1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Geçmişe bakış...
Geçmişe bakış...

Geçmişe bakış...

İki toplumlu Tarihsel Araştırma ve Diyalog Derneği (AHDR), iki toplumdan öğretmenler ve öğrenciler için eğitim paketi hazırlayarak adamızın geçmişini irdelemeye devam ediyor. Avrupa Konseyi ile Tarihsel Araştırma ve Diyalog Derneği’nin ortaklığında

A+A-

 

 

 

 

 

İki toplumlu Tarihsel Araştırma ve Diyalog Derneği (AHDR), iki toplumdan öğretmenler ve öğrenciler için eğitim paketi hazırlayarak adamızın geçmişini irdelemeye devam ediyor.

Avrupa Konseyi ile Tarihsel Araştırma ve Diyalog Derneği’nin ortaklığında 18 ve 19 Kasım 2011 Cuma ve Cumartesi günleri, ara bölgede, Ledra Palas oteli karşısındaki Dayanışma Evi’nde yer alacak olan seminere öğrenci ve öğretmenler katılacak.

“Geçmişimize bir bakış – Kültürlerarası iletişim kanallarını geliştirmek” ismini taşıyan etkinlik çerçevesinde, Avrupa Konseyi ve Tarihsel Araştırma ve Diyalog Derneği tarafından geliştirilen “Geçmişimize bir bakış – Kıbrıs’taki okullarda tarih derslerinde öğrenme ve öğretim için destek eğitim materyal seti”nin tanıtımı da yapılacak.

Avrupa Konseyi’nden uzmanların yanısıra deneyimli yerel eğitimcilerin yöneteceği bu eğitim semineri, öğretmenlere çığır açan bu eğitim materyalini sınıfta nasıl kullanabileceklerini açıklamak ve bu eğitim setinden yararlanarak aktivite ve ders planı geliştirmelerine olanak sunmak üzere tasarlanmış...

Avrupa Konseyi, Kıbrıslı eğitimciler, öğretmen sendikaları ve tarih eğitiminde yenilikçi yaklaşımlar benimseyen iki toplumlu sivil toplum örgütü olan Tarihsel Araştırma ve Diyalog Derneği  (AHDR) ile ilk kez işbirliği yapmaya başladığı 2003’ten beri, Kıbrıs’ta tarihi her iki toplumun da duyarlılıklarına ve hassas oldukları konulara özen göstererek Kıbrıs’ta tarihi anlayıp böyle bir anlayışın geliştirilmesine yönelik çalışmalara katkı sağlıyor.

“Geçmişimize Bir Bakış –Kıbrıs’taki okullarda tarih derslerinde öğrenme ve öğretim için destek eğitim materyal seti”, Avrupa Konseyi ve AHDR’ın uzun soluklu işbirliğinin somut ürünlerinden birisi ve Avrupa Konseyi himayesinde, Kıbrıs’taki eğitimcilerin, adanın her iki yanında tarih eğitimi ve öğretiminin zenginleştirilmesi için yaptıkları ortak çalışmaların ve üretken girişimlerinin bir kanıtı...

 

 

Bu eğitim materyalleri, geçtiğimiz 3 yıl içinde, pek çok tarihsel kaynak, fikir ve çeşitli çalışma atölyelerine katılımcılar ve hem yurtdışından, hem de Kıbrıs’tan eğitimciler tarafından getirilen ders aktivitelerinden yararlanılarak, yoğun bir çalışmanın sonucunda ortaya çıktı.  Ayrıca, paketin içeriği, Kıbrıs’ta düzenlenen çeşitli Avrupa Konseyi çalışma atölyelerinde, tarih eğitmenleri tarafından denendi ve test edildi.

Daha fazla bilgi ve kayıt için dernekle iletişim bilgileri şöyle:

Tel: +357 22445740 / +90 542 850 6681

Email: ahdr.mide@gmail.com

Daha detaylı bilgi ve program derneğin internet sitesinde bulunabilir: www.ahdr.info

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1213 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler