1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Gelecek için işbirliği
Gelecek için işbirliği

Gelecek için işbirliği

Kıbrıs’ın Kuzey Kesiminde Sürdürülebilir Ekonomik Kalkınma ve Bilişim Sektör Programı- SECOND Projesi ve Youth Power, iki toplumlu girşimcilik eğitimi düzenliyor. BM Kalkınma Programı (UNDP-ACT) projesi olan ve 2008 yılında başlayan Youth Po

A+A-

Youth Power ve SECOND Projesi’nden gençlere iki toplumlu girişimcilik etkinliği...

 

Gelecek için işbirliği

 

 

·        Altan: “Ada çapında gençlerin en büyük problemlerinden birisi işsizlik. Kuzey’den ve Güney’den genç girişmcileri bir araya getirip, onlara hem bilgi açısından katkı koyabileceğimizi, hem de temas kurmalarını sağlayabileceğimizi düşündük. Böylelikle gençler birlikte iş yapma imkanı da bulabilirler”

 

·        Thompson: “Yeni açılan işletmelerin çoğu ya bilgi ya da para eksikliğinden ilk yıl kapanıyor. SECOND ve Youth Power’in ortak yapacağı ‘İş Ağlarının Geliştirilmesi ve Girişimcilik Aktivitesi’ 6-8-11-13-15 Haziran tarihlerinde ara bölgede yapılacak. Bu çalışma ile en azından ağımızdaki gençleri bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz”

 

·        Barçın: “İnsanlar ‘diğer taraf’la beraber veya ‘orası’yla alakalı ne yapılabileceklerini bilmiyorlar. Biz girişimcilik eğitimiyle bu konularda da bilgi veriyoruz. Yeşil hat ticareti konusunu da işliyoruz. Gençlere ada içi ticaret yapmasalar veya ortak şirket kurmasalar bile kendi başlarına nasıl iş yapabilecekleri konusunda da temel bilgi veriyoruz”

 

   Kıbrıs’ın Kuzey Kesiminde Sürdürülebilir Ekonomik Kalkınma ve Bilişim Sektör Programı- SECOND Projesi ve Youth Power, iki toplumlu girşimcilik eğitimi düzenliyor.

   BM Kalkınma Programı (UNDP-ACT) projesi olan ve 2008 yılında başlayan Youth Power,

2010 yılında AB projesi olarak başlayan SECOND Projesi’nin ilk ortak çalışması olacak olan  

 “İş Ağlarının Geliştirilmesi ve Girişimcilik Aktivitesi”ndeki amaç ada içi ticaretin, birlikte iş yapabilirliğin artırılması ve geliştirilmesi.

   Youth Power Proje Yöneticisi Seziş Thompson, SECOND Projesi KOBİ Uzmanı Oya Barçın ile SECOND Projesi KOBİ Uzmanı ve İletişim Danışmanı Selen Altan çalışmaları hakkında Face to Face’e konuştu.

   Thompson, yeni açılan işletmelerin çoğunun ya bilgi ya da para eksikliğinden ilk yıl kapandığına dikkat çekerek, söz konusu aktivitede gençleri bilinçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi.

   “İnsanlar ‘diğer taraf’la beraber veya ‘orası’yla alakalı ne yapılabileceklerini bilmiyorlar” diyen Barçın da, gençlere ada içi ticaret yapmasalar veya ortak şirket kurmasalar bile kendi başlarına nasıl iş yapabilecekleri konusunda temel bilgi verdiklerini anlattı.

   Altan da, ada çapında gençlerin en büyük problemlerinden birisinin işsizlik olduğuna dikkat çekerek “Kuzey’den ve Güney’den genç girişmcileri bir araya getirip, onlara hem bilgi açısından katkı koyabileceğimizi, hem de temas kurmalarını sağlayabileceğimizi düşündük. Böylelikle gençler birlikte iş yapma imkanı da bulabilirler” diye konuştu.

 

YOUTH POWER...

 

·        Soru: Youth Power hakkında bilgi verir misiniz?

·        Thompson: Youth Power 2008 yılında başlamış bir BM Kalkınma Programı (UNDP-ACT) projesidir. Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk 12 organizasyondan oluşur. Amacı gençleri barış sürecinde desteklemek, onlara ses vermek ve güçlendirmektir.

·        Altan: Avrupa’da sivil toplum örgütlerinin bir ağ altında toplanması çok olağan birşeydir. Sivil toplum örgütleri tek başlarına elde edemeyecekleri fırsatlardan, diğer sivil toplum örgütleriyle bir araya gelerek, ağ sayesinde yararlanırlar. Youth Power’da da yapılmaya çalışılan budur.

 

HİBE PROGRAMI...

 

·        Thompson: Ayrıca Youth Power, Şubat 2012’den beri küçük hibe programlarına ağırlık verdi. Küçük hibe programlarının ilk kısmını tamamladık ve iki toplumlu çalışmaları içeren 3 ayrı projeye hibe verdik. Bunlardan biri Mağusa Gençlik Merkezi MAGEM ve Limasol Kültür Hareketi – Epilogi’nin hazırladığı “Cyprus Youth To Get There” projesine verildi. “Cyprus Youth To Get There” projesi iki gençlik festivali içeriyor. Kültürlerarası dialoğu yansıtan birinci festival Limasol’da yapıldı, ikincisi ise 29 Temmuz’da Mağusa’da yapılacak.
Hibe verilen ikinci proje Sanatçı Petros İrakleos’un Peace Center ve EMAA ile birlikte gerçekleştireceği “Grafiti Sanatı ile Barış ve Uzlaşımın İfadesi” adlı proje. Bu projede de 

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum gençler biraraya gelerek grafiti sanatına ilişkin eğitim alacak. Hibe programının birinci kısmında hibe alan üçüncü proje de “Back For the Future” adlı bir belgesel film. Angela Photiou’nun hazırlayacağı belgeselde farklı nesillerdeki Kıbrıslıların sesinin duyurulması, hatıralarına yer vermesi, bu sayede fikirlerin ve hatıraların sosyal medya aracılığıyla geniş kitlelere ulaşması hedefleniyor.

Hibe programının ikinci kısmı da hemen başlıyor.15-35 yaş grubu kişilere yönelik açılacak olan bu hibe programlarında Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum gençler, resmi veya resmi olmayan gençlik örgütleri ve gruplar başvurabilecek. Başvuru kriterleri arasında daha önce çok az veya nerdeyse hiç iki toplumlu etkinliklerde yer almamış olmak, finansal kaynaklara sınırlı erişim imkanına sahip olmak, yeni medya, sanat kültür, yenilikçi yaklaşımlarla işsizlik gibi gençlikle ilgili konulara değinme, iki toplumlu gençlik aktivitelerinin nadir olarak gerçekleştirildiği bölgeleri hedeflemek, iki toplumlu aktiviteler veya iki toplumlu grup şeklinde faaliyet göstermek, yerel toplum veya işletmelerle işbirlikleri, diğer donörler ile, örneğin özel sektörden KSS programları çerçevesinde, önerilen proje maliyetlerinin paylaşımı, sürdürülebilirlik ve Youth Power ile devam eden bir bağlantı kurmak yer almaktadır. Youth Power'a www.youthpowercyprus.org adresinden ulaşabilirler.

 

SECOND PROJESİ...

 

·        Soru: SECOND Projesi nedir?

·        Barçın: Sürdürülebilir Ekonomik Kalkınma ve Bilişim Sektör Programı – SECOND Projesi Haziran 2010’da başlamış, AB tarafından finanse edilen bir projedir. Projemizin iki bileşeni var, biri KOBİ’lere teknik destek verilmesi ve daha iyi iş yapabilir hale gelmelerini sağlamak, diğeri de bilgi iletişim teknolojileri alanında e-ticaret, e-yönetişim, e-iş, e-belediyecilik gibi uygulamaların Kıbrıs’ın kuzeyinde yaygınlaşmasını ve güçlenmesini sağlamak. Daha yoğun olarak KOBİ’lere yönelik aktiviteler yapıyoruz. Ekonomiden sorumlu kurum için özel sektör geliştirme stratejisi hazırladık, ilk defa böyle bir kurumun böylece bir stratejisi oldu. Onun yanında Kıbrıs’ın kuzeyinde yatırımın önündeki engeller ve bunların ortadan kaldırılmasına yönelik neler yapılması gerektiğine dair bir öneri hazırladık ve yetkili kurumlara sunduk. SECOND Projesi olarak çalışmalarımızı raporluyoruz ve iletiyoruz, bunları hayata geçirmek yetkili kurumların görevi.

Kıbrıs’ın kuzeyinde girişimciliğin canlandırılması gerektiği üzerine eğitimler verdik ve vermeye devam ediyoruz. Şu ana kadar 7 girişimcilik eğitimi düzenledik. Girişimcilik eğitimlerinden çok faydalanıldığını gördük ve talep geldiği için devam ettireceğiz.

·        Altan: Projenin ilk yılında daha çok raporlama ve araştırmaya odaklanıldı. Bu yıl daha çok uygulamaya ağırlık verdik. Birebir danışmanlık, eğitim verme ve iş sahiplerinin çalışma süreçlerinde birebir destek olmaya başladık. İlgilenenler, SECOND Projesi hakkında www.secondproject.eu adresinden daha detaylı bilgi alabilir ve bize ulaşabilirler.

 


 

GENÇLERE BİRLİKTE İŞ YAPMA İMKANI...

 

·        Soru: SECOND Project ve Youth Power önümüzdeki günlerde ortak bir eğitim programı düzenleyecek. Bu fikir nasıl ortaya çıktı, SECOND Project ve Youth Power nasıl bir araya geldi?

·        Altan: Youth Power, gençlerin ihtiyaçlarına göre hizmet sunmaya ve onları güçlendirmeye çalışıyor. Ada çapında gençlerin en büyük problemlerinden birisi işsizlik. Kuzey’den ve Güney’den genç girişmcileri bir araya getirip, onlara hem bilgi açısından katkı koyabileceğimizi, hem de temas kurmalarını sağlayabileceğimizi düşündük. Böylelikle gençler birlikte iş yapma imkanı da bulabilirler.

·        Thompson: Selen (Altan) böyle bir fikir ortaya attığı zaman çok sevindik. Bildiğiniz gibi Kuzey’de devlette iş imkanı artık yok, aile işletmeleri de can çekişiyor. Yeni açılan işletmelerin çoğu da ya bilgi ya da para eksikliğinden ilk yıl kapanıyor. Burada istatistikler nedir bilmiyorum ama İngiltere’de yeni açılan işletmelerin %90’ı ilk yıl kapanıyor. SECOND ve Youth Power’in ortak yapacağı “İş Ağlarının Geliştirilmesi ve Girişimcilik Aktivitesi” 6-8-11-13-15 Haziran tarihlerinde ara bölgede yapılacak. Bu çalışma ile en azından ağımızdaki gençleri bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz.

·        Barçın: Bu aktivitede asıl amaç ada içi ticaretin, birlikte iş yapabilirliğin artırılması, geliştirilmesidir. Bunların bugüne kadar istenen seviyeye ulaşmamasının birinci nedeni bilgi eksikliğidir. Yani insanlar “diğer taraf”la beraber veya “orası”yla alakalı ne yapılabileceklerini bilmiyorlar. Biz girişimcilik eğitimiyle bu konularda da bilgi veriyoruz. Yeşil hat ticareti konusunu da işliyoruz. Gençlere ada içi ticaret yapmasalar veya ortak şirket kurmasalar bile kendi başlarına nasıl iş yapabilecekleri konusunda da temel bilgi veriyoruz. Gençleri cesaretlendirmek için eğitim sırasında başarı hikayelerini da paylaşacağız.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1575 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler