1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Gelir mi önemli, emir! mi?
Gelir mi önemli, emir! mi?

Gelir mi önemli, emir! mi?

“KKTC Anayasası’nın 38., 39. ve 40. maddeleri ile, Fasıl 59 Sahilleri Koruma Yasası’nın, 55/89 İmar Yasası altında 25/10/2004 tarihinde yayınlanan “Tatlısu – Büyükkonuk Emirnamesi” ile bölgenin koruma altına alındı, ayr

A+A-

 

 

 

“KKTC Anayasası’nın 38., 39. ve 40. maddeleri ile, Fasıl 59 Sahilleri Koruma Yasası’nın, 55/89 İmar Yasası altında 25/10/2004 tarihinde yayınlanan “Tatlısu – Büyükkonuk Emirnamesi” ile bölgenin koruma altına alındı, ayrıca ilgili alan birinci derece Eko Turizm Bölgesi ilan edildi. Bölgenin gelişimi ve ekonomik öncelikleri belirlenmiştir. KKTC Anayasası ve ilgili diğer yasalarla bölge koruma altındadır”

***

Yukarıdaki açıklama Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimarlar Odası tarafından yapıldı. Büyükkonuk bölgesinde yapılması için ÇED raporu da verilen petrol dolum tesisi için yapıldı bu açıklama… Bundan daha açıklayıcı bir bilgi olabilir mi?

***

Günlerdir, haftalardır yazıyoruz… Çeşitli örgütler tepki gösteriyor… Ülkeyi korumaya çalışanların aksine devlet ille de “bu ülkeyi mahvedeceğiz, yok edeceğiz” dercesine kulakları tıkalı, böyle bir garipliğe onay veriyorlar. Hazırlanan ÇED raporunun düzmece olduğu daha önce açıklanmıştı. Bu düzmece raporu onaylayanlar da yine devletin memurları… Devlet memurlarının bir yerlerden gelen emirlere karşı gelmeleri beklenemez. Beklenebilir, öyle de olması gerek ama yine bizim ülkemiz için ne yazık ki bu mümkün değil. Neden? Çünkü o görevdeki memurun işi, yeri, mevkisi tehlikeye girer de ondan…

***

Ne diyor KTMMOB açıklamasında; O bölge için Emirname var ve aynı bölge Eko Turizm Bölgesi ilan edildi. Bu kararlara rağmen tesis için nasıl onay verilir? ÇED raporunu onaylayanlar bu kararlar ve gerçeklik ortada dururken bunu nasıl göz ardı edebilirler? Bu onayı verenlerden birinin vicdanı sızlayıp da “bu onay yalan” der mi!

***

Sanmıyorum ama yine de umudumu koruyorum.

***

Devlet, bu tesise onay verirken gelirleri olacağını ve vergi alacaklarını söylüyor ama o da doğru değil çünkü serbest bölge olması da istenen tesiste devletin denetim yapması bile mümkün olmayacak.

***

Ülkenin ve bölgenin mahvolmasına onay veren hükümet, öte yandan Haspolat’ta 200 dönümlük araziden gelir elde etmesi mümkünken bu gelirden vazgeçiyor ve sözü geçen araziyi yine ruhi amaçlar! için ‘Kıbrıs İlim, Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na bedavaya veriyor. Buraya ‘İlahiyat Eğitim Kompleksi’ yapılacakmış. Bu amaçla yurt, lise ve cami yapılması öngörülüyor. Hani gelir? Petrol dolum tesisinden gelir edilecek diye halkı kandıran hükümet, Haspolat’ta neden elde edeceği gelirden vazgeçiyor?

***

Başbakan İrsen Küçük, haberi doğruluyor ve daha önce gündemde olan Külliye’nin o bölgede olacağını söylüyor. Bir de şu anlaşılıyor açıklamasından; TC Büyükelçiliği’ni rahatsız ettiği anlaşılan aynı bölgedeki okullar için de sözkonusu bölge düşünülüyor. Yani Elçilik bölgesindeki okulların sözkonusu bölgeye taşınması da sözkonusu.

***

Bu memleket kimin? Bizim mi?         

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1088 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler