1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GENÇLER YANIT BEKLİYOR
GENÇLER YANIT BEKLİYOR

GENÇLER YANIT BEKLİYOR

Kıbrıslı Gençlik Platformu (KGP) burslarla ilgili açıklama yaptı. KGP, Eğitim Bakanlığı’nın burslarla ilgili çalışma başlatması için çağrı yaptı. Açıklamanın tam metni şöyle; “Bizler yurtdışında öğrenimlerini sürdüren gençlerin oluşturdu

A+A-

 

 

Kıbrıslı Gençlik Platformu (KGP) burslarla ilgili açıklama yaptı.  KGP, Eğitim Bakanlığı’nın burslarla ilgili çalışma başlatması için çağrı yaptı. Açıklamanın tam metni şöyle;

 

 

 

“Bizler yurtdışında öğrenimlerini sürdüren gençlerin oluşturduğu Kıbrıslı Gençlik Platformu olarak  uzun süredir burs sorunuyla başa çıkmaya çalışmaktayız ve burslar konusu yıllardır çözülmediğinden gündemimizin bir parçası olmaya devam etmektedir. Burs hakkı “Burs Tüzüğü” çerçevesinde öğrencilerin doğal bir talebi olup bu tüzüğün doğru ve zamanında uygulanması da devletin bir görevidir. Uzun zamandır burslar düzensiz yatırılmaktadır ve bu konuda yetkililer geçiştirmek için çeşitli şekillerde yanıtlar vermektedir. Son örnek ise dönem başı yatması gereken yaz burslarının daha geçen hafta  içinde geriye dönük ödenmesidir. Üstelik bu burslar yatırılırken de herkese eş zamanlı yatırılmamış, bazı arkadaşlarımız halen daha burslarını alamamıştır. Lisans veyüksek lisansa bu yıl başlayan öğrencilerin burslarıyla ilgili henüz herhangi bir işlem yapılmadığından bu arkadaşlarımızın sıkıntısı da devam etmektedir. Bu konuda bütün öğrencilerin mağdur olduğu açıktır.

Bizler, Bursun temel bir hak olduğunu ve düzenli olarak yatırılması gerektiğini savunuyoruz. Fakat burs sorununun öğrencinin önemli sorunlarından biri olup tek sorununun bu olmadığını da vurgulamak istiyoruz. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı’ndan aldığımız çalıştay sözü takibinde öğrenci sorunlarının tümünü kapsayacak ve bizim öğrenci gözüyle bu sorunlara getirdiğimiz çözüm önerileri ile birlikte kapsamlı bir yükseköğrenim çalıştayı hazırlamaktayız.Bu çalışmalarımızı sürdürürken beklentimiz Milli Eğitim Bakanlığının verdiği sözü tutup çalıştay hazırlıklarına başlaması ve bunun için tarih belirlenmesidir.

Son olarak belirtmek isteğimiz nokta, hükümetin ortada olan sorunlara geçici çözümler aradığı ve bu sorunların temeline inemediği için sorunu kökten çözmediğidir. Bursların düzensiz yatması ve çalıştay sözü verilerek bunun uygulanmaması halinde mücadelemize farklı bir boyut kazandıracağımızı ve gereken her türlü eylemi yapacağımızı burdan açıklıyoruz. Öğrenciler, bursları verilince susan bireyler olarak görülmemelidir. Burslar bir sisteme kavuşmaması ve diğer sorunlarımızın çözümü için uğraş verdiğimiz çalıştay konusu dikkate alınmadığı halde gerekenler yapılacaktır. Bu konuda sonuna kadar hakkımızı arayacağımızı ve  sonuclarını alana kadar her alanda her türlü  mücadeleyi vereceğimizi burdan birkez daha dile getiriyoruz.Yetkililerin bir an once harekete geçmesini ve tüm sorunlara çözüm bulmasını bekliyoruz. Aksi takdirde gerekenler yapılacak; mücadele sokağa taşınacak ve daha başka yöntemlere de başvurularak kimsenin öngöremeyeceği biçimde sonuç alana kadar devam ettirilecektir.Bu taleplerimize en kısa zamanda yanıt bekliyoruz.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2017 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler