1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GENETİK ENSTİTÜSÜ’NDEN AÇIKLAMA
GENETİK ENSTİTÜSÜ’NDEN AÇIKLAMA

GENETİK ENSTİTÜSÜ’NDEN AÇIKLAMA

Kıbrıs Genetik ve Nöroloji Enstitüsü, kayıp kemiklerinin kimlik tespitine ilişkin olarak bir açıklama yaptı.

A+A-

 

 

“Sorunun aşılması için büyük çaba harcıyoruz...”

 

Kıbrıs Genetik ve Nöroloji Enstitüsü, kayıp kemiklerinin kimlik tespitine ilişkin olarak bir açıklama yaptı.

Fileleftheros gazetesi, Genetik Enstitüsü’nün, açıklamasında, bilimsel uygulamalardan ve çıkarını düşünmeyen hizmetlerden bahsettiğini yazdı.

Habere göre Genetik Enstitüsü, Enstitüye bağlı Yönetim Kurulu’nun, kayıp kemiklerinin kimliklerinin tespit edilmesine ilişkin programla ilgili basında çıkanları ve olanları tedirginlikle takip ettiğine, önceliklerinin kayıp kemiklerinin kimliklerinin, doğru bilimsel uygulamalar ve prosedürler içerisinde en kısa zamanda belirlenmesi olduğuna dikkati çekti.

Genetik Enstitüsü açıklamasında ayrıca Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’yle anlaşma sağlanması için samimi ve büyük bir çaba sarf edildiğini, bu olumlu ruh ve sorumluluk hissiyatıyla, Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu aracılığıyla Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’ne, kayıp kemiklerinin kimliklerinin tespit edilmesi programına yönelik nihai düşüncelerine ilişkin mektup gönderdiklerini de ifade etti.

 

“BİR KAYIP YAKINININ ŞİKAYETİ”

Simerini gazetesi, 1974’te kaybolan Fillipos Pantazis’in kardeşi Vasilis Pantazis’in, yakınına ait kemik kalıntılarının, gömmeleri amacıyla kendilerine verilmediği yönünde şikayette bulunduğunu yazdı.

Habere göre Vasilis Pantazis bir radyo kanalına ve gazeteye yaptığı açıklamada kardeşinin; Aralık 2010’dan itibaren bulunduğu ve kimlik tespitinin yapıldığını, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi üyesi İlias Georgiadis’in, kendisini bürosuna çağırdığını ve kayıp kardeşine ait kalıntılara ve kimliğine ilişkin fotoğraflar gösterdiğini belirtti.

Vasilis Pantazis, gömmeleri için kemiklerin kendilerine verilmediğini bunların tahta bir kasada olduğunu ayrıca Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi üyeleri Girod ve Kallis’in sabırlı olmaları tavsiyesinde bulunduğunu söyledi.

Pantazis, ayrıca kardeşinin şahsi eşyalarının da kendilerine verilmediğini belirtti.

 

 

 

Bu haber toplam 574 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler