1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Geçmişin İzinde...
Geçmişin İzinde...

Geçmişin İzinde...

Bu hafta sizler için geçmişin izini sürdüm. Eski gazetelerden bulduğum ve ilgimi çeken ilanları, reklamları sizlerle paylaşıyorum. Tabii bu reklam ve ilanlar üzerine biraz da araştırma yaparak pek çok şey öğrendim. O yüzden Okuyorum sayfası bu hafta 1930&

A+A-

 

 

 

OKUYORUM

 

Bu hafta sizler için geçmişin izini sürdüm. Eski gazetelerden bulduğum ve ilgimi çeken ilanları, reklamları sizlerle paylaşıyorum. Tabii bu reklam ve ilanlar üzerine biraz da araştırma yaparak pek çok şey öğrendim. O yüzden Okuyorum sayfası bu hafta 1930’lu ve 1940’lı yıllara, bizlerin o hiç bilmediğimiz, büyüklerimizin hafızalarında olan yıllara gitti. Şimdi sizi geçmişe bir yolculuğa davet ediyorum...

Mutlu haftalar...

 

 


 

Geçmişin İzinde...

 

 

  4 Şubat 1932 tarihli Söz Gazetesi’nde yer alan ilan...

Memduh Asaf Bey 1902-1935 yılları arasında yaşamıştır. Sarayönü’nde 1920’li yılların ortalarında Memduh Asaf Eczanesi adı ile bir eczane açmıştır. İstanbul’da eczacılık ve kimyagerlik eğitimi alan Memduh Asaf Bey Lefkoşa Belediye Meclis’inde üyelik görevin de de bulunmuştur. ( Kaynak : Kıbrıs’ın Yetiştirdiği Değerler -2, Ahmet An, Şadi Kültür ve Sanat Yayınları)

  Eskiden  bayramlarda bayram kolonyasının önemli bir yeri olduğu gazeteye verilen bu reklamdan da görülüyor...

 

.................

 

5 Ocak 1945 tarihli Söz Gazetesi’nde yer alan bir ilan...

 1940’lı yılların Lefkoşa’sında Bedevi Pastanesi’nin Bedevi dondurmalarının önemli bir yeri vardı.

 

----------------------

 

 

22 Kanunuevvel 1932  ( 22 Aralık 1932) tarihli Söz Gazetesi’nde yer alan reklam.

( Kanunuevvel Rumi takvimdeki ay isimlerindendir. Miladdi takvimdeki karşılığı Aralık ayıdır. Özellikle eski gazetelerde ay isimlerinden Kanunuevvel, Kanunusani ayları görülebilir.)

 Austin marka araba reklamı yapılıyor fakat araba fotoğrafı olmayınca 1932 model bir Austin fotoğrafı internetten buldum. Buhran devresi ile de yanılmıyorsam 1929 Dünya ekonomik krizi kastediliyor.  Ansiklopedi başlığı altında otomobil reklamı yapılması da günümüze göre hayli ilginç geliyor.

 

------------------------

 

 

 

31 Mayıs 1946 tarihli Vakit Gazetesi’nde yer alan bir ilan.

Afrodit  Romanı  Fransız yazar Pierce Louys tarafından yazılmıştır. 1940 yılında Türkiye’de yayınlandığı zaman bilir kişi raporuna dayanarak müstehcen bulunarak toplatılmıştır.

 

Kemal Rüstem  1937 yılında Rüstem Kitabevi’ni kurmuş ve pek çok kitap yayınlamış, satmıştır. Bugün Rüstem Kitabevi hala okurlarına hizmet vermekte ve eski Lefkoşa’nın önemli değerlerinden olarak varlığını sürdürmektedir.

-----------------------------

 

 

24 Mart 1939 Tarihli Vakit Gazetesi’nde yer alan ilan.

 

Muzaffer Gökmen ismini kullanan Afif Hikmet Mapolar’dır. Kasırga sisimli romanını 1939 yılında yayınlamıştır.

 

----------

 

 

 

7 Mart 1939 yılındaki Vakit Gazetesi’nde yer alan bir reklam.

 

 Belki küçükken tadına baktığım fakat hiç hatırlamadığım ama eskiler anlatıldığında Güneş makarna diye adı geçen Güneş Makarnalarına ait ilan. Yalnız Çoğu zaman 1960 ya da 1974 öncesi diye yazıyorlar benim bulduğum reklam 1939 tarihli...

 

 

15 Kanunusani 1931( 15 Ocak 1931 )tarihli Söz Gazetesi’nde yer alan ilan.

 

M. Lütfi Bey  1922 yılında ticarete başlamış 1950’li yıllara geldiğinde ticarethanesini kitap ve kırtasiye mağazası yapmıştır. ( Kaynak: Kıbrıs’ın Yetiştirdiği Değerler -2, Ahmet An, Şadi Kültür ve Sanat Yayınları)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1393 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler