1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'GEÇİCİ BAŞKAN' 1 AYLIK RAPOR VERDİ
GEÇİCİ BAŞKAN 1 AYLIK RAPOR VERDİ

'GEÇİCİ BAŞKAN' 1 AYLIK RAPOR VERDİ

Anayasa Mahkemesi’nin Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile ilgili aldığı kararın ardından geçici olarak yürüttüğü görevini LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’na geri veren Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, basın toplantısı düzenleyerek, bir aylık

A+A-

 

 

Anayasa Mahkemesi’nin Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile ilgili aldığı kararın ardından geçici olarak yürüttüğü görevini LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’na geri veren Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, basın toplantısı düzenleyerek, bir aylık sürede yapılanları ve tamamlayamadıkları hedefleri anlattı.

Dana, ilgili bakanlık yetkilileriyle birlikte İçişleri Bakanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, Bakanlar Kurulu’nun yasa gücünde kararnamesiyle LTB’nin bozulan sistemini düzeltmesi için görev aldığını ve aradan geçen zamanda bu doğrultuda çeşitli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Göreve geldiği ilk günden itibaren bazı kesimlerin sürecin yasal olmamasıyla ilgili açıklamalar yaptığını anımsatan Dana, “Bir kefede hukuk diğerinde insan, Lefkoşa halkı vardı ben de tercihimi insandan yana yaptım” dedi.

Dana, görevi aldığı zaman Lefkoşa halkının çok zor bir dönemden geçmekte olduğunu söyleyerek, Lefkoşa’nın da belediye çalışanlarının da zor günler geçirdiğini, Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararın yerinde olduğunu belirtti.

Yasa gücünde kararnamenin icraatlarını yasal zemine taşıdığını bu nedenle de icraatları süresinde yaptıklarının hukuki zeminde olduğunu dile getiren Dana, ilk olarak hükümetin de yardımıyla aylardır maaş alamayan çalışanları ödediğini ve sağlık sorunlarına yol açmaya başlayan çöpleri topladığını söyledi.

Dana, çalışanların moral ve motivasyonunu düzelttikten sonra, belediyenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları çözmek için bir dizi çalışma yaptıklarını, icraatlarını 90 günlük süre için planladıklarını ancak anayasa mahkemesinin aldığı kararla hepsini tamamlayamadıklarını belirtti.

Göreve geldikten sonra çalışanları belediyenin kendi öz kaynaklarından ödediklerini ve tasarruf için çeşitli tedbirler aldıklarını anlatarak, LTB’de ciddi bir disiplinsizlik olduğunu ve bunu düzeltmek için çalıştıklarını söyleyen Dana, bugün sabah LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’yla yaptıkları görüşmede hayata geçirdikleri çalışmaların devam edeceği izlenimini edindiğini ve mutlu olduğunu belirtti.

Görev süresince hayata geçirdikleri 21 maddelik icraatlarını ve sonuçlandıramadıklarını tek tek okuyan Dana, konuşmasını tamamladıktan sonra soruları cevapladı.

Dana, icraatlarının yasal olmadığıyla ilgili iddiaları da değerlendirerek, Bakanlar Kurulu’nun çıkardığı yasa gücündeki kararnamenin tüm icraatlarını yasallaştırdığını, anayasa mahkemesinin kararının da geriye dönük işleyemeyeceğini anımsattı.

Görev süresince LTB’nin yaşadığı ekonomik sıkıntılara sebep olacak naylon faturaya rastlayıp rastlamadığı sorusuna ise Dana, şu cevabı verdi:

“Bu konuda net bir şey diyemem ama bunları Sayıştay zaten inceliyor. Çıkan rapor sonrasında suçlu olan herkes hesabını verecek.”

Dana, durdurulması gündemde olan 123 kişi için de, yeniden değerlendirme yapılmasına karar verdiklerini de anımsattı.

 

 

 

 

Bu haber toplam 781 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler