1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GENÇLERDEN BAN’A MEKTUP
GENÇLERDEN BAN’A MEKTUP

GENÇLERDEN BAN’A MEKTUP

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Gençlik Örgütü ile Güney Kıbrıs’ta iktidarın büyük ortağı AKEL’in Gençlik Örgütü EDON, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a ortak bir mektup göndererek, Kıbrıs sorununda etkin inisiyatif alma

A+A-

GENÇLERDEN BAN’A MEKTUP

“İNSİYATİF AL”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Gençlik Örgütü ile Güney Kıbrıs’ta iktidarın büyük ortağı AKEL’in Gençlik Örgütü EDON, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a ortak bir mektup göndererek, Kıbrıs sorununda etkin inisiyatif alma çağrısında bulundu.

CTP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, CTP Gençlik Örgütü ve EDON, söz konusu mektubu Ban’a iletilmek üzere ara bölgedeki Ledra Palace Otel’de BM yetkililerine verdi.

BM Genel Sekreteri Ban’ın 7 Temmuz’da Cenevre’de Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la yapacağı görüşmeye yönelik mektupta, “Bizler şimdi bir çözümü zorlamanın en uygun ve doğru zamanı olduğuna inanıyoruz” denildi.

7 Temmuz görüşmesinin, uluslararası toplum ile Kıbrıs Türk ve Rum toplumlarına Kıbrıs’ta barış için hala bir şans olduğunu göstermesi açısından önemli olduğu ifade edilen mektupta, BM’den, görüşme sürecini kolaylaştırmak için etkin inisiyatif gösterme yönünde iyi niyetli çabalarını ortaya koyması talep edildi.

Bugüne kadar görüşmelerde elde edilen yakınlaşma ve anlaşmalara bağlı kalınmasının görüşmelerin geleceği açısından olumlu bir adım olacağı kaydedilen mektupta, Kıbrıs’ta devam eden çözümsüzlüğün her iki toplumdaki şoven çevreleri cesaretlendirdiği, bölünmeye yönelik mantığı desteklediği savunuldu.

Mektupta, Kıbrıs sorununun çözümüyle birlikte beklenen siyasi ve ekonomik gelişmelerin tüm Kıbrıs’ın gençliğine bırakılacak en iyi miras olduğu da vurgulanırken “Bizler şimdi bir çözümü zorlamanın en uygun ve doğru zamanı olduğuna inanıyoruz. Bu ülkenin tarihi adanın birleşmesini büyük harflerle yazmaktan büyük bir gurur duyacaktır” dendi.

           

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1009 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler