1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'GİRNE ARTIK ESKİ GİRNE DEĞİL...'
GİRNE ARTIK ESKİ GİRNE DEĞİL...

'GİRNE ARTIK ESKİ GİRNE DEĞİL...'

Fileleftheros okurlarına, Girne’nin artık 1974 öncesindeki Girne olmadığını, gelişip değiştiğini fotoğraflar eşliğinde aktardı.

A+A-

 

 

Fileleftheros okurlarına, Girne’nin artık 1974 öncesindeki Girne olmadığını, gelişip değiştiğini fotoğraflar eşliğinde aktardı.

“Artık Girne’nin Ruhu Yok” başlığıyla yansıttığı haberinde Girne’nin 1974 öncesini ve bugünkü durumunu yansıtan fotoğraflar kullanan gazete, 74 öncesinde limon ağaçları ve bahçelerin bulunduğu yerlerde şimdi binalar, kilise olan yerlerde de cami bulunduğuna işaret etti. Gazete “Her şeyin görüntüsü değişti. Ancak deniz büyülemeye devam ediyor” ifadesini kullandı.

DARBECİLER CEZASIZ KALDI

Haravgi “Darbe Suçluları Halen Cezasız” başlıklı haberinde Yunan cuntası ve EOKA-B’ciler tarafından Makarios’a düzenlenen darbenin sorumlularının halen cezalandırılmadığını, hatta DİSİ’nin EOKA-B yetkililerini bakanlık, milletvekilliği ve diğer üst düzey makamlara taşıdığını yazdı.

AKEL Merkez Komite Başkanı, eski milletvekili ve Kıbrıs Dosyası Komitesi üyesi A. Georgiu’nun Kostas Mişaulis için düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmayı kaynak gösteren gazete, “Kıbrıs Dosyası” araştırması çerçevesinde ifade veren darbe iştirakçilerinin “gerekirse yeniden darbe yaparız” dediklerini vurguladı.

“BUGÜN EMİR ALSAM BAŞKAN HRİSTOFYAS’I ÖLDÜRÜRÜM

Bir emekli albayın “bugün emir alsam Başkan Hristofyas’ı öldürürüm” bile dediğine dikkat çeken gazete, EOKA-B’cilerin, darbenin icrası itibarıyla 5 dakika içerisinde Kıbrıs’ta ne Makarios’un ne komünistlerin kalmaması gerektiği emriyle hareket ettiklerini, darbenin ardından Tseri köyüne saldırarak aralarında Kostas Mişaulis’in de bulunduğu solcuları ve darbe karşıtlarını tutukladıklarını yazdı.

Tutukladıkları bu kişileri hapsettiklerini ve işkence yaptıklarını, 17 Temmuz 1974’te de Mişaulis’i katlettiklerini yazan gazete Mişaulis’in öldürülmesiyle ilgili bazı kişilerin mahkemeye çıkarıldığını ancak münferit suç kapsamında yargılandıklarını yazdı. Gazete “Bu şekilde Kıbrıs’ı Yunanistan’a taşıyacaklarına ve Enosis’i gerçekleştireceklerine inanan cunta ve EOKA-B arkasında ölüler, kayıplar, mahsur ve göçmenler ve Kıbrıs’ın yüzde 37’sinin yitirilmesini bıraktılar” ifadesine yer verdi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1271 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler