1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Gençlere Güvenmenin Diğer Adı: ANDRE VİLLAS-BOAS
Gençlere Güvenmenin Diğer Adı: ANDRE VİLLAS-BOAS

Gençlere Güvenmenin Diğer Adı: ANDRE VİLLAS-BOAS

“Gençlik Gelecektir” gibi abuk sabuk ve külliyen yalan olan bir sloganla büyüdük. Hala daha bu slogan eğitimcilerimizin, siyasilerimizin ve sözde devlet yöneticilerinin baş tacı... Yerinden korkan, oturduğu koltuğu dolduramayan, iktidarsız i

A+A-

 

Gençlere Güvenmenin Diğer Adı: ANDRE VİLLAS-BOAS (AVB)

 

“Gençlik Gelecektir” gibi abuk sabuk ve külliyen yalan olan bir sloganla büyüdük.

Hala daha bu slogan eğitimcilerimizin, siyasilerimizin ve sözde devlet yöneticilerinin baş tacı... Yerinden korkan, oturduğu koltuğu dolduramayan, iktidarsız ihtiyarların, gençlerin söz ve karar sahibi olmaması için uydurup, şablon haline getirdiği, 1 numaralı cümle.

İnsanın doğası bile “iktidarınıza” bir süreye kadar tahammül eder. Ondan sonra artık izleyici ol ve geç kenara, sen bu işlerin adamı değilsin der. Çünkü aksi halde vücudun, kalbin buna dayanamayacak, organizman dökülecek der! Ama biz doğaya inat iktidarı ihtiyarlara teslim etmeye devam eder dururuz. Dökülsek de saçılsak da, uçmayan kuştan, görmeyen gözden medet umarız.

Yalanın iktidar olduğu, eğitimin beş kuruşluk değer görmediği, eğitim kurumlarının yabancı düzenbazlara hibe edildiği bir coğrafyanın insanlarıyız. En yalancı vede en yaşlının en tepede oturduğu, aşağa indik sonra yalanın ve ihtiyarlığın görece zemin kaybettiği ve gençlerin yönetim kademesinin hiçbir yerinde gözükmediği bir coğrafya, yada bir devlet ne yazık ki...

50’ye yakın yaşları hala gençten saymazsanız tabiki. Dünyanın hiçbir yerinde 40’lı yaşlar bile artık GENÇ’lik yaşları değildir!

Sorsanız 50’li, 60’lı yaşları olanlara, onlar da kendini genç kategorisinde sayacaklar. Sayabilirler. Çünkü topyekün yalana batmış, kendi kendimizi kandırdığımız, başımız kuma sokulu, dünyanın merkezinin Sarayönü olduğu sandığımız bir idari kadro tarafından sevk ve idare ediliyoruz. Beyin cortexleri incelmiş, eski hatıralarıyla işi götürmeye çalışan bir sürü bol ve boş konuşan bunamaya yüz tutmuş insanlar tarafından yönetilen kurumlar ve hiç bir yerde başarı gösteremeyen bir “devlet”... Yönetemeyince boyun eğmeyi, teslim olmayı ve satılmayı başarı göstermeye çalışan bir kadro. Baştan aşağı hep ayni.

Ve birkaç saatlik mesafede bir başka dünya! Görüyoruz ve yaşıyoruz. Masal dünyası gibi geliyor bizlere. Gençler, dinamizmi, aklı ve yaratıcılığı ile iktidarda. Sadece devlet yönetimlerinden de bahsetmiyorum. Kurumlarda, iş yerlerinde, futbolda kısacası her yerde onlar var.

Futbola yani esas konumuza dönmek istiyorum...

Milyar sterlinlik kıymeti olan, son 10 yılda her yönüyle dünyada ilk 5 kulübünün içinde yer almış bir futbol kulübü, Chelsea 33 yaşında bir futbol adamına teslim edilmiş. Teknik kadronu sen oluştur demişler 33 yaşındaki Andre Villas-Boas’a.

Yanına aldığı iki asistanı 39 yasında Steve Holland (geçen yılkı genç takımların hocası) ve 41 yaşındaki Roberto Di Matteo (eski futbolculardan ve geçen yıl PL’de hocalık) yapmış kişiler.      

Hiyerarşiye bakın. İşin başında en genç ve en bilgili kişi, yanındakiler görece olarak daha tecrübeliler! Tam da bizdekinin tam tersi diyecektim, o bile değil. (Bizde ise öncelik, bunamaya yüz tutmuş ihtiyarın, yardımcıları gençlikle alakası kalmamış yaşlıların, vede çok eleştirilmesin diye gençlik çağını çoktan geçmiş bir kaç aksesuar nitelikli insanın)

Öncelik, daha genç, daha dinamik, daha bilgili olanın, ona yardım edecek olanlar ise daha az dinamik ama az daha tecrübeli... Onlar da yönetiyor, biz de! Halimiz meydanda. Başarımız her alanda koskoca bir “0”.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 670 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler