1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Gençlerden çağrı
Gençlerden çağrı

Gençlerden çağrı

AKÖP, Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinsyon Ofisi kurulmasına ilişkin anlaşmaya karşı olduğunu bildirdi

A+A-

 

Avrupa Kıbrıslı Öğrenciler Platformu (AKÖP) Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisinin Kurulması ve Faaliyetlerine İlişkin Anlaşmayla ilgili gelişmeleri kaygı ile takip ettiğini bildirdi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Avrupa Kıbrıslı Öğrenciler Platformu (AKÖP) olarak, Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisinin Kurulması ve Faaliyetlerine İlişkin Anlaşma’yla ilgili gelişmeleri kaygı ile takip ediyoruz.

İki hukumet arasında imzalanan anlaşma gereğiyle, TC Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisi’ne verilen yetkiler; öğrencilere yönelik burs ve barınma olanakları, eğitim, kültür ve spor faaliyetlerini kapsadığından, başta biz ülke gençleri olmak üzere tüm toplumumuzu yakından ilgilendirmektedir. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde öğrenim gören bizler, bir yandan burs hakkımızı talep eder, parasız bilimsel ve demokratik eğitimin herkesin hakkı olduğunu savunur, ve ülkemizde de bu nitelikleri taşıyacak bir eğitim sistemine yatırım yapılması için hükümete çağrı yaparken, diğer yandan hükümetin ülke gençliğini başka bir devlete emanet edecek bir anlaşmaya taraf olması kabul edilemezdir.

Yakın geçmişte, TC hükümeti tarafından Türkiye’de gerceklestirilen, dini egitim iceren ve kiz-erkek öğrencilerin ayrı katıldıkları gençlik kampları formatının, KKTC Milli Egitim Genclik ve Spor bakanlığına bağlı çalışan Gençlik Dairesi’ne de uygulanması için dayatılmış ve bu talebin reddedilmesi üzerine TC hükümeti tarafından Gençlik Dairesi’ne ayrılan bütçe daraltılmıştır. AKÖP olarak, bilimsel, demokratik ve parasiz eğitim hakkını savunduğumuzu, ve var oldugumuz her alanda da bu değerler doğrultusunda hareket edeceğimizi tekrar vurguluyoruz. Söz konusu anlaşmayla yapılmaya çalışılanın ise, bilimsel eğitim talebimizle çelişir şekilde, ülke gençliğimize din temelli bir eğitim ve kültür aşılanması olduğunun bilincindeyiz.

Bahsedilen Ofis’in henüz faal olmamasına rağmen, TC Hükümeti’nin KKTC Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı yönetiminde ve projelerinde söz hakkı talep etmesi, imzalanmış olan anlaşmanın verdiği yetkiler dogrultusunda, ileriki senelerde verilecek kararlarda ne kadar fazla söz sahibi olabileceğini alenen gözler önüne sermektedir. Nitekim, imzalanan anlaşmada Madde 3 (1/ç) , Ofis ve KKTC Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ortak projeler uretip desteklenmesini kapsamaktadir. Bu madde ile hedeflenenin aksine, kendi oz kurumlarımızdaki planlama, koordinasyon ve yönetimin, kendi hükümetimize bağlı olmasının önemini savunmaktayız. Bunun aksi bir anlayış, Kıbrıslı Türklerin kendi geleceği hakkında söz sahibi olmadığı bir durumu pekiştirecektir.

Bu aşamada, toplumun geleceğini olusturan biz gençlerin kollektif calışması, KKTC Meclisi’ne sunulmadan Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe konulmaya calışılan bu anlaşma hakkında toplumu bilgilendirmesi ve engel olmak adına verilen toplumsal mücadeleye ortak olması elzem hale gelmiştir. 

Bu sebeplerle, Avrupa Kıbrıslı Öğrenciler Platformu olarak, oluşturulması planlanan ofise karşı duruşumuzu ilan eder, bu doğrultuda oluşturulacak toplumsal muhalefetin parçası olacağımızı kamuoyuna bildiririz.

Bu haber toplam 1086 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler