1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Gerginlik yerine işbirliğine ihtiyaç var"
Gerginlik yerine işbirliğine ihtiyaç var

"Gerginlik yerine işbirliğine ihtiyaç var"

Birinci, Kıbrıs’la ilgili yayınlanan NAVTEX’ler, geçtiğimiz Cuma günü yayınlanan NOTAM ve Güney Kıbrıs'ın Rusya ile yaptığı askeri işbirliği anlaşması yerine, diyaloga katkı yapmaya yönelik adımlara ihtiyaç olduğunu belirtti.

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Dış İlişkiler Sekreteri Deniz Birinci, hem Kıbrıs özelinde, hem de Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde, gerginliğe hizmet edecek adımlar yerine, işbirliğine, dostluğa, çözüme ve barışa hizmet edecek adımlara ihtiyaç olduğunu belirtti.

TDP’den yapılan yazılı açıklamaya göre Birinci, “Türkiye'nin Ege’deki İskiri (Skyros) ve Limni (Lemnos) Adaları arasında 2 Mart-31 Aralık tarihleri arasında gerçek mermilerle tatbikat yapacağına ilişkin A0889/15 sayılı NOTAM'ı yayınlaması ne kadar yanlışsa, hemen ardından NOTAM’ı iptal etmesinin bölgedeki gerilimi daha fazla tırmandırmamak açısından olumlu olduğunu” kaydetti.

Birinci, Kıbrıs’la ilgili yayınlanan NAVTEX’ler, geçtiğimiz Cuma günü yayınlanan NOTAM ve Güney Kıbrıs'ın  Rusya ile yaptığı askeri işbirliği anlaşması yerine, diyaloga katkı yapmaya yönelik adımlara ihtiyaç olduğunu belirtti.

Türk-Yunan diplomatik ilişkilerinin daha da güçlenmesinin en büyük arzularından olduğunu belirten Birinci, bu çerçevede yaşanan kısa süreli krizin ardından iki ülke Dışişleri Bakanlıkları’nın Güven Artırıcı Önlemler (GAÖ) görüşmelerinin çerçevesini güçlendirmeyi hedefleyen yeni bir istişare dönemine başlanmasında mutabık kalmalarını selamladıklarını ifade etti.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile Yunanistan Dışişleri Bakanlığı yeni Genel Sekreteri Dimitris Paraskevopulos arasında yürütülecek bu yeni sürecin olumlu etkilerinin en erken zamanda Kıbrıs’a da yansımasına ihtiyaç olduğunu belirten Deniz Birinci, “Sekteye uğrayan Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulabilmek adına, müzakere masasının yeniden kurulması, Kıbrıslıların daha fazla zarar görmemesi, tüm tarafların en temel amacı olmalıdır” dedi. 

Kıbrıslıların tarih boyunca büyük devletlerin ada üzerindeki güç paylaşımı kavgasından yeterince mağdur olduklarını belirten Birinci, “Bundan sonra ihtiyaç olan sadece karşılıklı uzlaşı ve barış ortamıdır. Bu bağlamda, özellikle Türkiye ve Yunanistan olmak üzere, ada üzerinde etkin rol oynamaya çalışan tüm yabancı ülkelerin Kıbrıslıların bölgede barış, istikrar ve huzur talebine kulak vermesinin zamanı gelmiştir” ifadelerini kullandı.

“KOTAK’IN AÇIKLAMALARI…”

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) Dışilişkiler Sekreteri Serhat Kotak’ın, geçtiğimiz hafta TDP'nin ev sahipliğinde gerçekleşen Ledra Palace toplantısı sonrasında yapılan ortak açıklamaya yönelik açıklamaları da değerlendiren Birinci, “Herhangi bir partinin temsilcisi toplantıya katılıp tam ortak açıklama yapılmadan önce toplantıdan ayrılırsa ve kendi gıyabında yapılacak ortak açıklamada yer almak istemediğini ev sahibi partiye veya  Büyükelçi’ye bildirmezse, bunun tüm sorumluluğu sadece ve sadece kendisine aittir” ifadelerini kullandı.

Herhangi bir parti temsilcisinin kendi ihmal veya hatasını geriye kalan tüm partilere mal etmesinin “kabul edilemez olduğunu” belirten Birinci, “Toplantıda sonuna kadar kalan tüm partilerin sırf birileri toplantıdan erken ayrıldı diye ortak açıklama yapmaması söz konusu olamaz” dedi.

(GÖZ/HÖ)

Bu haber toplam 935 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler