1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. GARANTİ BANKASI GÖZ HAPSİNDE
GARANTİ BANKASI GÖZ HAPSİNDE

GARANTİ BANKASI GÖZ HAPSİNDE

Türkiye Mali Suçları Araştırma Kurulu, Garanti Bankası Lefkoşa Müdürü'nün bavulla KKTC'ye götürmek üzere merkezden aldığı 7 milyon TL'nin izini sürmeye başladı. Sabah Gazetesi’nin haberine göre, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Garanti Bank

A+A-

 

 

Türkiye Mali Suçları Araştırma Kurulu, Garanti Bankası Lefkoşa Müdürü'nün bavulla KKTC'ye götürmek üzere merkezden aldığı 7 milyon TL'nin izini sürmeye başladı.

 

Sabah Gazetesi’nin haberine göre, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Garanti Bankası'nın para transferinin yasalara uygun olup olmadığı konusunda gerekli prosedürü uygulamaya koydu. Habere göre, gazete haberlerini ihbar kabul eden MASAK'ın konuyu gündeme aldığı ve paranın kayıt dışı veya şüpheli işlem olup olmadığına bakılacağı yazıldı. Sabah Gazetesi, Garanti Bankası yetkililerinin söz konusu para transferleri için izin alındığını belirttiğini ancak Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın, kendilerine bir bildirim yapılmadığı konusunda hem Garanti hem de diğer Türk bankalarını şikâyet etmiş olduğunu yazdı. 

 

BANKAYA DA CEZA GELEBİLİR

Sabah Gazetesi, Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu'na aykırı hareket edenlerin idari para cezasına çarptırıldığını, muvazaalı işlemlerde bulunanların da kaçırdıkları kıymetin rayiç bedeli kadar idari para cezasına çarptırıldığını yazdı. Cezanın hem şahsa hem de tüzel kişiliğe kesilebildiği de haberde yer alan ayrıntılar arasında.

 

BAKAN TATAR NE DEMİŞTİ?

Olaydan sonra açıklama yapan Maliye Bakanı Ersin Tatar, para transferlerinin kayıt altında ve yasal yollardan yapılması gerektiğine dikkat çekerek, "Bu çağda bavul veya çanta içinde bir yolcunun beraberinde 7 milyon TL taşınması kabul edilebilir bir yöntem değildir" demişti. Maliye Bakanı Tatar, konuyu KKTC Merkez Bankası ile birlikte değerlendireceklerini ve yaşanan bu olaydan ders çıkarılıp, banka transferlerinin denetimden geçirileceğini kaydetmişti.

 

BANKA NE AÇIKLAMA YAPTI?

Garanti Bankası da konuyla ilgili yaptığı açıklamada para transferi yönteminin, 'sıklık arz eden' bir uygulama olmadığı ve bu olayın 'kötü niyetle planlanmış münferit bir girişim olduğunu' açıklamıştı. Tüm para transferlerinin "eksiksiz olarak" KKTC makamlarına bildirildiğini belirten banka açıklamasında "Uygulanan ambargo nedeniyle, yabancı paraların SWIFT yöntemiyle transfer edilmesi mümkün değildir" açıklaması yapmıştı.

 

KANUN NE DİYOR?

Türk Parasını Koruma Kanunu çerçevesinde çıkarılan 32 sayılı karara göre, yolcuların beraberinde en çok 5 bin dolar ya da karşılığı Türk Lirası'nı yurtdışına çıkarmaları serbest. Ancak bu işlemlerin miktarın üzerindeki tutarlar için bildirim şart koşuluyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1149 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler