1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GENÇLERIN ‘2020 KIBRIS VIZYONU’
GENÇLERIN  ‘2020  KIBRIS  VIZYONU’

GENÇLERIN ‘2020 KIBRIS VIZYONU’

Kıbrıs’taki gençler gelecekte ideal birleşik Kıbrıs’ı nasıl öngördükleri ve bunun nasıl elde edilebileceklerini ifade etme fırsatı buldu

A+A-

 

 

 

“Gençliğin Hareketi” projesi kapsamında “Youth Power:Geleceğimizi Şekillendirelim” ağı tarafından gerçekleştirilen “BirleşikKıbrıs 20/20 GençlikKonferansı”  Kıbrıs’taki gençlerin gelecekte ideal birleşik Kıbrıs’I nasıl öngördükleri ve bunun nasıl elde edilebileceklerini ifade etme fırsat ıyaratmak için organize edildi.. Bu çalışma katılımcıların sosyal, ekonomik ve politik konulardaki çeşitlilikle ilgili farkındalıklarını artırma amacı ile yapıldı..Konferans, katılımcılarına barış iletişimi ve uzlaşma becerilerini uygulama imkanı sağlayacak olup, karar vericilere ve politikacılara uzlaşma için özgün bir model sunabilme yönünde becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor.

Belirlenen program çerçevesinde çalışmalarını 3 ayrı gruba ayrılarak yürüten gençlerin ilk grubu 2020’nin Kıbrıs’ı için ortak bir deklarasyon üzerinde yoğunlaşırken, ikinci grup 2020’de Kıbrıs’ı anlatan kapsamlı bir poster, üçüncü grup da 2020’de Kıbrıs için tanıtım filmi üzerinde çalıştı. Gün boyu süren çalışma sonunda her grup kendi vizyonunu belirleyerek çalışmalarını bu vizyon doğrultusunda sürdürme kararı aldı.

Sürdürülen çalışmaya ilişkin basına bilgi veren KAYAD Başkanı Meral Akıncı, gençlerin bir anlamda  kendi geleceklerini de belirlemelerine yardımcı olacak bu çalışmaların Kasım ayı sonuna kadar tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi. Ortak çalışma, birlikte üretme, gelecekte nasıl bir ülke hedeflendiğini belirleyen ortak bir paydada buluşabilmenin gençler için önemli olduğuna inandıklarını belirten Meral Akıncı, proje sonunda ortaya anlamlı mesajların çıkacağını bunların kamuoyu ile de paylaşılacağını bildirdi.

Projede çalışan gençlerden Ayperi Orhon, projeyi beğendiğini, keyifle katkı koymaya devam edeceğini, proje çerçevesinde gençlere nasıl bir gelecek beklediklerini ortaya koyma olanağı tanınmasının yararlı olduğuna inandığını söyledi.

Ömür Yılmaz proje ile gençlerin yakınlaşmasına katkı konulacağına inandığını belirtirken proje yöneticisi Katerina Antoniou toplumun gençlerine ortak bir gelecek için vizyon kazandırmayı amaçladıklarını, gençlerin ilgi ve heyecanından mutlu olduğunu kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 756 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler