1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GEÇİTKÖY BARAJI'NIN TEMEL ATILIYOR
GEÇİTKÖY BARAJININ TEMEL ATILIYOR

GEÇİTKÖY BARAJI'NIN TEMEL ATILIYOR

Türkiye’den KKTC’ye denizaltından borularla su getirilmesi projesi kapsamında yapılacak Geçitköy Barajı’nın temeli, Cuma günü düzenlenecek törenle atılacak

A+A-

Türkiye’den KKTC’ye denizaltından borularla su getirilmesi projesi kapsamında yapılacak Geçitköy Barajı’nın temeli, Cuma günü düzenlenecek törenle atılacak.

Temel atama törenine, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan İrsen Küçük ile Türkiye’den Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu katılacak. Tören saat 15.30’da gerçekleştirilecek.

KKTC’nin uzun vadeli su ihtiyacının karşılanması için, Anamur Dragon Çayı’ndan alınacak suyun, kara ve deniz boru hatlarıyla adaya getirilmesi hedeflenilen proje çerçevesinde KKTC’ye iletilen suyun geçici olarak depolanması amacıyla yapılacak Geçitköy Barajı’nın, temelden yüksekliği 65m, depolama hacmi ise 26.5 milyon metreküp olacak.

Yılda 75 milyon metre küp su taşınmasını öngören projenin tamamının 2014 yılı Mart ayında tamamlanması ve 7 Mart 2014 tarihinde açılışının yapılmasıyla adaya su verilmeye başlanması planlanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 682 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler