1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. ‘GENÇLEŞTİRME’
‘GENÇLEŞTİRME’

‘GENÇLEŞTİRME’

Hükümetin büyük ortağı CTP, kabinede 'gençleştirmeye' gitti, 3 bakan görenden alındı, yerlerine partinin genç vekilleri atandı.

A+A-

Başbakan Ömer Kalyoncu, Maliye Bakanı Hasan Başoğlu’nun yerine Lefkoşa Milletvekili Birikim Özgür’ün; Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Önder Sennaroğlu’nun yerine Mağusa Milletvekili Erkut Şahali’nin, İçişleri ve Çalışma Bakanı Aziz Gürpınar’ın  yerine de Mağusa Milletvekili Asım Akansoy’un atandığını açıkladı.

Kabine değişikliği Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından da onaylandı.

Yeni kabine onaylandı

Kabinedeki 3 bakan değişikliği Başbakan Ömer Kalyoncu tarafından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya sunuldu. CTP-UBP Koalisyon hükümetinin CTP kanadında yapılan değişiklikle ilgili olarak saat 16.00 sıralarında Cumhurbaşkanlığı’na giden Başbakan Ömer Kalyoncu ile Cumhurbaşkanı Akıncı yaklaşık bir  saat görüştükten sonra basına açıklamalarda bulundu.

Akıncı: “Başbakan değişiklik talebiyle geldi, görüştük, ben de uygun gördüm”

Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşmenin sonunda basına yaptığı açıklamada, Başbakan Kalyoncu’nun başkanı olduğu hükümette değişiklik yapma talebiyle kendisini ziyaret ettiğini ve bununla ilgili görüştüklerini, Başbakan’ın kendi tasarrufundaki bu değişikliği kendisinin de uygun gördüğünü belirtti.

Hükümetin daha değişik bir çehreyle yoluna devam edeceğine işaret eden Akıncı, yeni kabine üyelerine başarılar dilerken, görevinden ayrılanlara da hizmetleri için teşekkür ederek, yeni yaşamlarında başarı diledi.

Akıncı, önemli olanın ülkede her geçen gün daha iyiye gitmek, reformları gerçekleştirmek ve Kıbrıs Türk halkının geleceğini daha mutlu, daha huzurlu, daha kalkınmış bir noktaya ulaştırmak olduğunu vurgulayarak, “Kıbrıs sorunu bağlamında da bizim en büyük gücümüz bu olacaktır.

Gelecekte oluşturacağımız federal yapıda, yaşayabilir ve içinegireceğimiz Avrupa Birliği topluluğu içinde o birlik bünyesinde de yarışabilir bir toplumsal yapıyı bizim oluşturmamız lazım. O anlamda, yapmakta oldukları değişikliğinhayırlı uğurlu olmasını temenni ederim” şeklinde konuştu.

Kalyoncu: “Başoğlu’nun talebi oldu, diğerleri de gençleştirme çerçevesinde görevlerini devretti”

Başbakan Ömer Kalyoncu ise görüşmeden çıktıktan sonra, kabine değişikliğiyle ilgili basına bilgi verdi.
Kalyoncu, Maliye Bakanı ile ilgili konunun belli bir zamandan beri basında yer aldığını anımsatarak, Hasan Başoğlu’nun bir iki defa da kalp problemi nedeniyle hastaneye yattığını ve onun bu yönde bir talebi  olduğunu söyledi.

Diğer iki bakanın ise “gençleştirme ve yeni genç insanların göreve gelmesi, bir nöbet değişikliği  çerçevesinde yeni arkadaşlarına görevlerini devrettiklerini” belirten Başbakan Kalyoncu, bu durumda,  Maliye Bakanı Hasan Başoğlu’nun yerine Birikim Özgür’ün; Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Önder Sennaroğlu’nun yerine Erkut Şahali’nin, İçişleri ve Çalışma Bakanı Aziz Gürpınar’ın yerine Asım Akansoy’un atandığını açıkladı.

Kalyoncu, bu arada ilk Bakanlar Kurulu toplantısında da, Elektrik Kurumu’nun Maliye’den alınarak Tarım Bakanlığı’na bağlanması için gerekli tüzük değişikliğinin yapılacağını açıkladı.
Başbakan bir soru üzerine, yeni bakanların yarından itibaren görevlerine başlayacaklarını ifade etti.

Talat: Şimdi gençlere görev verdik

Genç TV’de Ali Kişmir’in sorularını yanıtlayan CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat “Değişiklik bir süredir aklımızdaydı. Hükümeti bir değişiklikle motive etmek istedik. Görev değişiklikleri motivasyon yaratır. Hem bir gençleştirme hem de bir heyecan ve motivasyon yarattık” dedi. 

“Hiçbir bakan ömür boyu bakan olmaz, bunun dünyada da örnekleri var. Önder Bey defalarca yorulduğunu ve ara vermek istediğini bana söylüyordu.  Şimdi gençlere görev verdik.” diyen Talat  bakan değişikliği konusunun dünyada örnekleri olduğuna dikkat çekti.

Kalyoncu: Gençleştirme…
Başbakan Ömer Kanyoncu kabine değişikliğinin ardından KANAL SiM canlı yayınına bağlanarak “Partim ve ben bir GENÇLEŞTİRME gerektiğini düşünüyorduk, bu yönde karar aldık. Yarın görev devir-teslimi yapılacak” yorumunda bulundu. Kalyoncu “Maliye Bakanı sağlık sorunları yaşıyordu. Diğer bakanlıklarda GENÇLEŞTİRME çerçevesinde bunu yaptık” dedi.

Erhürman: Yeni parti yönetimi genç arkadaşlarımızla yola devam etme kararı aldı
CTP Genel Sekreteri Tufan Erhürman Diyalog TV canlı yayınında “2 bakan çok uzun süredir görevdeydi. Yeni parti yönetimi genç arkadaşlarımızla yola devam etme kararı aldı” dedi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Ulusal Birlik Partisi koalisyon hükümetinin CTP kanadında yapılan değişiklik sonrası yeni bakanlar KANAL SİM’e konuştu.

Yeni bakanlar neler söyledi?

Özgür: “Aslolan partimizin ilkeleridir”
“Süreç hızlı gelişti. Bizim siyasi geleneğimizde kişilerin önemi yok. As olan partimizin ilkeleri, hükümetimizin hedefleridir. Elimizden gelen katkıyı yapmaya devam edeceğiz. Umarım görevimizi başarıyla yürütür ve bir sonraki bakana görevimizi layıkıyla aktarırız.”

Şahali: “Ülkeye hizmet edilen her kademe önemli”
“Bir süredir böyle bir çalışmanın olduğunu seziyordum. Ancak bizim için de süreç hızlı gelişti. Ülkeye hizmet edilen her kademe önemli. Bu önemli ve zor görevi üstlenmiş olduğumdan dolayı çok mutluyum. Yaşanan sıkıntı ve ihtiyaçların çözümlenmesi adına yoğun bir tempoda olacağız.”

Akansoy: “Zorlu görevler ekip çalışmasıyla aşılabilir”
“Bizim için yeni ve sürpriz bir gelişme oldu. Bana düşen görev Aziz Bey’in çalışmalarını çok daha iyi ve ileri bir noktaya taşıyabilmek. Bu tür zorlu görevler ekip çalışmasıyla aşılabilir. Bizim yanımızda da birçok deneyimli isimler vardır. Başarıyla çalışmalarımızı tamamlayacağımızı düşünüyorum.”

Bu haber toplam 5306 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler