Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Yazarın Tüm Yazıları >

Geçiciler

A+A-

Beklediler beklediler sonunda ansızın, para da buldular, formül de buldular, çareyi de buldular ve ‘Geçiciler’i kadrolamaya karar verdiler.  “Nasıl ?”... “Neden şimdi ?”...  gibi sorular sormaya kalkmayın sakın.

Yıllardır ‘Geçici’ statüsünde çalışanlar habere çok sevindiler. Sevindiler de, sevinçleri kursaklarında kalmaz umarım.

***

Çok büyük bir bölümünün ‘Geçici’ adı altında bir yerlere  nasıl ve neden,  ve kimler tarafından yerleştirildikleri sorgulanmalıydı çok önceden. Ama yapılmadı.  Yıllar içinde sayı kabardıkça kabardı.  Sonunda da içinden çıkılmaz bir hal alıverdi. Ama iş işten geçmişti artık. 

***

‘Geçici’nin,  başlangıçta  tek bir hedefi vardı:  Adı “Geçici’ de olsa, her ne pahasına olursa olsun,  bir yerlere kapağı atmak...  Şu veya bu iktidar sırasında da, oy avcılığı dönemlerinde,  hedefe ulaştı.  Ulaştı  da,  yıllar geçtikçe bu sefer ‘geçicilikten’ huzursuz olmaya başladı.  “Kadro...” diye bağırmaya başladı.  Talep etti, olmadı...Ağladı, olmadı... Bağırdı, olmadı... İsyan etti, olmadı... Eylem yaptı, olmadı...

Ve şimdi, bir seçim arifesine daha gelindi. Yani  ‘herşey’  için tam zamanıydı...  Av  da oradaydı,  avcı da .  Avcı silahını ateşlemek için fırsatını kolluyordu... Ve silah ateşlendi...  Ateşlendi ama bir ‘zamanlama’ hatası mı yapılmıştı  acaba ?

***

Şimdi ne olacak ?

Yasalar izin vermiyorsa,  ‘kadrolama’ yapılamazsa, bu  kararı alanlar ne yapacak  ve ne diyecek ? “Biz istedik ama Yasalar izin vermedi...” mi diyecekler ?  “Bizi yeniden iktidara getirirseniz sözümüzü yerine getireceğiz” mi diyecekler ? “Bize oy verin yapalım” mı diyecekler ? Derlerse hiç şaşırmayın.

“Hayır..Şimdi olamaz...” diyenler ne yapacaklar ? Seçim sonrası için söz verebilecekler mi ? “Bizi seçin iktidara gelirsek bir çözüm buluruz...” mu diyecekler ?

***

Umarım ‘Geçiciler’ sorununa bir çözüm bulunur artık. Geleceğinden endişeli ‘geçiciler’ de sıkıntılarını atarlar. Ama.... ‘Seçmen Geçiciler’in,  şunu çok iyi anlamaları şart: Şimdi alınan bu karar,  bir ‘oy avcılığı’ kararı...  Haaa “Bizi hiç ilgilendirmez. Yeter ki bizim işimiz olsun bitsin” diyorlarsa, buna söyleyecek bir sözümüz de olamaz.  


Geçiciler ve BRTK

‘Geçiciler’ sorunu yaşayan en önemli Kurumlarımızdan biri de BRTK.  1993 yılından bu yana, yani  yirmi küsur yıldır Kurum’da,  ‘Geçici’ statüsünde görev yapanların sayısı oldukça kabarık.  Siyasilerin,  yıllarca, bu uygulamayla işin nereye varacağını hiç düşünmeden yaptıklarının bir sonucu bu.

 BAY-SEN Başkanı’nın da açıkladığı gibi, 25 yıldır Kurum’da,  ne kadrolama var, ne terfi.  Kadrolulardan emekliye ayrılanların yerleri de bomboş.  BRT’yi kim hangi  ve nasıl bir yetki ile yürütüyor hiç belli değil.  Açıkçası, siyasilerimiz BRT konusunda inanılmaz bir duyarsızlık içinde.  Geçen yıllar içinde iktidara gelenler ise, Müdür veya Yönetim Kurulu Başkanı’nı veya üyelerini değiştirmekle milletin gözünü boyadılar sadece.

BRTK sorunu böyle birkaç satırla geçiştirilecek bir konu değil. O kadar çok şey var ki Kurum’la ilgili yazılacak.


Sokak Ağzı

“Önümüzdeki seçimlerde oyum Lefkoşa’ya deniz getirecek olanadır. İlgililere duyurulur.” (Lefkoşa- Ferdiye Coşkun)

***

“Bir Bakanımız daha çok arsa dağıtacağız demiş.  Kimin malını kime dağıtıyor bu bakan bir soran oldu mu ?” (Paşaköy-Müslüm)

***

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Atina’ya resmi ziyaretinde herhalde havadan sudan konuşulucak değil. Bana sorarsanız asıl konu Kıbrıs olacak.” (Lefoşa- M.K.)

***

“Başbakanımız  ‘Rum gardaccıklarımız’ dedi... Duyduğuma göre Dışişleri Bakanımız çok gızmış bu lafa...”  (Girne- Doğan Ürkek)

***

“Cumhurbaşkanı  Akıncı, Kıbrıslı Türkler ne azınlık olmak ister ne de 82’nci vilayet demiş...Anlayana...” (Saadet)

***

“Adam gidip Hala Sultan’ın mezarındaki çarşafı çalmış. Çalarken kameralara da yakalanmış.  38 yaşındaki bir Türkmüş.  Hırsızlık  yapmadan önce Fatiha da okumuştur Hala Sultan’a. Tam da Cennetlik bir aptal işte...” (Soyal C.Sergen)

Bu yazı toplam 1701 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar