1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'GARİPLİKLER ÜLKESİ OLMAYA DEVAM'
GARİPLİKLER ÜLKESİ OLMAYA DEVAM

'GARİPLİKLER ÜLKESİ OLMAYA DEVAM'

Meclis Genel Kurulu toplantısında, CTP/BG Girne milletvekili Ömer Kalyoncu “Hükümet İcraatları” başlıklı gündem dışı konuşmasını yaptı.

A+A-

 

 

Meclis Genel Kurulu toplantısında, CTP/BG Girne milletvekili Ömer Kalyoncu “Hükümet İcraatları” başlıklı gündem dışı konuşmasını yaptı.

Kalyoncu, ülkenin “gariplikler ülkesi” olmaya devam ettiğini belirterek, bunların birinin, UBP’li Belediye Başkanı’nın canlı yayına bağlananları “yarın gel, işe başla” diyerek işe almasıyla kadroları şişirilen belediyede çalışanlarının ödenmemesi, bunun sonucu olarak da Belediye Emekçileri Sendikası (BES)’in Meclis’e yürümesi olduğunu belirtti.

Kalyoncu, ikinci eylemin, “biz para toplamayı bilmeyiz, onun için özelleştireceğiz” denilen Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) olduğuna işaret ederek, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRKT)’nin elektriğini kesmeye giden çalışanların önüne polis dizilmesini eleştirdi.

Uygulamanın Kıb-Tek’i özelleştirmek amacıyla yapılan yanlış uygulamalar olduğunu ifade eden Kalyoncu, özelleştirildiğinde BRTK’nin, sokak aydınlatmalarının parasının ödenip ödenmeyeceği sorusuna verilecek yanıtın önemli olduğunu kaydetti.

Kalyoncu, özelleştirme mantığının ucuzluk söylemi olduğunu anlatarak, bunun böyle olmadığını pek çok deneyde ortaya çıktığını ifade ederek, rakamsal olarak bunlara örnekler verdi.

Kalyoncu, hükümetin yaşamı daha pahalı yaparken, insanların alım gücünü düşürdüğünü anlatarak, dolaylı vergilerle doğrudan vergilerin eşitlenmesinin anlamının fakirin cebine el atılması, fakirlerin daha da fakir hale getirilmesi anlamına geldiğini söyledi.

Kalyoncu, Hükümet’in yasaların esas olarak yapıldığı yer olan komitelere bakanların bile gelmediğini, bunun kabul edilemez olduğuna işaret ederek, bunun nedeninin korku olduğuna işaret etti.

Ömer Kalyoncu, Hükümet’in açıklamalarının aksine gelir vergisinde artış almadığını, fiyat istikrar fonu vergisinde ise önemli artışlar olduğunu, bunun anlamının insanların fakirleştirilmesi anlamına geldiğini ve kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Kalyoncu, Hükümet’in milletvekillerinin, muhalefet milletvekilleriyle vatandaşın zor soruları karşısında Başbakan ve hükümeti suçladığını hatta daha da ileri giderek, “yardım edin bize Hükümet değiştirelim” bile dediğini anlattı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 575 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler