1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'GAZETECİLERİ ENGELLEMEYİN, TEŞVİK EDİN'
GAZETECİLERİ ENGELLEMEYİN, TEŞVİK EDİN

'GAZETECİLERİ ENGELLEMEYİN, TEŞVİK EDİN'

K.T. Gazeteciler Birliği, TAK editörlerinden, gazeteci Nezire Gürkan'ın, Antalya’da düzenlenecek "Medya ve Kadın" başlıklı panele katılımının engellenmesiyle ilgili açıklama yaptı.

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, Türk Ajansı Kıbrıs editörlerinden, gazeteci Nezire Gürkan'ın,  Antalya’da düzenlenecek "Medya ve Kadın" başlıklı panele katılımının engellenmesiyle ilgili açıklama yaptı.

 

Birlik Başkanı Cenk Mutluyakalı imzasıyla gönderilen açıklamanın tam metni şöyle;

 


“Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği üyesi, Türk Ajansı Kıbrıs editörlerinden, gazeteci Nezire Gürkan'ın, TC Basın Yayın Genel Müdürlüğü tarafından Antalya'da düzenlenecek "Medya ve Kadın" başlıklı panele katılımının engellenmek istenmesi son derece üzücüdür.

Türk Ajansı Kıbrıs'ın son yönetim kurulu toplantısında "davet prosedürü"nün bir sorun gibi gösterilerek, Nezire Gürkan'ın bu önemli panele katılımının tartışma konusu yapılması, basın özgürlüğü, gazetecinin özgürlüğü ve çağdaş yayıncılık anlayışına da terstir.

Ayrıca, söz konusu panele yapılan davetle ilgili kurumun eski müdürü sayın Perihan Aziz tarafından gerekli iznin verildiği ve bu girişimin onaylandığı öğrenilmiştir.

Türk Ajansı Kıbrıs ya da Bayrak Radyo Televizyon Kurumu gibi kamu yayıncılığı üstlenen kurumlarımızda, benzeri davetler ya da yurt dışı temasları sürekli yaşanmaktadır.
Bu tür davetler için her seferinde Yönetim Kurulu kararı alınması ya da gazetecilerin, özellikle eğitim amaçlı toplantılara katılımının Yönetim Kurulu "onayı" ile gerçekleşmesi teamülü yoktur.

Yönetim Kurulu sorumluluğu üstlenen kişilerden beklenti, gazetecilerin böylesi organizasyonlara katılımını engellemek değil, tam aksine teşvik etmeleridir.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği üyeleri Dilek Öncül, Selda İçer, Nezire Gürkan, Özgül Gürkut ve Nazar Erişken ile Kıbrıs Türk basınının diğer isimlerine, böylesi bir panelde, önemli oranda bir kontenjan verilmesi bizleri son derece mutlu etmiştir.

Bu vesile ile TC Lefkoşa Büyükelçiliği Basın Müşavirliği ve TC Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'ne teşekkür eder, Türk Ajansı Kıbrıs Yönetim Kurulu'nun meseleyi yeniden ele alması beklentimizi de paylaşmak isteriz”.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 456 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler