1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GEÇMİŞİN İZLERİ
GEÇMİŞİN İZLERİ

GEÇMİŞİN İZLERİ

BÜYÜK KAYMAKLILI İKİ ARKADAŞ... Lefkoşa Folklor Derneği’nden elde ettiğimiz bu fotoğrafın, 1920’li yada 1930’lu yıllarda çekildiği tahmin edilmektedir.

A+A-

 

 

BÜYÜK  KAYMAKLILI   İKİ   ARKADAŞ

 

 

  Lefkoşa Folklor Derneği’nden elde ettiğimiz bu fotoğrafın, 1920’li yada 1930’lu yıllarda çekildiği tahmin edilmektedir.

  Fotoğrafta, solda oturan kişi Büyük Kaymaklı destebanı, rahmetli Ahmet Hasan ( Goççino ) dır. Hakkında herhangi bir bilgiye ulaşamadığımız Ahmet Bey’in, doğum ve ölüm tarihi bilinmemektedir. Sağda ayakta duran kişi ise, desteban Ahmet Hasan’ın arkadaşı, rahmetli Ali Süleyman’dır. 1889 doğumlu olan Ali Süleyman, 1943 yılında rahmetli olmuştur. Fotoğrafı Folk – Der’e, Ali Süleyman’ın İngiltere’de yaşayan torunu Işılay Şemi getirmiştir. Dört çocuğu olan Ali Süleyman’ın, Cemaliye ve İsmet Ali isimli çocukları rahmetlidir. Mehmet Şemi ve Orhan Ali isimli çocukları ise Lefkoşa’da yaşamaktadır.

   Kıyafetleri incelediğimizde, ikisinin de başındaki  fes, feslerin üzerine sarılmış oyalı yemeni, içten gömlek, üzerine ceket, şalvar tipli dizlik, dizden aşağı çorap ve ayakkabılar  görülmektedir. Ayakta duran  Ali Süleyman’in belinde görülen kuşağa ise, tarabulus denmektedir.

   Günümüzden 80 – 90 yıl önce çekilen bu fotoğraf, Kıbrıs’ta giyilen eski kıyafetlere, güzel bir örnek teşkil etmektedir.

  ( Fotoğraf:  Işılay Şemi, Bilgi: Mehmet Şemi )

 

 

 


 

EVRETU’DAN  BİR  ANI  FOTOĞRAFI

 

 

   1962 yılına ait olan bu fotoğraf, Londra’dan gelen Fikri Seyit Ahmet’in fotoğraf makinesi ile  Evretu’da ( Dereboyu ) çekildi.

   Evretu o dönemde sulu bir bölge olduğu için, sulu tarım ve hayvancılık yapılıyordu. Baf’ın en küçük köylerinden biri olan Evretu’da, yaklaşık 150 kişi yaşıyordu. Antik bir köy olan Evretu’da, eskiden kazılar yapılıyor ve yer altı mağralarından çok değerli antik eşyalar çıkarılıyordu. Bu eşyalardan bir tanesi olan altın işlemeli yüzük, şu an Güzelyurt Etnografya Müzesi’nde sergilenmektedir. Ekrem Bey’in belirttiğine göre, Evretulu yazar ve gazeteci olan Sabahattin İsmail’de, bu konu ile ilgili, bilgi ve belgeler  mevcuttur.

   Fotoğraftaki kişileri inceleyecek olursak, Evretulu bayanlar arsındaki kişi; Londra’da yaşayan Fikri Seyit Ahmet’tir. Fikri Bey’in iki yanındaki bayanlar ise, soldan sağa; Pembe, Bahire, Zekiye, Şerife, Şengül ve Feride Aba’dır. Şerife ve Şengül Hanım Paşaköy’de yaşıyor, diğer bayanlar ise, 1974 öncesi rahmetli oldular. Hepsinin de mezarları Evretu’dadır.

  ( Fotoğraf ve bilgi: Ekrem Ergençoğlu )

 


 

HULULU  MUSTAFA  REDİF

 

 

   1970 yılında, Lefkoşa’da Foto Atlas’ta çekilen fotoğraftaki kişi, Hululu Mustafa Redif’tir.  Foto Atlas’ın sahibi Faik Atlas’ın amcası olan, 1893 doğumlu Mustafa Redif, hasat zamanı; Mesarya’ya orak biçmeye giderdi. O zaman Mesarya’ya eşek ile, 3 gün 3 gecede gidilirdi. Kiracıköy, Gaziler, Akdoğan, Korkuteli, Geçitkale, Akova ve Balıkesir köylerinde, yaklaşık 3 ay orak biçen Mustafa Redif, köye döndüğünde ise, kiracılık ( taşımacılık ) yapardı.Hayvanları ile bir yerden, bir yere yük taşırdı.1952 -53’lere kadar bu işlerle uğraştı.1964’e kadar da çobancılık yaptı.

   1963’te olaylar çıkınca, 3 Şubat 1964’te Hulu’dan Akargı’ya ( Pidargu ), 2 gün sonra da, 5 Şubat 1964’te Aksu’ya ( Aksilu ), 4 Nisan 1964’te ise, Aksu’dan Aydoğan’a ( Stravrogonno ) göç etti.Bu köylerin hepsi de Baf’a bağlı idi. 7 Eylül 1975’te Aydoğan’dan Akdoğan’a ( Lisi ) gelen Mustafa Redif, 1978’de rahmetli oldu.

   Mustafa Redif’in kıyafetlerini incelediğimizde, başında; yüz peşgirinden ( havlu ) yapılan br baş sargısı, belinde yünden dokunmuş bir kuşak, siyah dizlik ve Frenk çizmeleri görülüyor.

   İki çocuğu olan Mustafa Redif’in, 1931 doğumlu olan oğlu Şevket Mustafa Anday Akdoğan’da, 1946 doğumlu kızı Hayriye Ali ise Mağusa’da yaşıyor.

  ( Fotoğraf ve bilgi: Şevket Mustafa Anday )

 

 

 


 

 

 

BAĞLIKARA’DA  MENDİL  OYUNU

 

 

   Eskiden genellikle her düğünde mendil oyunu oynanırdı. Mendil oyunsuz bir düğün düşünülemezdi. Genellikle erkeklerin oynadığı mendil oyununda, mendili tutan  kişi sabit dururken; mendilin diğer ucunu tutan kişi de oyununu oynardı. Mendil oyunu bu şekilde dönüşümlü olarak devam ederdi. Kültürümüzün bir parçası olan mendil oyununu, günümüz düğünlerinde görmek neredeyse imkansız hale gelmiştir.

   1970 yılında Baf’a bağlı bir Türk köyü olan Bağlıkara’da ( Fasula ) çekilen fotoğraftaki  köy düğününde, mendil oyunu oynayan iki kişi görülüyor. Mendil oyununu oynayan soldaki kişi Mağusa’da yaşayan Ahmet Mehmet, sağdaki ise; damadın sağdıcı rahmetli Hüseyin Bey’dir. Düğün, LTL eski müdürlerinden Celal Değgin ile Ayşegül Celalettin Hanım arasında idi. 2 Ağustos 1970’de evlenecek olan çifti, kötü bir sürpriz beklemekteydi. 1 Ağustos’da gelinin ninesinin ölümü üzerine düğün 40 gün sonraya ertelenmiş ve 11 - 12 – 13 Eylül’de yapılmıştı. Üç gün süren düğün, fotoğrafta da görüldüğü gibi Bağlıkara köy meydanında düzenlenmişti.

  ( Fotoğraf ve bilgi: Celal Değgin )

 

 

 

 

Bu haber toplam 1271 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler