1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GENÇLER GÖREV BEKLİYOR
GENÇLER GÖREV BEKLİYOR

GENÇLER GÖREV BEKLİYOR

Memurluğa alınmayan 5 gençten Sayıştay’a: “İstediğimiz hakkımızdır” “Desteğimiz ‘Bilgi ve Başarımız’, Güvendiğimiz ‘Yargı’, İstediğimiz ‘Hakkımızdır’” diyerek 6 aydır işe alınmayan

A+A-

Memurluğa alınmayan 5 gençten Sayıştay’a:

“İstediğimiz hakkımızdır”

 

 

 “Desteğimiz ‘Bilgi ve Başarımız’, Güvendiğimiz ‘Yargı’, İstediğimiz ‘Hakkımızdır’” diyerek 6 aydır işe alınmayan gençler Sayıştay Başkanlığı önünde pankart açtı.

Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından memur olarak atanan ancak Sayıştay Başkanı Osman Korahan tarafından kabul edilmeyen gençler dün sabah Sayıştay Başkanlığı önünde eylem düzenledi. Yargı mücadelesini kazanmalarına rağmen halen göreve başlayamayan mağdur durumundaki gençlerden üçü Sayıştaylık önünde toplanarak basın bildirisi okudu. Gençler iş başı yapana kadar her gün 08.00- 10.00 arası Sayıştaylık önündeki eylemlerini sürdürecek.

 

6 AYDIR MAĞDURLAR

Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından memur olarak atanan; Görkem Gürçınar, Kemal Özer, Begüm Sunter Argen, Eser Erenler ve Sonay Sonalp, denetçi pozisyonunda çalışan memur olmalarına rağmen büyük mağduriyet yaşıyor. Haklarını aramak için dün Sayıştaylık önünde iki saat eylem yapan Görkem Gürçınar, Kemal Özer ve Sonay Sonalp okunan basın bildirisiyle yetkililere seslendi.

14 Mart 2012 tarihinde Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı tarafından yapılan yazılı ve sözlü sınavlarda başarılı olduklaırnı belirten gençler, Sayıştay denetçisi olarak atandıklarını, sınavı kazanan 24 kişiyle birlikte aynı tarihte Sayıştay Başkanlığı’nda göreve başlamak üzere görev yerlerine geldiklerini söyledi.

 

MAHKEMEYİ KAZANDILAR AMA YİNE ALINMADILAR

“Ancak biz 5 kişiye ‘aranan niteliklere uygun değilsiniz’ denilerek, elimizde atama kararı olmasına rağmen iş başı yapmamız engellendi” diyen gençler, bunun üzerine Sayıştay Başkanlığı’nın Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı’na dava açtığını söyledi. Uzun süre de davanın görüşülmesini beklediklerini belirten gençler, 29 Haziran 2012 tarihli mahkeme kararına göre Sayıştaylığın açtığı davanın Yüksek İdare Mahkemesi tarafından ret ve iptal edildiğini aktardı.

Gençler, “bugün burada toplanmamızın sebebi Sayıştay Başkanı’nın 2 ay önce alınan bu kararın gereklerini yerine getirmemesinden dolayıdır. Bu nedenle Sayıştay Başkanlığı’nı mağdur durumumuza sessiz kalmalarından dolayı protesto ediyoruz” dedi.   

 

KRİTER KRİZİ YAŞANMIŞTI

YENİDÜZEN’in 5 Mart 2012 tarihinde gündeme getirdiği haberde, Sayıştaylık, denetçilik için alınacak 24 kişiden 5 kişiyi lisans eğitimlerinin yasadaki kriterlere uygun olmadığı gerekçesiyle işe başlamalarına engel olmuş, Kamu Hizmeti Komisyonluğu’nu da söz konusu bölümlerden insan kabul ettiği için dava etmişti.

 Sayıştaylık, aralarında; hukuk, bilgisayar enformatik, endüstri mühendisliği mezunu ve işletme masteri de bulunan 5 gencin, yasadaki; işletme, ekonomi, maliye, ticaret, muhasebe ve idari bilimler bölümlerinde eğitim almadıkları gerekçesiyle atanmaması konusunda Kamu Hizmeti Komisyonu’nu bilgilendirdiği ancak atamanın yapıldığı iddia edilmişti.

Sayıştay Başkanlığı’nın bu kriterler konusunda Kamu Hizmeti Komisyonu’nu bilgilendirdiği ancak atamanın yapıldığı iddia edilmişti.

 

BÖLÜMLERİ UYGUN BULUNMAMIŞTI

Öte yandan ataması kabul edilen 19 kişi içinde bankacılık ve finans bölümü ile siyasal bilimler bölümünü bitirip, söz konusu kriterlere uymayan kişilerin de olduğu aktarılmıştı.

Kamu Hizmeti Komisyonluğu tarafından yazılı ve sözlü sınavlarda başarılım olup, belge alan 5 genç, memur olduklarını düşünerek önceki işlerinden istifa etmişti. Ancak Sayıştaylık tarafından işlerine engel konulan gençler hem haksızlığa uğradıkları hem de işsiz kalmaları nedeniyle Sayıştay Başkanlığı aleyhinde YİM’de dava açtı. Gençlerin davayı kazanmasına rağmen Sayıştay Başkanı Mahkeme kararını uygulamaya koymadı.

 

Gençler ne dedi? Ayrıntılar bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

Bu haber toplam 1293 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler