1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Geziciye göre Tatar önde
Geziciye göre Tatar önde

Geziciye göre Tatar önde

Gezici Araştırma Şirketi UBP Kurultayı'na ilişkin anket sonuçlarını açıkladı

A+A-

Araştırma sonuçlarına göre, yarış ikinci tura kalacak. % 28.2 ile Ersin Tatar'ın yarışı önde götürdüğü ankete yansırken, Tatar'ın hemen ardından % 27.3'le Sunat Atun geliyor.

 

Gezici Araştırma Şirketi'nin yorumu

Mevcut Başkan Hüseyin Özgürgün, Milletvekilleri Ersin Tatar, Sunat Atun ve Faiz Sucuoğlu. Seçime etkisi yüksek olacak siyasetçiler Derviş Eroğlu, Hasan Taçoy, Zorlu Töre olacaktır.

Sn. Derviş Eroğlu ile Sn. Hüseyin Özgürgün kıyaslandında hangisine güveniyorsunuz dediğimizde UBP üyelerin % 68,3’ü Derviş Eroğlu’na daha çok güveniyor aynı zamanda genel başkanlığı dönemde Derviş Eroğlu daha çok başarılı olduğunu söylüyor.

 

FAİZ SUCUOĞLU

Bu yarışta ilk adaylığını açıklayan isim Faiz Sucuoğlu oldu. Sucuoğlu başta yeni Başkan görüntüsü çiziyordu. Ancak gelinen aşamada tabana yönelik güven veren bir profile sahip olamadı. 

Parti içerisindeki her kanada, 'yakın gözükme çabası' destek değil, eski puan olarak hanesine yazıldı. Faiz beyin yaşı 60’a yakın olması yaşlı başkan görüntüsü yönünden dezavantajlı. Partili güçlü ve kendinden emin, doğruya doğru yanlışa yanlış diyecek bir profil istiyor. Sucuoğlu'nun her konuda, aynı yaklaşımı göstermesi, misyon ve vizyonunu tam olarak anlatamaması büyük eksiklik olarak öne çıktı.

Sucuoğlu'yu Ankara'nın kendisini desteklediğine yönelik, parti tabanına yaydığı hava da olumsuz karşılanıyor. Partili, UBP Genel Başkanı seçimlerine Ankara'nın karıştırılmasına tepkili. Eski Genel Başkan Sayın İrsen Küçük zamanın da verdiği karşı duruşun da yansımaları var diyebiliriz. Hatırlatırsak, o dönem İrsen Bey, "Ankara beni destekliyor" diyerek partiliye hiçbir şey vaat edememişti. Demek istediğimiz de tam şu; partili Ankara'ya yakın adaya sıcak bakıyor ama 'Ankara beni destekiyor diyerek birşey yapmayan adaya' soğuk. Bu anket sonucuna da yansıdı. Ankete katılanların yüzde 12,6’sı Faiz Bey'i destekleyeceğini söylüyor. Bu oran ile Faiz Bey'in başkan olma şansı gözükmüyor ikinci tura kalamayacak. Faiz Bey Lefkoşa'da var, ama diğer bölgelerde hiç yok gibi.  Faiz Bey'in öne çıkan artısı ise, adının temiz olması. Hiç bir şaibeye karışmamış olarak bilinmesi. Bunlar, partili için önemli kriterler, ancak UBP tabanı, Faiz Bey'de partiyi sürükleyecek liderlik vasfının  profilinin yüksek olduğuna inanmıyor.

 

HÜSEYİN ÖZGÜRGÜN

 

UBP Genel Başkanı Hüseyin Bey, neredeyse en zayıf adayların başında geliyor. Oy oranı yüzde 13,4 lerde. Hüseyin Özgürgün'e, UBP tabanı çok kızgın. Mevcut hükümetin yaptığı başarısız adımlardan tutun da ülkedeki ekonomik yangın karşısında, sadece özel hayatı ile öne çıkan bir profil çizdi. Çizmeye devam ediyor. Bunun yanında yolsuzluk iddialarıyla ilgili tatmin edici adımlar atamadı. Partinin birinci gelmesine ana sebebi UBP içindeki önemli isimlerin partiye sahip çıkmasından UBP yüksek oy aldı fakat Sn. Hüseyin Özgürgün partiye sahip çıkmadı ve UBP’nin iktidardan gitmesine neden olduğunu partililer düşünüyor.  Sn. Hüseyin Özgürgün bunları umursamaz bir tavırla partiliyi yok saydı. Partilileri ziyaret etmedi. Örgütleri boş bıraktı. Neredeyse, özel davetler dışında dışarı çıktığı yönünde bir haber dahi okumadı. Dar bir çevre ile hareket etmesi, medyanın sadece belli kesimleriyle işbirliği yapması da ciddi eksikler olarak öne çıkıyor. Bu ilişkiler kendisini ciddi anlamda yanlış yönlendiriyor.

 

UBP tabanı, seçimlerde partisine sahip çıkma adına Sn. Hüseyin Özgürgün'ü Meclis'e gönderdi. Ancak, Özgürgün'ün bu mesajı almayarak, 'Ben kazandım' düşüncesiyle, tabana değil tavana yakın duruş sergilemesi bardağı taşırdı diyebiliriz. UBP Parti üyeleri kongrede Sn. Hüseyin Özgürgün beyi oy vermeyerek cezalandıracaklar, UBP tabanı, Sayın Özgürgün'e bir bedel ödetmek isteyecektir. Bu da kurultay olacaktır. Sn. Hüseyin Özgürgün ikinci tura kalamayacak. Bunun yanında Ankara'nın da Özgürgün'e yönelik eskiden 'damat' yaklaşımı vardı. Şimdi ise, yaşananlar nedeniyle çok soğuk bir duruş var diyebiliriz.

 

Özgürgün'ün artıları yok mu, var tabi ki. Mesela liderlik duruşu var. Aldığı kararları uygulatabilecek liderliği sergiliyordu. Ancak Sayın Özgürgün, çok hatalar yaptı ve bunun karşılığı da Başkanlığı kaybedecek. Ki UBP tabanında yüzde 60'ya yakın oranda 'Özgürgün'e hiç oy vermem' diyerek istenmeyen adam ilan etmiş durumda. 

 

 

ERSİN TATAR

 

Sayın Ersin Tatar UBP tabanı içerisinde en çok konuşulan isim. Ankette her bölgede 'Ersin Bey' diyen var. Lefkoşa'dan tutun da tüm ilçelerde seveni var. Anketteki oy oranı yüzde 28,2'dir. 

 

Bir önceki seçimde % 21 oy almıştı şimdide o oy oranına yakın oy alarak oylarını sabitlemiş gibi gözüküyor. Ersin bey bir çok alanda kendini geliştirmiş, enerjik ve sürekli tabanı ziyaret ediyor sadece yaş dezavantajı var. Ersin Bey, partilide güven veren önemli isim. Genel başkanlık konusunda eksileri de var diyebiliriz. Çok aşırı heyecanlı bir yapıya sahip. Çok erken gerilip, çok ciddi tepkiler veren bir yapıda. Partili bunu bir eksik olarak görüyor. UBP, liderliğinin daha sakin ve kararlı olmasını istiyor. Yarışta kazanırsa, partiyi sürükleyebilir mi sorusu UBP tabanında mevcut. Bunları aşması gerekir. 

 

SUNAT ATUN

 

Sayın Sunat Atun, ankette her bölgede ‘ Sunat Bey’ diyen var. Özellikle Hüseyin Özgürgün beye tepkili olan seçmenlerin Sunat Beyde toplandığı görülüyor, Sn. Hüseyin Özgürgün bey seçmenini toparlayamadı ve kayıpları hızla devam ediyor.  Sunat Beye Lefkoşa'dan tutun da tüm ilçelerde seveni var bu seçmenin en önemli sorunu partisinin toparlanmasını istiyor. Ankete göre Sn. Sunat Atun Beyin oy oranı yüzde 27,3’dür. Kongre ikinci tura Sn. Ersin Tatar ile Sn. Sunat Atun ile kalacak ve ikisi arasında ikinci tur yaşanacaktır. 

UBP Seçmenin favori tercihlerinden biri aynı zamanda UBP Seçmenin Bu süreçte ikinci adayım diyen seçmenlerinde oranı %34,3 olduğu görülüyor. Sn. Sunat Atun  kendisini daha fazla  anlatması gerekiyor.  Sunat beyin en büyük avantajı tecrübeli bakan olması genç dinamik görüntüsü UBP tabanında sempati uyandırmakta.

 

Sonuçta UBP, seçimlerde birinci çıkan bir parti olarak iktidar olmak istiyor. İktidar olmak için de güçlü bir liderlik istiyor.  2020’deki Cumhurbaşkanlığı seçimleri de göz önüne alındığında,

UBP bu süreçte belirleyici parti olabilir. 15 Ekim 2018 de ikinci UBP anket sonucu açıklanacak. 

 

BULGULAR

 

Tablo 1. Araştırmaya Katılan Halkın 27-28 Ekim 2018 Tarihinde Yapılacak Olan UBP’nin 21. Olağan Kurultayında Başkanlık Seçimi İçin Destekleyeceği Adayı Destekleme Nedenine İlişkin Dağılım

NEDENLER

Yüzde (%)

Dürüst

12,3

Güvenilir

8,5

Başarılı

15,2

Projeci

0,2

Tanınırlığı yüksek

1,2

Bana daha yakın

11,8

Deneyimli (tecrübeli)

8,9

Açık yürekli

0,4

Realist (gerçekçi)

0,2

İletişimi kuvvetli

3,0

Geçmişi temiz

0,2

Vatansever

0,2

Halkla samimi, hakla iç içe

7,3

Yönetici ruhu var, lider

4,5

Var olan başkanı istemiyor, yenilik istiyor

3,7

Türkiye’ye yakın olduğu için

1,0

Partiye sahip çıkar

4,5

Yenilikçi

1,8

Aile yaşantımıza uygun

0,4

Parti üzerinde söz sahibi 

1,0

Girişimci

0,2

Ekonomik sorunları çözsün diye

1,0

En yüksek oyu o aldığı için

0,2

Partinin oylarını arttırdı, milletvekili sayısını arttırdı

0,5

İstikrar için

2,0

Mücadeleci

0,6

Yardımsever

0,4

İnsancıl

1,0

Genç, dinamik

3,2

Ülkeye iyi gelecek

1,2

Sevip saydığım biri

1,6

İleri görüşlü

0,8

Eğitim düzeyi yüksek

0,4

Milli görüşe sahip olduğu için

0,2

Sağlıkla ilgili faydalı olacağını düşündüğüm için

0,4

Toplam

100

 


 

Tablo 2. Araştırmaya Katılan Halkın 27-28 Ekim 2018 Tarihinde Yapılacak Olan UBP’nin 21. Olağan Kurultayında Başkanlık Seçimi İçin Asla Oy Vermem Dediği Adaya İlişkin Dağılım

 

 

ASLA OY VERMEM DEDİĞİ ADAYA İLİŞKİN DAĞILIM

 

Yüzde (%)

Sunat Atun

9,4

Faiz Sucuoğlu

20,2

Hüseyin Özgürgün

56,7

Ersin Tatar

13,7

Toplam

100


UBP Seçmenin % 56,7’sı şuanki başkan olan Sn. Hüseyin Özgürgün’e  asla oy vermem diyor, Hüseyin bey ikinci tura kalamayacak. Tepki oyları Sn. Sunat Atun ve Ersin Tatar Beye gittiği görülüyor.  Tablo 3. Araştırmaya Katılan Halkın 27-28 Ekim 2018 Tarihinde Yapılacak Olan UBP’nin

 

21. Olağan Kurultayında Başkanlık Seçimi İçin Oy Vermek İstediği Aday Dışında İkinci Olarak Oy Verebilirim Dediği Adaya İlişkin Dağılım

 

İkinci Olarak Oy Verebilirim Dediği Adaya İlişkin Dağılım

Yüzde (%)

Sunat Atun

34,3

Faiz Sucuoğlu

22,8

Hüseyin Özgürgün

10,5

Ersin Tatar

32,4

Toplam

100

 

Sn. Sunat Atun ve Sn. Ersin Tatar Bey UBP Seçmenin en favori adayı olduğu seçmenlerin ikinci tercihlerinde iki isim yer aldığı ve bu alttan destek iki adayı ikinci turda karşı karşıya getirecektir. 


 

Tablo 4. Araştırmaya Katılan Halkın 27-28 Ekim 2018 Tarihinde Yapılacak Olan UBP’nin 21. Olağan Kurultayında Başkanlık Seçimi İçin Hangi Adayı Destekleyeceğine İlişkin Dağılım

 

UBP’nin 21. Olağan Kurultayında Başkanlık Seçimi İçin Hangi Adayı Destekleyeceğine İlişkin Dağılım

Yüzde (%)

Sunat Atun

27,3

Faiz Sucuoğlu

12,6

Hüseyin Özgürgün

13,4

Ersin Tatar

28,2

Hiçbiri

8,2

Kararsız

10,3

Toplam

100

 


 

Tablo 5. Araştırmaya Katılan Halkın Başkanlık Seçimi Birinci Turda Belirlenemeyip İkinci Tura Kalsa Kime Oy Vereceğine İlişkin Dağılım

 

Başkanlık Seçimi İkinci Tura Kalsa Kime Oy Verirsiniz?

Yüzde (%)

Sunat Atun

65,8

Faiz Sucuoğlu

34,2

Toplam

100

 


 

Tablo 6. Araştırmaya Katılan Halkın Başkanlık Seçimi Birinci Turda Belirlenemeyip İkinci Tura Kalsa Kime Oy Vereceğine İlişkin Dağılım

 

Başkanlık Seçimi İkinci Tura Kalsa Kime Oy Verirsiniz?

Yüzde (%)

Faiz Sucuoğlu

41,3

Ersin Tatar

58,7

Toplam

100

 


 

Tablo 7. Araştırmaya Katılan Halkın Başkanlık Seçimi Birinci Turda Belirlenemeyip İkinci Tura Kalsa Kime Oy Vereceğine İlişkin Dağılım

 

Başkanlık Seçimi İkinci Tura Kalsa Kime Oy Verirsiniz?

Yüzde (%)

Sunat Atun

61,3

Ersin Tatar

38,7

Toplam

100

 


 

Tablo 8. Araştırmaya Katılan Halkın Başkanlık Seçimi Birinci Turda Belirlenemeyip İkinci Tura Kalsa Kime Oy Vereceğine İlişkin Dağılım

 

Başkanlık Seçimi İkinci Tura Kalsa Kime Oy Verirsiniz?

Yüzde (%)

Sunat Atun

67,6

Hüseyin Özgürgün

32,4

Toplam

100

 


 

Tablo 9. Araştırmaya Katılan Halkın Başkanlık Seçimi Birinci Turda Belirlenemeyip İkinci Tura Kalsa Kime Oy Vereceğine İlişkin Dağılım

 

Başkanlık Seçimi İkinci Tura Kalsa Kime Oy Verirsiniz?

Yüzde (%)

Hüseyin Özgürgün

42,8

Faiz Sucuoğlu

57,2

Toplam

100

 


 

Tablo 10. Araştırmaya Katılan Halkın Başkanlık Seçimi Birinci Turda Belirlenemeyip İkinci Tura Kalsa Kime Oy Vereceğine İlişkin Dağılım

 

 

Başkanlık Seçimi İkinci Tura Kalsa Kime Oy Verirsiniz?

Yüzde (%)

Ersin Tatar

60,6

Hüseyin Özgürgün

39,4

Toplam

100

 

 

Bu haber toplam 4280 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler