğu konusunda hem fikir. Devletin uyguladığı aşırı vergiler ve ödenemeyen vergiler karşısındaki yüksek faiz oranları, ürettiği ürünün karşılığını aylar sonra alan sanayi üreticileri için büyük bir sıkıntı halini aldı. Bazı sanayi üreticileri yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle dükkânlarını satmayı düşünürken, birçoğu da kapatma ihtimalini değerlendirdiğini ifade etti.

KURTULUŞ BİLEN – CANAR BİLEN LTD.

Piyasada iş yok diyemeyiz ancak yapılan işlerin karşılığında para alamıyoruz. Özellikle inşaat sektörünün durması ile birlikte, insanlar iflasın eşiğine gelmiş durumda. Müşteriler mal alıyor fakat ödemeler çok ileri tarihlere sarkıyor. Yani piyasada sıcak para olmayışı, sanayiciler olarak bizleri büyük ölçekte etkiliyor.

HÜSEYİN ÖZTÜRK – ÖZTÜRK OTOMOTİV

Payasalarda ekonomik bir durgunluk var. İş yok demiyorum ancak sıcak para yok. İş yapıyoruz para alamıyoruz. Özellikle sanayiciler olarak bizlere uygulanan vergiler çok ağır. Örneğin bir taksicinin yıllık vergi ödemesi yaklaşık 70 TL’ye denk gelebilirken, bir sanayici aylık 20 Bin TL gibi vergiler ödemek zorunda kalabiliyor. Malzeme temini konusunda da büyük sıkıntılar çekiyoruz. Yurt dışından getirmek zorunda olduğumuz malzemeler için büyük vergiler talep ediliyor. Biz malzemelerimizi peşin almak durumundayken, devlet kurumları dâhil, birçok kurum ödemelerini zamanında yapmıyor.

MUSTAFA KÜÇÜKAÇAR – İLKE MOBİLYA

Piyasalar son 15 yılın en kötü dönemini yaşıyor. Özellikle son iki yıldır, birçok üretici kapanmanın eşiğine gelmiş durumda. Devlet dairelerindeki sıkıntılar, çalışma izni prosedürlerinin oluşturduğu zorluklar işlerimizi etkiliyor. Son altı ay içerisinde yerli yabancı yaklaşık 50 Bin kişi ülkeden göç etti. Bunun dışında kaçak ürünlerin ülkeye rahatça sokulması, biz üreticilerin yok oluşunda büyük etkenlerden birkaçıdır.

ÖZTAÇ ERSİN – ÖZMERT DÖŞEME

Sanayi alanındaki ekonomik durumda, ülkenin genelinde olduğu gibi iyi durumda değil. Üstelik bu durum her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Batmamak için dükkânlarımızı açıyor, hiçbir yatırım yapamıyoruz. Emeklerimizin karşılığında yalnızca devletin beklediği vergileri ödeyip, kalanı ile de karnımızı doyuruyoruz. Hükümetin yanlış politikaları, ülkedeki sanayiciyi de vurdu diyebiliriz.

RECEP AYDIN – RECEP AYDIN

Sanayi üreticileri adına piyasanın öldüğünü söyleyebilirim. Bunca yıllık sanayicilik hayatım boyunca, geçirdiğimiz en kötü dönemi yaşıyoruz. Maalesef ülkenin geneli de, bizlerin yaşadığı ekonomik sıkıntılardan bunalmış durumda. Bence içinde bulunduğumuz durumun en önemli nedenleri, kendi kararlarımızı veremememiz ve kendi ayaklarımız üzerinde duramayışımız olarak kabul edilmelidir.

HASAN BALCIOĞLU – BALCIOĞLU TORNO

Ülke genelinde olduğu gibi sanayicilik alanında da büyük bir yok oluş yaşanmaktadır. Sabahtan açtığımız dükkânlarımızda tek yaptığımız şey akşam olmasını beklemek oldu. İmalat sıfıra dayandı. Tamirat deseniz öldü. Makinelerimiz çalışmıyor. İşçi sigortalarını bile ödeyemez olduk. Devletin getirdiğimiz malzemeler için uyguladığı gümrük ve vergi bedellerinin aşırı oluşu, diğer yandan ise Rum tarafından insanların çok daha ucuza malzeme alışı,  biz sanayi üreticilerinin sonunu getirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1218 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler