1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Girgen tüzüğe takıldı
Girgen tüzüğe takıldı

Girgen tüzüğe takıldı

Daha önce Doğan Türk Birliği başkan adaylığını açıklayan kulübün eski başkanı Murat Girgen, kendisi başkanlığı bıraktıktan sonra yapılan tüzük değişikliğindeki maddelerden dolayı aday olamayacağı için adaylığını geri çekti.

A+A-

Daha önce Doğan Türk Birliği başkan adaylığını açıklayan kulübün eski başkanı Murat Girgen, kendisi başkanlığı bıraktıktan sonra yapılan tüzük değişikliğindeki maddelerden dolayı aday olamayacağı için adaylığını geri çekti

Murat Girgen, “DTB tüzüğünde yapılan 12 değişikliğin 11’ine uyuyorum, ancak 27. maddenin 3. fıkrasına göre üniversite mezunu olmadığım için DTB’de başkanlık yapamıyorum” dedi

Hüseyin KIRAL

18 Haziran 2018 Pazartesi akşamı başkanlık seçimi gündemi ile Olağan Genel Kurula gidecek olan Süper Lig ekiplerinden Doğan Türk Birliği’nde (DTB), bir süre önce başkan adayı olduğu açıklaması yapan eski başkan Murat Girgen, DTB tüzüğüne göre başkan adayı olamayacağını bildirdi. Eski Başkan Girgen, 2012 yılında yapılan tüzük değişikliğine göre, tüzüğün 27. maddesinin 3. Fıkrasına göre “Üniversite veya dengi okul mezunu olmak” maddesinin kendisini kapsamadığını ve bu maddeden dolayı DTB’de başkanlık yapamayacağının altını çizdi. Girgen, DTB tüzüğünde kulübe başkanlık için 12 madde eklendiğini ve bu 12 maddenin bir tanesinin kendisini kapsamadığını söylerken, “Belli ki bu tüzük kendi canları için yapılmıştır” dedi.

 

Girgen: “Tüzük maddesini öğrenince adaylıktan çekilmek zorunda kaldım”

Sezon içerisinde DTB Başkanı Bayar Piskobulu ile oturup konuştuklarını ve sezon sonu başkanlığı kendisine devretmek istediğini belirttiğini açıklayan DTB eski başkanı Murat Girgen “Başkanın bu söylemi üzerine ben de DTB’de başkan adayıyım diye açıklama yaptım” dedi.   Murat Girgen, “Ancak ilerleyen süreç içerisinde Bayar başkan bana başkanlığa devam etmek istediğini, ben de kendisine aday olduğumu açıkladığımı söyledim. Ancak görüyorum ki yapılan tüzük değişikliğine göre ben DTB’de başkanlık yapamam” şeklinde konuştu.

 

“Cumhurbaşkanı olurum, ancak DTB’ne başkan olamam”

2012 yılında DTB tüzüğünde yapılan değişiklerin anayasaya aykırı olduğunu ileri süren DTB eski başkanı Murat Girgen, anayasanın ilgili maddesine göre “Seçilme yeterliliğine sahip her KKTC Yurttaşı, Cumhurbaşkanlığına, milletvekilliğine, belediye başkanlığına, belediye meclisi üyeliğine, muhtarlığa ve ihtiyar heyeti üyeliğine adaylığını koyabilir” tümcesi yer alırken, DTB başkanlığı için üniversite mezunu aranması aykırı bir durum ortaya çıkarır” dedi.  Bir de sezonluk kombine bilet alan herkes oy kullanabilir maddesinin de sakıncalı bir durum ortaya çıkmasına neden olabileceğini belirten Girgen, “Yanında 50 kişi çalıştıran bir iş insanının eğer başkanlık gibi bir düşüncesi varsa veya başkan adayı yakınıysa bunu rahatlıkla oya dönüştürebileceğini” söyledi. Murat Girgen, “Zaten aday olsam da bu sistemde kazanma şansım yoktur” dedi.

yd-ozel-haber-060.jpg

Bu haber toplam 903 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler