1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GENEL KURUL İÇİN HUKUK YOLU
GENEL KURUL İÇİN HUKUK YOLU

GENEL KURUL İÇİN HUKUK YOLU

27 spor federasyonu, Milli Olimpiyat Komitesi Genel Kurulu’nun hukuk yoluyla iptali için çalışma başlattı. Federasyonların 12 Eylül 2011 tarihinde gerçekleştirdiği toplantı sonucunda alınan ortak kararları takip etmek, çalışmaların organizasyonunu

A+A-

 

 

 

27 spor federasyonu, Milli Olimpiyat Komitesi Genel Kurulu’nun hukuk yoluyla iptali için çalışma başlattı.

Federasyonların 12 Eylül 2011 tarihinde gerçekleştirdiği toplantı sonucunda alınan ortak kararları takip etmek, çalışmaların organizasyonunu sağlamak, ilgili makamlar ve basın kuruluşlarıyla görüşmek üzere 27 federasyonun imzasıyla görevlendirilen Hasan Sertoğlu başkanlığında Aşkın Burcu, Saffet Barutçu ve Hüseyin Özün Yamaç’tan kurulu komite, gelinen aşamada bir basın bildirisi ile KKTC MOK konusunda yaşananları kamuoyunun bilgisine sundu.

 

 

Basın bildirisi şöyle:

“Bilindiği gibi yıllardır Uluslararası Olimpiyat Komitesi IOC kurallarına ve Birlikler ve Dernekler Yasası’na aykırı tüzüğü ve bu tüzükte ısrarcı olan yönetiminin keyfi ve denetimden yoksun uygulamaları neticesinde mağdur olan ve özellikle üyelik yapısı nedeniyle örgüt içi mücadele şansı bulunmayan federasyonlar KKTC MOK’tan istifa ederek tepkilerini dile getirmişlerdir. Federasyonların bu tepkisinden hareketle, ancak federasyonların uyarılarını dikkate almadan, mevcudun düzeltilmesi yerine yasa değişikliği ile yeni bir MOK kurulmuş ve yine yıllar sürecek iki MOK’lu dönem başlamıştır.

Bu sıkıntılı dönemin ardından iki başlılığı ortadan kaldırmak üzere gerçekleştirilen yeni yasa değişikliği federasyonların görüş ve uyarıları dikkate alınmadan yapıldığından tüm federasyonlara, tüzüğünde hiçbir düzeltme gerçekleştirmemesine rağmen KKTC MOK’a üye olma zorunluluğu getirmiş, deyim yerindeyse KKTC MOK yasa gücüyle hayata döndürülmeye çalışılmıştır.

12 Eylül 2011’de konu ile ilgili olarak toplanan federasyonlar yasanın gereğini yerine getirmek üzere karar almış ve üyelik başvuru belgelerini KKTC MOK’a iletilmek üzere 4 Kasım tarihinde topluca Spor Koordinatörü Sayın Süleyman Göktaş’a teslim etmişlerdir. Ayni zamanda 27 federasyonun imzasıyla KKTC MOK’un ayni Yasanın 18. maddesinin (1) paragrafında belirtildiği gibi ‘Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) mevzuatına ve Türk Cemaat Meclisi Birlikler ve Dernekler Yasasına uygun’ oluncaya kadar faaliyetlerine katılınmayacağını belirten ve ivedilikle Tüzük Genel Kurulu yapılması talebini de içeren belge de iletilmek üzere teslim edilmiş ve ayni belgede yer alan kararlar basın aracılığı ile kamuoyunun bilgisine getirilmiştir.”

“Aradan geçen iki ay içerisinde KKTC MOK yönetimi, federasyonların üyelik başvurularını yürürlüğe koymadığı gibi federasyonları ne bir toplantıya çağırmış ne de herhangi bir iletişim kurmuştur. KKTC MOK yönetimi federasyonların üyeliklerini geciktirmek suretiyle Tüzük Genel Kurulu’ndan önce Seçimli Olağan Genel Kurul yaparak ve kamuoyuna aday olmayacakları konusunda yaptıkları yanıltıcı açıklamalarla sağladıkları zamanı kullanarak kendilerini, yine kendilerinin üye yaptığı ferdi üyelerin oylarıyla yeniden seçtirmek yolunu seçmiştir. İki aylık sessizliğin ardından son bir ay içerisinde yaşananlar bunu göstermektedir:

 12 Ocak tarihinde üyelik başvurusunda bulunan federasyonlara gönderilen mail ile sözde tüzük gönderme süresinin 13 Ocak’ta son bulacağı tüzüklerin Spor Dairesine veya kendilerine iletilmesi gerektiği bildirilmiştir. Böyle bir zorunluluk olmamasına rağmen bazı federasyonlar tüzüklerini göndermişler, bazıları da zaten tüzükleri Spor Dairesi’nde federasyonların dosyalarında bulunduğu için gönderme gereği duymamışlardır. KKTC MOK yönetimi böyle bir yetkisi olmamasına rağmen yine keyfi bir uygulamayla üyelik başvurusunda bulunan federasyonların yarısından fazlasının üyeliğini tüzük göndermedi diye işleme dahi sokmamıştır.

Tüzük gönderen federasyonlara da, 7 Şubat 2012 tarihinde gerçekleştirdikleri yönetim kurulu toplantısında üyeliklerinin onaylandığını, ancak 26 Şubat tarihinde yapılacak genel kurulda seçme, seçilme ve oy hakkı kazanmaları için 22 Şubat tarihine kadar 2011 yılına ait üyelik aidatı borcunun banka hesaplarına yatması gerektiği Eyüp Zafer Gökbilen imzasıyla bildirilmiştir. Federasyonlar ivedilikle bir Tüzük Genel Kurulu yapılmasını beklerken, Seçimli Genel Kurul yapılacağını ve bunun da 26 Şubat’a planlandığını ilk kez bu yazıyla öğrenmiştir. Dahası, KKTC MOK federasyonlardan üye kabul edilmezden önceki yılın aidatını borç olarak gösterilip talep etmiştir. Federasyonlar, istenen bu şartı da yerine getirseler, söz konusu Genel Kurul’a 15 gün kala haberleri olduğu için, bu kez tüzük gereği 30 gün önce kapanan Genel Kurul gündemine herhangi bir ekleme yapamayacaklarından bu durumda olanların yarıdan fazlası da yatırımda bulunmamış ve bu nedenle Genel Kurul dışında bırakılmıştır.

Genel Kurul’dan bir gün önce basına yapılan yazılı açıklamada ‘…istifa etmemiş 3 federasyona ek olarak 11 federasyonun daha üyeliğe kabul edildiği’ belirtilmektedir. Oysa KKTC MOK’un 28 Şubat 2010’da gerçekleştirilen Genel Kurulu’nun mali raporuna göre o yıl sadece bir federasyon aidatını yatırmıştır. Demek oluyor ki, MOK yönetimi 2010 yılında aidat yatırmadığı halde iki federasyona seçme, seçilme ve oy hakkı vermiştir. Üye federasyon sayısı 1’e düşen KKTC MOK’un nasıl olup ta tüzüğün 10. maddesine göre Yönetim Kurulu’nun 4 üyesini federasyon temsilcilerinden seçebilmiştir.

Yine ayni açıklamada; ‘Tüzük değişikliğiyle… Kıbrıs Türk sporuna unutulmaz hizmetlerde bulunan, birçoğu kurucu olan üyelerin üyelikten çıkartılması söz konusu değildir.’ denilmektedir. Bu noktada kamuoyuna açıklanmak üzere sormak istiyoruz; Genel Kurul’a katılan ferdi üyelerinizden hangilerinin hangi unutulmaz hizmetleri olmuştur. Ayrıca bunların hangilerinin üyelikleri 28 yıldır devam etmektedir ki siz birçoğu kurucu üyedir diyebiliyorsunuz. Ancak niyet ortada, cümlenin başını ve sonunu birleştirirseniz; Tüzük değişikliği söz konusu değil.

 

“GENEL KURUL, 10.02 DE BAŞLAYIP 10.28’DE SONA ERMİŞTİR”

 

“Komitemiz tarafından federasyonlar adına gözlemci olarak görevlendirilen Bilardo Federasyonu Başkanı Aşkın Burcu Genel Kurul’a bu sıfatla katılmıştır. Hiçbir resmi yetkilinin katılmadığı ve bir kameraman dışında hiçbir basın mensubunun izlemediği Genel Kurul, 10.02 de başlayıp 10.28’de sona ermiştir. Geçmiş yıllarda KKTC MOK’un ferdi üyeler listesinde yer alan eski spor adamları, eski bürokratlar veya spor basınımızın tanınmış üyelerinden hiçbiri Genel Kurul’a katılmamıştır.

Genel Kurul’a katıldığı iddia edilen 6 federasyondan birine üyelik aidatını belirtilen süre içerisinde yatırmadığı halde seçme, seçilme ve oy hakkı verilirken, bir diğer federasyonun temsilci olarak atadığı kişi Genel Kurul’a katılamadığı halde katılmış olarak gösterilmiştir.

KKTC MOK tarafından Genel Kurul sonrasında basına gönderilen ve yayınlanan duyuruya göre;  Genel Kurul’a 42 üyenin 29’u katılmış. Oysa KKTC MOK’un değiştirmemekte direttiği tüzüğün 4. maddesi ‘MOK üyeliği 50 kişiden az 65 kişiden fazla olamaz’ ifadesini içermektedir.

Belirtilenler ışığında,

Öncelikle, davetli veya kurul üyesi olmasına karşın KKTC MOK Genel Kurulu’na katılmayarak federasyonların on yıla yakın bir süredir doğruyu bulmak adına verdiği mücadeleye destek veren, değerli spor insanlarımıza ve basınımıza tüm camialarımız adına teşekkür ederiz.

IOC kurallarına ve Birlikler ve Dernekler Yasası’na aykırı hükümler içeren, işlevsellikten yoksun KKTC MOK Tüzüğü’nün bile uygulanamadığı ve mevcut yönetimin ‘yönetme hırsı’ nedeniyle arapsaçına dönüştürdüğü Genel Kurul’un hukuk yoluyla iptali için çalışma başlatılmıştır.

Bu bildiride yazılan ve yazılamayan konular için ilgili Kaymakamlığı KKTC MOK tüzüğü, defter ve kayıtlarını ayıca 26 Şubat tarihi Genel Kurul’un tutanaklarını incelemeye almak üzere göreve çağırıyoruz.

12 Eylül 2011 tarihinde almış olduğumuz kararlar uyarınca: Yıllar önce KKTC MOK’tan kopmamıza neden olan ve tüm eleştirilere ve yıllardır sporumuz adına yaşanan onca sıkıntıya rağmen ısrarla değiştirilmeyen KKTC MOK Tüzüğü IOC kuralları ve yasalara uygun olacak şekilde değiştirilerek mevcut Yönetim Kurulu’nun uygun gördü kişilerin değil, federasyonların etkin olduğu bir yapı yaratılıncaya kadar; KKTC MOK’un düzenleyeceği hiçbir sosyal ve sportif etkinliğe katılmayacağımızı kararlılıkla yeniden bildiririz.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 746 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler