1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Genç ressamların 'kayıplar'la ilgili resimleri Fransız televizyonunda
Genç ressamların kayıplarla ilgili resimleri Fransız televizyonunda

Genç ressamların 'kayıplar'la ilgili resimleri Fransız televizyonunda

Altı farklı kanaldan oluşan Fransız Televizyonu’nun “Mediterraneo” programı yapımcıları, bugünlerde Kıbrıs’ta çekim yapıyor... Bizimle de “kayıplar” konusundaki çalışmalarımıza ilişkin çekim yapan “Mediterraneo&

A+A-

 

 

 

Altı farklı kanaldan oluşan Fransız Televizyonu’nun  “Mediterraneo” programı yapımcıları, bugünlerde Kıbrıs’ta çekim yapıyor...

Bizimle de “kayıplar” konusundaki çalışmalarımıza ilişkin çekim yapan “Mediterraneo” ekibini ressam Nilgün Güney’in atölyesine de götürerek, burada Haziran ayından beridir sürdürmekte olduğumuz genç ressamlarla “kayıplar”a ilişkin atölye çalışmasında üretilen resimlerin de programda yer almasını sağladık.

İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam ve Savaş Kurbanları Örgütü “Birlikte Başarabiliriz” adına bizim ve ressam Nilgün Güney’in geçtiğimiz Haziran ayından bu yana yürütmekte olduğumuz “kayıplar”la ilgili atölye çalışmasına, Nilgün Güney Atölyesi’nden genç ressamların yanısıra, Kıbrıs’ın güneyinden de genç ressamlar katılıyor.

Atölye çalışmasına katılan genç ressamların ürettikleri resimler hakkında Fransız televizyonuna bilgi veren ressam Nilgün Güney, genç ressamların “kayıplar” konusundan çok etkilendiklerini ve gerek “kayıp” yakınlarını dinleyerek, gerekse toplu mezar yerlerini gezerek bu konuda bilinçlendiklerini, sonra da resimlerini üretmeye başladıklarını anlattı. Nilgün Güney, kendisinin genç ressamlara herhangi bir müdahalede bulunmadığını, yalnızca sanatsal yönden zaman zaman rehberlik ettiğini, atölye çalışmasının devam ettiğini anlattı.

Hatırlanacağı gibi, genç ressamlarla başlattığımız “kayıplar”la ilgili atölye çalışmasında, Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıp” yakınları ve katliamlarda öldürülenlerin yakınları, yaşadıklarını genç ressamlara anlatmışlardı.

Daha sonra genç ressamları Muratağa- -Sandallar köylerine ve toplu mezar yerine götürmüştük. Aynı çerçevede genç ressamlar Palekitre’deki (Balıkesir) toplu mezar yerini de ziyaret etmişlerdi.

Genç ressamlarla çeşitli başka gömü yerlerini ve bazı “kayıp” yakınlarını evlerinde de ziyaret ederek, “kayıplar” konusunda “kayıp” yakınlarının neler hissettiklerini anlatmalarını sağlamıştık.

Genç ressamlara Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği Eğitim Direktörü Alev Tuğberk de öğretmenlere yönelik hazırlamış oldukları “kayıplar” konulu el kitabını tanıtmıştı...

Genç ressamların resim ve diğer sanatsal çalışmaları, sonbahar aylarında sergilenecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 672 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler