1. YAZARLAR

  2. Fatma Azgın

  3. Gezici Geziyor!
Fatma Azgın

Fatma Azgın

Yazarın Tüm Yazıları >

Gezici Geziyor!

A+A-

Bir süre önce, Türkiye menşeli Gezici Araştırma şirketi buraya gelmiş ve  19 Nisan’da yapılacak CB seçimleri için anket yapmıştı.
Gezici’nin yaptığı araştırma, bizim buradaki anketlerden farklıydı. Olabilir.

Ancak anketin yapılış biçimi, soruların yetersiz oluşu, görüşülen kişi sayısının harcanan zaman içinde imkansızlığı nedeniyle eleştiriler geldi. Seçime katılan aday ve siyasi partiler yanısıra azeteciler ve anketler hakkında bilgi sahibi olanlar tarafından kuşku ile karşılanmıştı.

Diğer yandan, anketin finansörünün kim olduğu kimin tarafından yaptırıldığı soruları yanıtsız kalmıştı. GAÜ ve Yenidüzen’in yayınladığı anketlerden farklılık gösteriyordu..Özellikle, 1.2.3.gelecek adayların sıralaması bizim şirketlerin yaptığından farklıydı.

Gezici şirketinin yöneticisi, hakkında yapılan eleştirilere çok sert yanıtlar vermiş hatta bazı kişi ve kurumları, TC savcılığına başvurup dava edeceğini belirtmişti. Daha sonra buraya gelip basın toplantısı yapmış, hırçın tavırlarıyla dikkat çekmişti.

Murat Gezici, geçen gün ikinci bir anket için yeniden geldi. Bir TV kanalına yaptığı açıklamadan öğreniyoruz. Bu sefer, gerek yöntem açısından, gerekse KKTC yasalarına (izinli anketör çalıştırmak,vergi vermek gibi) uygun çalışacağını açıkladı. Yeni anketi yapmadığı halde, 1.sine yakın görüşlerini tekrarladı. Çok iddialı konuşuyordu. TR’de seçim sonuçlarını bildiğini hatta AKP’deki düşüşü ilk kendisinin belirlediğini söyledi. Bir haftaya kalmaz bizim seçim tahminini açıklayacakmış. Anket masrafları kendileri karşılıyormuş, sipariş değilmiş, şirketlerine prestij kazandırmak istiyorlarmış. Tabii Kıbrıs’ı ve seçmenlerimizi öve öve bitiremedi.

Aynı röportaj dün gece tekrar yayınlandı. Bitince Türk kanallarına bakarken ona S Tv de canlı yayında rastladım. Türkiye’nin 7 Haziran seçimleri için yaptığı anketin sonuçlarını açıklıyor ve yorumluyordu. Konuk edildiği kanal sanırım Gülen hareketine aittir.
Bugüne kadar en çok izlenen kanallara davet edildiğini anımsamıyorum. Genellikle, başarıları kanıtlanmış araştırma şirketleri çağrılmaktadır.

Program bitince, ister istemez bizim seçimlerimize gösterdiği ilgi, cebinden ödeyerek 2 anket yapacak olması kafa kurcalamaya müsaitti.
Anlaşılıyor ki, eğer seçim sonuçlarını doğru tahmin ederse prestiji çok yükselecek, aksi çıkarsa bir daha buralara uğramayacak.

Gezici’nin Türkiye’de ve bizde yapılacak seçimler için paralel anket yapmasının ilginçliği  seçim sonucuna kadar sürecektir. 

Üzücü olan şey, çoğu kurumlarımızı kaybettiğimiz gibi, kuzey Kıbrıs menşeli uzun yıllar güvenilir sayılan araştırma şirketlerimizin ortadan kaybolmasıdır.
Böyle bir boşluk doğunca, Gezici’nin buralarda gezmesi doğal karşılanmalıdır. Artık anket şirketlerini de Türkiye’den ithal edecek, ilgi duymalarına olanak sağlayacak duruma geldik.
Diğer yandan burası her zaman her türlü siyasal manüpülasyona açık bir yer olmuştur. Anımsayalım...

Bu yazı toplam 2958 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar