1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GAÜ BÜYÜYOR
GAÜ BÜYÜYOR

GAÜ BÜYÜYOR

GAÜ İstanbul yerleşkesi ilk eğitim binası, dün düzenlenen törenle Başbakan İrsen Küçük tarafından açıldı.

A+A-

 

 

 

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) İstanbul yerleşkesi ilk eğitim binası, dün düzenlenen törenle Başbakan İrsen Küçük tarafından açıldı.
Beşiktaş bölgesinde yer alan binanın açılışına, Başbakan Küçük yanında İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili ve diğer yetkililer katıldı.
Açılışta, GAÜ Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, GAÜ Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Öner, GAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Memduh Erdal ve diğer GAÜ’lü yöneticiler de hazır bulundu.
Başbakan Küçük açılışta yaptığı konuşmada, GAÜ’nün üniversiteler ve akademik alanda büyük bir gelişim gösteren İstanbul’da attığı bu adımın başarılı olmasını temenni ederek, GAÜ’nün bu adımının KKTC’nin ikinci bir temsilciği gibi olacağına inanç belirtti.
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da, GAÜ’nün KKTC adına İstanbul’da attığı bu adımın, üniversiteler ve kültür şehri İstanbul’a güç katacağına inanç belirterek, bu adımı desteklediklerini, her türlü işbirliği ile güç birliğini geliştirip büyüteceklerini söyledi.

 

İSTANBUL’A GÜÇ VERECEK

Açılış töreninde konuşan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, GAÜ’nün kültür şehri İstanbul gibi akademik ve üniversiteler alanında gelişmiş bir kente yerleşke kurmak için adım atmasını desteklediklerini belirterek, bu adımın İstanbul’a güç vereceğini kaydetti.Mutlu, İstanbul’da 50’ye yakın üniversite ve her yıl artmasını temenni ettikleri 350 bine yakın öğrenci bulunduğunu ifade ederek, bu çerçevede GAÜ’nün yaptığı atılımın geleceğe olan bakışlarını cesaretlendirdiğini ve öğrenci sayısını artıracağını söyledi.KKTC’nin eğitim alanında geliştiğini, bu deneyimlerini İstanbul’a taşımasından dolayı mutluluk duyduklarını, bu adımın Başbakan İrsen Küçük’ün katılımıyla da daha da anlamlı olduğunu ifade eden Mutlu, KKTC ile İstanbul arasındaki işbirliği ve güç birliğini geliştirip büyüteceklerini kaydetti.GAÜ’nün İstanbul’a yatırım yapmasının İstanbul’a güç katacağına işaret eden Mutlu, başarı diledi.

 

TARİHİ BİR GÜN…

Açılışta konuşan GAÜ Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, GAÜ’nün İstanbul’a yaptığı yatırımın eğitim alanına yapılan bir yatırım olduğuna dikkat çekerek, Güney Kıbrıs Kıbrıs Rum Yönetiminin bütün ambargo ve engelleme girişimlerine rağmen yatırımlara devam ettiklerini kaydetti. Akpınar, günü “tarihi bir gün” olarak niteleyerek, Türkiye Cumhuriyeti’nin yüksek öğrenimde uluslararasılaşma sürecinde GAÜ’nün katkılarının çok büyük olacağına inanç belirtti.Vakıf Mütevelli Heyeti’nin kurulmasıyla GAÜ için artık yeni bir tarihi süreç başlayacağını ifade eden Akpınar, GAÜ olarak yatırımlara devam edeceklerini söyledi.Açılışta konuşan GAÜ Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Öner de, binanın açılışında emeği geçen ve katkı koyan herkese teşekkür ederek, GAÜ’nün sadece KKTC’de değil, İngiltere, Singapur, Amerika’da şimdide İstanbul’a adım attığını ifade etti.Öner, Türkiye’de yerleşme kurmak için gerekli olan vakıf kurma çalışmalarının da sürdüğünü ifade ederek, binada verilecek olan hizmetler hakkında bilgi verdi.GAÜ mezunlarından Arda Kutsal’ın da bir konuşma yaptığı açılış töreninin ardından Başbakan Küçük binayı gezdi ve bilgi aldı.Binanın gezilmesinin ardından GAÜ İstanbul Yerleşkesi Mütevelli Heyeti kurulması için toplantı yapıldı. Başbakan Küçük’ün onur başkanlığını yaptığı toplantıda mütevelli heyeti kuruldu. tak
GAU İstanbul Yerleşkesinin açışlından notlar…

Sevgi YALMAN (İstanbul)

 

‘Tek üniversite, üç kıta’ sloganıyla yola çıkan  Girne Amerikan Üniversitesinin Türkiye’deki ilk yerleşkesi dün düzenlenen törenle İstanbul’da açıldı.GAÜ  Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı  Serhat Akpınar’ın söylemiyle ‘GAÜ’nün Anavatanında yeniden doğduğu gün’ olarak nitelenen açılışa, KKTC Başbakanı İrsen Küçük,İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu,İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis I.Başlan Vekili Av. Ahmet Selamet,KKTC İstanbul Başkonsolosu Servet Dorak,bazı üniversitelerin Rektör ve yöneticileri ve akademisyenler katıldı.

 

GURUR GÜNÜ… GAU Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, Mütevelli Heyeti Başkanı Memduh Erdal,GAÜ Rektörü Prof.Dr.Yıldırım Öner,Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Olgun Üstün ve Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Asım Vehbi, önceki gün Kıbrıstan gelen gazetecilere yaptıkları açıklamada,GAÜ nün 27 yıllık deneyimini Türkiye’ye yaymak için bir başlangıç yaptıklarını,amaçlarının 81 ilinde GAÜ nün programlarını yaymak olduğunu söylediler.

 

GAÜ İstanbul Yerleşkesinde,GAUSEM ve bazı programları,GAU-INTEB Uluslararası Turizm Eğitim Kurulu programları,Denizcilik ve Havacılık eğitim programları ile hizmet verecek.Ayrıca  İngilizce dil eğitiminde Cambridge Dil Eğitim programları  uygulanacak.Üniversiteleşme sürecinin ilk adımı olarak nitelenen bu programlar için öğrenci alımına başlandı.Bu programlar, YÖK onayı gerektirmediği için 2012-2013 akademik yılında eğitim vermeye başlayacak.Lisans,Yüksek Lisans ve Doktora programları ile ilgili yasal sürecin devam ettiği,ileriki yıllarda Üniversitenin de hizmete gireceği belirtildi.

 

BOĞAZ MANZARALI…GAU İstanbul Yerleşkesi,İstanbul-Ortaköy’de Four Seasons Otel’in karşısında Boğaz manzaralı toplam 7 katlı  1700 metre karelik bir binada hizmet verecek.Binanın tadilat ve restorasyonu için bir trilyon TL harcandı.

 

Açılış töreni sonrasında yapılan GAU Bilim ve Araştırma Vakfının ilk Mütevelli heyeti toplantısında,Başbakan İrsen Küçük de onur konuğu olarak yer aldı.  İlk toplantı sonunda İst.Bilim Üniversitesi Florence Nightingale Hastanesi ve Yıldız Teknik Ünivesitesi ile İşbirliği kararı alındı.Hazırlanan İşbirliği protokolleri rektörler tarafından imzalandı.

 

Açılış Törenine,Türkiyenin Kıbrıs İşlerinden sorumlusu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay,Bazı TC Bakanları ,İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Dr.Kadir Topbaş da başarı mesajı gönderdi.

 

 


 

GAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi açılıyor

GAU ile Bilim Üniversitesi Florence Nightingale Hastanesi arasında işbirliği protokolü imzalandı

 Sevgi YALMAN

 

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi açılıyor. Hemşirelik Yüksek Okulundan sonra  Sağlık Bilimleri Fakültesi de bu yıl hizmete girecek. GAÜ İstanb ul Yerleşkesinin açılışından sonra dün yapılan mütevelli heyet toplantısı sonunda GAU ile Bilim Üniversitesi Florence Nightingale Hastanesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.Protokole Bilim Üniversitesi rektörü  Prof Dr.Hakan Berkkan ile GAÜ Rektörü Prof Dr.Yıldırım Öner imza koydu.Bilim Üiversitesi Rektörü Prof.Berkkan YENİDÜZEN’e yaptığı özel açıklamada GAÜ ile işbirliği yapmanın mutluluğunu dile getirerek işbirliğinin uzun bir sürece yayılacağını,öncelikle ortak bilimsel araştırma yapılacağını söyledi. GAÜ öğrencilerine Florence Nightingale Hastanelerinde staj olanağı sağlanacağını ve öğrenci değişimleri gerçekleştirileceğini de ilave eden Prof.Berkkan, işbirliğinin çok uzun süreli olmasını diledi.Prof Berkkan,Türk Kardioloji Vakfına ait olan Bilim Üniversitesinin GAÜ ile işbirliği içinde KKTC ye yararlı olacağı umudunu dile getirdi. GAÜ  Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Asım Vehbi de yaptığı açklamada Sağlık Bilimleri Fakültesi için YÖK e müracaatın yapıldığını,Önümüzdeki yıl Sağlık Bilimleri Fakültesinin açılışı ile Hemşirelik Yüksek Okulu’nun yanı sıra Ergoterapi,Beslenme ve Diyetetik ve Sağlık Yönetimi bölümlerinin hizmete gireceğini söyledi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 730 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler