1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'GELİNEN AŞAMA BAŞARISIZLIK'
GELİNEN AŞAMA BAŞARISIZLIK

'GELİNEN AŞAMA BAŞARISIZLIK'

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bugün katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

A+A-

 

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bugün katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

ÖZERSAY’IN İSTİFASI

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun  Özel Temsilcisi Kudret Özersay’ın görevinden ayrılması konusundaki bir soruyu değerlendiren Talat, bunun görüşmelere doğal olarak yansıyacağını belirtti ve nitekim Rum tarafının bu olayı “görüşmelere öldürücü darbe” olarak nitelediğini anımsattı. Talat, görüşme sürecinin zaten öldüğünü, dolayısıyla Rum tarafının bu yaklaşımının, her olumsuzlukta Türk tarafını suçlama yaklaşımı olduğunu ve gerçekleri yansıtmadığını söyledi.

2. Cumhurbaşkanı, bütünlüklü görüşme sürecinin ölmüş olduğu söz konusu olmakla birlikte, geriye ne kalmışsa –güven yaratıcı önlemler, vs.- bu olayın oraya yansıyacağını, çünkü, yeni bir ekibin oluşmasının, onların süreci yakalamasının zaman alacağını belirtti. Talat, “unutulmaması gerekir ki görüşme sürecini, esas olarak, Sayın Özersay yürütüyordu” dedi.

1 TEMMUZ’DAN SONRA

1 Temmuz’da Kıbrıs Türkünün güne nasıl uyanacağının sorulması üzerine Talat, pek bir şey değişmeyeceğini kaydetti. 1 Temmuz’la ilgili olarak çok şeyler söylendiğine dikkat çeken Talat, görüşmelerin ucu açık olmaması yolundaki söylemlere kendisinin de katıldığını ancak, bugünkü Türk tarafının düşündüklerinin, uluslararası konjonktür gereği, uygulanamayacağına dikkat çekti. Talat, “Rum tarafı AB dönem başkanlığını yürütmeye başlayınca ister istemez Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafıyla ilişkiler gerilecek, çünkü AB kendi üyesinin yanında durmak zorunda kalacak. Bu da AB ile ilişkileri sınırlayacak” diyerek, Rum tarafındaki seçimlere kadar Kıbrıs sorununda “dar alanda” oynanacağını söyledi.

“Rum tarafındaki seçimlerden sonra, maazallah yeni bir Papadopulos da gelebilir” diyen Talat, güneydeki siyasi çıkarların nasıl bir ittifaka gideceğinin ve kimin seçileceğinin şu an için bilinemediğini kaydetti ve aslında Hristofyas’ın da durumunun tam olarak belli olmadığını söyledi. Talat, Anastasiades’in gelmesi veya Hristofyas’ın kalması halinde, diğer olasılıklara kıyasla, bunların şans olacağını kaydetti  ancak başkalarının da gelebileceğine dikkat çekti.

 

MECLİS

Meclisin Kıbrıs sorununu görüşmesinin geç olup olmadığı yolundaki bir soruya  Talat, Meclisin bu konuda fazla bir şey yapacağına inanmadığını kaydederek, zaten Meclisin çoğunluğunun Cumhurbaşkanının politikasının arkasında olduğunu ifade etti. Yeni politikaların Mecliste belirlenmediğini söyleyen 2. Cumhurbaşkanı, ancak meclisin politikalarla ilgili sorgulama yapmasının bir ihtiyaç olduğunu, bunun da tarih boyunca böyle olduğunu belirtti..

BAŞARISIZLIK

Masadan kalkılması gerektiği yolundaki görüşlerin sorulması üzerine Talat “sırtınızda yumurta küfesi olmayınca kolaydır” dedi. Talat, “masada oturmaktan oturmaya fark vardır. Masada kahve içmek için de oturabilirsiniz. Halbuki marifet, çözüm istemeyen tarafa masayı zindan etmektir”  diyerek, esas meselenin  çözüme ulaşmak olduğunu söyledi. 2. Cumhurbaşkanı, “şu anda yürütülen politikayla masada oturmak bir işe yaramasa da masadan kalkmak mümkün değildir. Varılan noktada da sonuç, tam bir başarısızlıktır” dedi.

MARAŞ ÖNERİSİ

 Bütünlüklü bir çözüm olmadan Maraş açılsın, önerisinin hatırlatılması üzerine Talat, siyasetçilerin ve sivil toplumun, çaresiz kaldıkça bu tür görüşleri  ileri sürdüğüne dikkat çekti. Maraş İnisiyatifinin de benzer görüşleri olduğunu hatırlatan Talat, Kıbrıs sorununun adeta Mağusalılaştırıldığını belirterek, “Ancak bütünlüklü çözüm ihtimalinin ortadan kalktığı şartlarda bunları normal ve yararlı görüyorum” dedi ve sürecin tamamen çökmesi ile bu tür görüşlerin daha da çeşitleneceğini ifade etti.

2. Cumhurbaşkanı Talat, Türk kontrolünde Maraş’ın açılması yolundaki öneriler  karşısında, kendisine göre bunun olamayacağını, çünkü, uluslararası koşulların bu imkanı vermediğini söyledi.  BM kontrolünde Maraş’ın açılması halinde Mağusa limanının ana baba gününe döneceğine, Maraş’taki restorasyon ve aktivitelerin merkezi haline geleceğine inananların olduğunu hatırlatan Talat, ticaretin en yakın limandan olacağı görüşlerine karşılık  “Larnaka’ya ne oldu” diye sordu. Talat, “unutmayın Kıbrıs’ta siyaset, ekonominin kurallarının çalışmasını engeller, siyaset ekonomiyi yener” dedi.

ERGENEKON

Ergenekon’la ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine Talat, Türkiye’de Ergenekon sanığı olan kişilerin önemli bir kısmının Kıbrıs’tan geçtiğine dikkat çektiğini, Türkiye’de bugün darbelerin araştırıldığını, en masum diye adlandırılan 60 darbesinin bile soruşturulduğunu belirten Talat, 52 yıl öncesinin araştırıldığı bir dönemde Kıbrıs’ın bunun neresinde olduğunu sordu ve Ergenekon soruşturmalarında Kıbrıs bacağının eksik olduğunu ve kendisinin de bunu söylediğini anlattı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 549 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler