1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Geçmişte bugün
Geçmişte bugün

Geçmişte bugün

NTV Spor’un “Spor Tarihi’nde Bugün” konulu kısa bilgilendirici haberlerini severim. Gün içinde gerek işte gerekse evde televizyon açıktır. Seyretmesem bile arada kulağıma gelir ne olmuş yıllar önce. Dünyada 9 Kasım’da ne o

A+A-

 

 

 

NTV Spor’un “Spor Tarihi’nde Bugün” konulu kısa bilgilendirici haberlerini severim.

Gün içinde gerek işte gerekse evde televizyon açıktır.

Seyretmesem bile arada kulağıma gelir ne olmuş yıllar önce.

Dünyada 9 Kasım’da ne olmuş bir baktım. 1989’da Berlin Duvarı, diğer tabiriyle “Utanç Duvarı” yıkıldı.

Türkiye’de Galatasaray’ın 1988 yılında Avrupa Kupaları’nda Neuchatel Xamax’a 3-0 yenildiği maçın rövanşında İstanbul’da 5-0 kazandığı gün 9 Kasım.

Tabi bir de yıldız futbolcu Alessandro Del Piero’nun 37’nci yaş günü.

Juventus kulübünde 1993 yılından beri forma giyiyor ünlü İtalyan. Kulüp başkanı sözleşmesini yenilemeyeceklerini dile getirdi geçtiğimiz günlerde ama kulübün web sitesinde oyuncuları tanıtan sayfada bir jest yapılmış Del Piero’ya. “Mr.Juventus” tanımı kullanılmış fotoğrafının altında, “Juventus formasını gördüğünüzde akla gelen isim” olarak betimlenmiş.

Peki, yakın geçmişte ülkemizde 9 Kasım tarihinde neler oldu? YENİDÜZEN arşivini biraz inceledim.

2005 yılında Güney Kıbrıs Atletizm Federasyonu Başkanı Dracos, Atatürk Stadı’nın tartan yapılan pistini gezdi. Çok beğendiğini dile getirdi.

2006 yılında hakem Sertan Alkın’ın o dönem Küçük Kaymaklı forması giyen Emrah tarafından darp edilmesinin yankıları hakimdi. Bu sebepten hakemler boykot düşüncesinde maçlara çıkmama fikrine sahip olsalar da 18-25 Kasım tarihinde o dönemlerde gözümüzde çok büyüttüğümüz Elf Cup nedeni ile bu düşünceden vazgeçtiler.

2007 yılında Çetinkaya’nın başında bulunan Teknik Direktör Turan Altay bir maç ceza almış.

Bir yıl sonra 2008’de Tatlısu’ya 2-0 kaybettikleri maçta hakem tarafından oyun dışına gönderilmiş Turan Altay. İlginçtir, 2007 yılında Altay’ın ceza aldığı maç da 4-2 kaybettikleri Tatlısu maçıydı.

2009 yılının 9 Kasım’ında ligin 6’ncı haftası oynandıktan sonra zirveyi Gönyeli ve Türk Ocağı aynı puanla paylaşıyorlar. Yine ne ilginçtir bu sezon Gönyeli son, Türk Ocağı 10’uncu sırada.

2010 yılında Atatürk Stadı’nın tartan pisti üzerine dönemin lig sponsorunun reklam panolarının zemine zarar verdiği haberi yer aldı sayfalarda. Şimdi olduğu gibi Dr. Küçük Oyunları’nın devletin ayırdığı bütçe ile federasyonların ayırdığı bütçe arasında bulunan fark gündemde ön plana çıktı.

Şimdi bakıyorum da, 2005 yılında Dracos’un beğendiği tartan piste zaman zaman iyi bakamıyoruz. Çok şükür 2006’daki gibi hakem darp olayları yaşanmıyor artık. Haa bir de Elf Cup hikaye olmuş.

2007 ve 2008’deki gibi Çetinkaya’nın başında yine Turan Altay hocam var. O dönemde kaybedilen Tatlısu maçlarının da aynı zaman dilimine gelmesi tarihin ilginç tesadüflerinden. 2009’un 6’ncı haftasında zirveyi paylaşan iki takımın şu anda ligin alt sıralarında olması, futbolun acımasız olduğunun göstergesi.

2010 yılında Dr. Küçük Oyunları’nın sıkıntıları bu yıl yine aynı. Neden acaba?

Bütün bunlardan ayrı olarak sezon sonunda sözleşmesi yenilenmeyecek Alessandro Del Piero boşta kalacak. Futbola başladığı Padova takımına gider mi bilinmez ama ülkemizde sezon öncesi birçok yabancı transferin bekleneni karşılayamadığı şu günlerde, önümüzdeki sezon flaş transfer düşünen takımlara duyurulur. Tabi bu da işin şakası…

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 914 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler