1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GECEYARISI TECRÜBESİ
GECEYARISI TECRÜBESİ

GECEYARISI TECRÜBESİ

VIVA Dünya Kupası’nın başlamasına sayılı günler kala milli takım turnuva öncesi son hazırlıklarını yapmak için geçtiğimiz gün İstanbul’a gitti. Artık son rötuşlar. Sonra ver elini Kuzey Irak... Gruplar da belli oldu. Ev sahibi KürdistanR

A+A-

 

VIVA Dünya Kupası’nın başlamasına sayılı günler kala milli takım turnuva öncesi son hazırlıklarını yapmak için geçtiğimiz gün İstanbul’a gitti.

Artık son rötuşlar. Sonra ver elini Kuzey Irak...

Gruplar da belli oldu. Ev sahibi Kürdistan’ın yer aldığı A grubunda Oksitanya ve Batı Sahra var. Ölüm grubu olarak nitelendiriliyor sosyal medya sitelerinde. İlk zamanlar bu turnuva hakkında sanal ortamda bilgi bulmakta zorlanırken, gün geçtikçe daha fazla bilgi bulabiliyoruz. Tanımadığımız onca rakibe rağmen, dünya yorumlar yapıyor, grupları bile değerlendiriyor. Bu da dünya ile kopuk olduğumuzu resmen bize gösteriyor.

Maçlar havanın sıcak olacağı gerekçesi ile akşam, gece ve geceyarısı oynanacak.

Milli takımın ilk maçı Darfur ile saat 24.00’te! Ve sanırım bu da dünyada bir ilk. Irak ile saat farkı yok. Ama neden geceyarısı maç oynanacak, bunu anlayabilmiş değilim. Avrupa ülkelerinde de gece yarısı maç başlatıldığını görebilmiş değilim. Irak’ta iki tane stadın gece aydınlatılabildiğini biliyorum. Bu turnuva uzun zamanda sonra tecrübe olacak deniyor. Geceyarısı maç oynamak, gerçekten de ayrı tecrübe olacak. Organizasyonu yapanları kutlarım.

 

***

 

Darfur’un hayalleri var

 

Milli takımın yer aldığı C grubunda rakipler Darfur ve Provence. Düzenlediği bağış kampanyası ile turnuvaya katılan Darfur’un tanıtım videosu var internette. Videoda “Ülkeleri yok... Ayakkabıları yok.. Ama, takımları var” diyerek tanıtılıyor bu takım. Darfurlular turnuvaya katılımın, uluslararası alanda ilk kez yer alacak olmanın mutluluğu içinde. Futbolcuların hayalleri var. Afrika’da ünlü bir futbolcu olmak istiyorum diyor bir tanesi, toprak zeminde yalın ayak futbol oynarken mesela. Yanlış anlaşılmasın, küçümsediğim yok. Belli olmaz belki bir Marcel Desailly, bir Lilian Thuram çıkabilir bu turnuvadan. Ya da Mağusa Türk Gücü’nde forma giyen bir Eyong Enoh. MTG’den Ajax’a, oradan 2010 Dünya Kupası’na forma giyen bir isim.

Futbolda hedef önemli. Darfur’un hayalleri var. Bu antrenman yapmak, maç oynayarak tecrübe kazanmak kadar önemli ancak profesyonel anlamda bizim futbolcularımız kadar bir lig ortamında oynamadıkları kesin. Milli takımın gruptan lider çıkma ihtimali yüksek. Ama Arsene Wenger’in “Şampiyonlar Ligi’nde beklenilen ‘El Clasico’ finalinin olmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna dediği gibi “Futbolun tahmin edilemez bir oyun olduğunu bir kez daha gördük. Yarı final ve final maçında %28 pas ortalaması ile oynayan Chelsea kupayı aldı” görüşü belki de bu turnuvada bir kez daha görülebilir, belli olmaz.

 

***

 

“Evet, FIFA burada”

 

Geçtiğimiz günlerde bir e-mail aldım. Bir blog sayfasının internet adresi gönderildi: “footballminor.blogspot.com”

Dikkatimi çekti, girip bir inceledim. Dünyada futbolun yer, mekan farketmeden nasıl oynandığını gösteren bir sayfa. Tacikistan’dan, Zanzibar’a, Sudan’dan, Nahcivan’a kadar birçok futbol dünyasının arka planında kalmış yerlerdeki futboldan bahsediliyor. Bir de Kıbrıs’tan!

Lefkoşa ele alınmış. İki tane fotoğraf var. Biri Güneyde, biri Kuzeyde. Güneyde GSP Stadı’nda Şampiyonlar Ligi gecesinden bir kare, diğerinde Çetinkaya ile Yenicami karşılaşıyor. Başlık şu: “İki taraf, iki futbol ve bir şehir”

Fotoğrafların altında “Evet, FIFA burada” yazıyor. Yalan da söylemiyor. Gerçekten de FIFA burada. Traji komik bir şekilde adada kol geziyor. Evlerdeki Playstation oyunlarında, hafta içleri televizyonlardaki Avrupa Kupası maçlarında...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 798 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler