1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Genetik Enstitüsü'ne bilgi verilmedi...
Genetik Enstitüsüne bilgi verilmedi...

Genetik Enstitüsü'ne bilgi verilmedi...

Kıbrıs Genetik Enstitüsü’nün, kayıp kemiklerinin tespit programına ilişkin sözleşmeyi bir buçuk hafta içerisinde imzalamaması durumunda, BM’nin; bu programın yurt dışına taşınmasına ilişkin açtığı ihaleyi onaylayacağı konusunda herhangi biri t

A+A-

 

 

 

Lefkoşa, 20 Nisan 12 (T.A.K): Kıbrıs Genetik Enstitüsü’nün, kayıp kemiklerinin tespit programına ilişkin sözleşmeyi bir buçuk hafta içerisinde imzalamaması durumunda, BM’nin; bu programın yurt dışına taşınmasına ilişkin açtığı ihaleyi onaylayacağı konusunda herhangi biri tarafından bilgilendirilmediği belirtildi.

Fileleftheros gazetesine göre Kıbrıs Genetik Enstitüsü Müdürü Filippos Patsalidis, (gazeteye) yaptığı açıklamada, bu konuda, bilgilendirilmediklerini söyledi.

Gazete, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin 3.üyesi Christophe Girod’un geçtiğimiz Pazartesi günü kayıp yakınları komiteleriyle görüşerek Genetik Enstitüsü’nün bir buçuk hafta içerisinde sözleşmeyi imzalamasını beklediklerini aksi takdirde ihalenin onaylanmasının ileriye götürüleceği konusunda bilgilendirdiğini anımsattı.

Gazete, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin ihaleyi onaylasa bile, programın; Genetik Enstitüsü’nün, ailelerin DNA’larıyla ilgili verileri elinde bulundurması nedeniyle yürürlüğe giremeyeceğini yazdı.

Habere göre ilgili soruyu yanıtlayan Patsalidis, Genetik Enstitüsü’nün geçtiğimiz Aralık ayı başlarında, kayıp yakınları tarafından (Enstitü’nün gen bankasını Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’ne teslim etmesi durumunda), Enstitü aleyhine, davaların açılması durumunda yasal sorumluğu Hükümetin üstleneceğine ilişkin yazılı teyit istemiyle Hükümet ve Başsavcılığa gönderdikleri mektuba cevap alamadıklarını söyledi.

Bir başka soru üzerine Patsalidis, kayıp yakınlarının, şahsi verilerinin teslim edilmesi durumunda Enstitü hakkında yasal işlem başlatacakları konusunda zaten uyarıda bulunduğunu ifade etti.

Patsalidis ayrıca kayıp yakınlarının 1996 yılında Enstitü’ye gelerek, DNA örneklerini alması konusunda Enstitü’ye yetki veren izin formu imzaladıklarını anımsattı ve Enstitü’nün, bir kimsenin kişisel verilerini devretme hakkında sahip olmadığını da söyledi.

 

KAYIP YAKINLARINDAN PARTİLERE ZİYARET

Politis gazetesi, kayıp yakınları komitelerinin, Genetik Enstitüsü’nün, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin önerdiği sözleşmeyi imzalaması gidişatına yönelik baskı yapmak için partilerle temaslara başladığını yazdı.

Habere göre kayıp yakınları komiteleri dün DİSİ ve EDEK yetkilileriyle bir araya geldi.

Kayıp Yakınları Komitesi Genel Sekreteri Nikos Sergidis yaptığı açıklamada sorunun çözümlenmesi gerektiğini zira zamanın dolmakta olduğuna dikkat çekti.

EDEK’in desteğini talep eden Sergidis, programın (kimlik tespit etme programı) çıkmazda olduğunu da söyledi.

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 20.4.2012)

 

 

 


 

Kışta başka, yazda başka dert...

 

Arkeologlarımız kışın çamurlar içinde bata çıka kazı yapıyorlar... Geçtiğimiz hafta içinde aniden bastıran yağmurlar ardından, Cihangir’de (Abohor-Ebiho) ve Atalassa’da kazı yapan ekipler çamurlar içinde kaldılar...

Bu yıl kış ayları fazla yağışlı geçtiği için zaman zaman kazılar aksadı, şimdi kararsız Nisan ayı başladı ve neredeyse bitiyor... Nisan ayı boyunca toz toprağı önüne katarak esen deli rüzgarlar da açık alanda çalışmakta olan arkeologlarımızın işini kolaylaştırmadı... Ve çok yakında, yaz kapıda...

Yaz ayları ise arkeologlarımız için ayrı bir dert: Kıbrıs’ın açık arazide, güneş altında 55-60 dereceye kadar yükselen sıcaklıklarında, arkeologlarımız bol su içerek, sık sık başlarına giydikleri şapkaları ıslatarak sıcağa dayanmaya çalışacak... Kızgın yaz sıcaklarında koruyucu faktörü 50’nin üstünde olan kremler sürecekler ama yılın en kızgın yaz mevsiminde ne yaparlarsa yapsınlar, yürütecekleri kazılarda iyice perişan olacaklar...

Kısacası açık arazilerde çalışmakta olan arkeologlarımızın yürüttüğü iş gerçekten zahmetli ve zor... Şimdi hepsi de genç, hepsi de dinamik ama bu zahmetli kazılarda yuttukları tozlar, kızgın güneşe maruz kalmalar bedenlerine belki de yıllar sonra bir bedel ödetecek...

Arkeologlarımızı geçtiğimiz hafta yağmurlu bir gün sonrası, bir kazıda çamura bulaşmış vaziyette dönerken fotoğrafladık... Onlara “Kolay gelsin, kazasız belasız kazılar diliyoruz” diyoruz...

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 651 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler