1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GIDA İTHALATÇILARI FON ARTIŞLARINI KINADI
GIDA İTHALATÇILARI FON ARTIŞLARINI KINADI

GIDA İTHALATÇILARI FON ARTIŞLARINI KINADI

Kıbrıs Türk Gıda İthalatçılar Birliği (GIBİR) hükümetin uyugulamaya koyduğu fon artışlarını kınadı.

A+A-

 

Kıbrıs Türk Gıda İthalatçılar Birliği (GIBİR) hükümetin uyugulamaya koyduğu fon artışlarını kınadı.

 

GIBİR’den yapılan açıklamanın tam metni şöyle;

        

 

Ekonomik kaos yaratan ülkeyi pahalı kılan güney marketlerine halkımızı yönlendiren, askeri kantinlerde kuyruk yaratan zihniyeti şiddetle kınıyoruz. Yıllardır ülkede ciddi bir ekonomi yönetimi kuramayan hükümetler hala plansız ve programsız kişiye endeksli ekonomi politikaları uygulamaya devam etmektedir. Sabahtan akşama alınan kararla ve hiçbir ekonomik açıdan rasyonellik içermeyen politikalarla ülkeyi pahalı etmekten başka bir şeye hizmet etmemektedirler.

Turizmden, ticaretden ve üniversitelerden bahsederken bu sektöre girdi oluşturan gıda ve temizlik ürünlerinin fonlarıyla sektörü çökertmeye, ülkeyi pahalı etmeye devam ediliyor. Ne üreticiye nede tüketiciye bir fayda sağlamayan bu günü birlik politikaların sadece kamu maliyesini açıklarını kısa vadede destekler gibi gözükse de aslında uzun vadede bu gelirlerin azalmasına sebep olmaktadır.

 

·       Su %90 fon ve gümrükler

·       Kahve %30 fon ve gümrükler

·       Peynir %30 fon ve gümrükler

·       Baharat ve sos %20 fon ve gümrükler

·       Gazlı meşrubat %30 fon ve gümrükler

·       Zeytin yağında %20 fon ve gümrüklere rağmen yasaktır.

·       Et ürünlerinde yasaklar vs.

    

  Bunlara paralel olarak temizlik ürünlerine getirilen ek fonlarla, ekonomi yöneltmeye çalışan bu zihniyeti şiddetle kınıyoruz. Aslında bu belli şahısları zengin etme zihniyeti olup insanımızın cebindeki paraya göz dikmekten başka birşey değildir. Bu zihniyet sadece güney marketlerine, vergisiz satış yapan askeri kantinlere ve ülkedeki süpvansiye destekli ve fonlarla beslenen bir kaç kişiye hizmet etmekten başka birşey değildir. Esnafımıza ve iş insanımıza yüksek karlarla çalışır diye yapılan karalamalar göstermiş ki sonsuz ve gümrük vergisinde muaf bütün gıda ürünlerimiz güney marketlerinden daha ucuzdur. Zor günler yaşayan iş insanlarımız ve yerli esnaflarımızın güçlendirilmesi ve ayağa kaldırılmadı için ekonomik tetbirler beklerken bu baltalayacı ve çağdışı uygulamalarla iş dünyamız daha da zor günlere itilmektedir.

Hükümetimizi bir an önce ülkemizi pahalı eden, insanımızın alım gücünü düşüren gıda ve temizlik ürünlerinin tüm fon ve gümrük vergilerini sıfırlamaya davet ediyoruz.

 

DAHA YAŞANIR DAHA GÜVENLİ DAHA DÜZENLİ  İSTİKRARLI BİR ÜLKE VE GEREK ÇEVREDE GEREKSE YÖNETİMDE DAHA TEMİZ BİR K.K.T.C İSTİYORUZ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 532 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler