1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GEBAD: BANKACILIK SEKTÖRÜ NEREYE GİDİYOR?
GEBAD: BANKACILIK SEKTÖRÜ NEREYE GİDİYOR?

GEBAD: BANKACILIK SEKTÖRÜ NEREYE GİDİYOR?

GEBAD, vatandaşların mevduat ve özellikle kredi kartlarını kontrollü ve planlı kullanmalarının önemine dikkat çekti

A+A-
 

 Kuzey Kıbrıs Genç Bankacılar Derneği (GEBAD), toplam vadeli mevduatlarda gerileme olduğunu belirterek, vatandaşların mevduat ve özellikle kredi kartlarını kontrollü ve planlı kullanmalarının önemine dikkat çekti.
Dernek adına Şükrü Umarbeyli tarafından “Bankacılık sektörü nereye gidiyor?” başlığıyla yapılan yazılı açıklamada, bankacılık sektörünün gerek çalışan, gerekse bankaların mevcut aktif büyüklüğü, artan mevduat oranları ve sermaye yeterlililiği bakımından yasal sınırın ortalama yaklaşık 2 kat üzeri seviyesinde olmalarının güven verdiği belirtildi.
Umarbeyli, günümüzde kredi mevduat oranlarının yüzde 70 seviyelerinde bulunduğunu ve bu oranın sektöre göre iyi olduğunu belirtirken, Türkiye’de bu oranın yüzde 99 olduğunu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki bankaların daha temkinli gittiğini kaydetti.
“Adadaki kredilerin yüzde 65 gibi bir oranının bireysel maaş kredilerine dayandığını, reel sektöre verilen kredilerin de sektör riski bakımından daha az vadelerle kullandırılarak verildiğini” ifade edenUmarbeyli, “piyasada bankaların kullandırdıkları kredilerin 2012 yılı ilk çeyreğinde düşen banka aktif büyüklüklerinde özellikle likit aktiflerin düşmesinin nedenlerinden biri olan artan krediler ve verilen uzun vadeli kredilerin etken olduğu ve bunların banka tarafından sektör riskleri bakımından dikkatli bir şekilde takip edilmesinin önemli olduğunu” ifade etti.

KONTROLLÜ VE PLANLI KULLANIM

“Genel olarak 2012 yılı ilk çeyreği Merkez Bankası raporlarında açıklandığı gibi, ada genelindeki toplam vadeli toplamlarının bir önceki çeyreğe göre 128.5 milyon TL azalarak 8.27 milyar TL seviyesine gerilediğine” atıfta bulunan Umarbeyli, şu görüşleri ortaya koydu:
“Vatandaşların mevduat ve özellikle kredi kartlarını kontrollü ve planlı bir şekilde kullanmaları önemlidir. Son zamanlarda gündemde yer tutan bankacılık sektörünün sistemsel ve personel çalışmalarının takibinin bankaların belkemiği İç Kontrol ve Teftiş bölümleri tarafından yapılması da çok önemlidir.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 515 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler